İçeriğe atla
worldfires
TH · Tayland · –

Lan Sak yangını, 28 Mart 2024 ลานสัก · Lan Sak

Söndü · son tespit 7 Nis 2024 06:42 UTC

Yangın 28 Mart 2024 tarihinde Lan Sak, Tayland bölgesinde başladı ve uydular onu 13 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 3.423 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Uthai Thani Province bölgesinin 13. en büyüğü (sayfası olan 65 yangın arasında). 2024 yılında Tayland sıralamasında 41., 277 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 20,0 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Yanan alan
3.423ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
13gün
28 Mar 2024 – 9 Nis 2024
Etkilenen ilçeler
1
ilçe
Başlangıç
28 Mar
2024
Sıcak noktalar
127
tek bir noktada: 20 MW
Başlangıçta tehlike
12
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
72MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 28 Mar9 Nis
7 Nis 2024

Gün gün nasıl gelişti

28 Mar 2024 · 2 MW · 1 29 Mar 2024 · 31 MW · 4 30 Mar 2024 · 27 MW · 7 31 Mar 2024 · 62 MW · 9 2 Nis 2024 · 53 MW · 13 3 Nis 2024 · 186 MW · 36 4 Nis 2024 · 154 MW · 31 5 Nis 2024 · 51 MW · 10 6 Nis 2024 · 144 MW · 15 7 Nis 2024 · 8 MW · 1
28 Mar 30 Mar 3 Nis 6 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

38°en yüksek
31km/h · en şiddetli rüzgâr
33%en düşük nem

Başladığında 1 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 10 Nis tarihinde 1,1 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %100’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 2.586 ha, 2017 yılında 649 ha, 2019 yılında 3.386 ha, 2020 yılında 2.478 ha, 2021 yılında 1.085 ha, 2023 yılında 2.417 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 3.424 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 34 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 33 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Lan Sak ลานสัก burada başladı
    3.444 ha 28 Mar tarihinde ulaştı
    2,4 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan2,8 ha
Sakinler≈ 100

Sınırın içinde yaklaşık 2,8 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 100 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
28 Mar 35,1 °C 41 % 21 km/h 0,0 mm Orta 12
29 Mar 36,4 °C 39 % 23 km/h 0,0 mm Orta 14
30 Mar 37,2 °C 35 % 20 km/h 0,0 mm Orta 16
31 Mar 36,8 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Orta 20
1 Nis 37,7 °C 34 % 30 km/h 0,0 mm Orta 20
2 Nis 37,8 °C 36 % 27 km/h 0,0 mm Orta 21
3 Nis 37,4 °C 38 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 22
4 Nis 37,6 °C 40 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 22
5 Nis 36,9 °C 40 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 22
6 Nis 36,3 °C 47 % 31 km/h 0,0 mm Orta 21
7 Nis 36,7 °C 45 % 23 km/h 0,0 mm Orta 21
8 Nis 36,7 °C 41 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 22
9 Nis 36,4 °C 46 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 22
10 Nis sonra 32,0 °C 60 % 31 km/h 1,1 mm Düşük 11

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

12,0 FWI ve %41 en düşük nemle başladı; öncesinde: 1 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 27.

Başlangıçta FWI 12,0
En düşük nem 41 %
Yağmursuz gün 1
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Kosamphi Nakhon yangını, Mart 2023
3.623 ha 17 gün FWI 12,5 En düşük nem 40 % 94 km uzakta, 2023

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.

Akıbetleri

11 gün
medyan süre
2.195 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
2,6 mm
bitişteki yağmur (medyan; 27 ikizden 17 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 1,6 kat büyüktü ve 13 gün sürdü (medyan: 11 gün).

27 ikizinden yalnızca 7 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 27 ikizin 10 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,6 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

1,1 mmilk yağmur
10 Nisbitişin ertesi günü
31km/h · en sert esinti

9 Nis tarihinde sona ermiş sayıldı ve 10 Nis tarihinde 1,1 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 27 ikizden 17, medyan 2,6 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 21 Mar 2024
Sonra · 16 Nis 2024

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

5 Nisan 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 57 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 38 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,5 katı.

PM2,5 zirvesi57 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün15 gün
PM1090 µg/m³
Optik derinlik1,52
26 Mar29 Mar1 Nis4 Nis7 Nis
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 127Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Tayland tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Lan Sak yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 28 Mart 2024 ile 9 Nisan 2024 arasında yandı (13 gün). Yanan alan sınırı ise 28 Mart 2024 – 6 Nisan 2024 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 3.423 hektardır (34,2 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın yalnızca Lan Sak (3.444 ha, 2,4 %) sınırlarına girdi.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 37,8 °C’ye ulaştı, nem %33’e düştü ve rüzgâr 31 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 22 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Tayland idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 27. Medyan süreleri 11 gün, medyan alanları 2.195 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 27 ikizinden yalnızca 7 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 27 ikizin 10 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,6 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 199 · 191 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 6 Nisan 2024 → 9 Nisan 2024.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 199 · 191 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 28 Mart 2024–6 Nisan 2024 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 127 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.