Yanan alan
yalnızca uyduGWIS (Copernicus) tarafından yayımlanan çevre sınırı.
- Kaynak
- GWIS (Copernicus)
- Tarih
- 24 Mar 2026 – 7 Nis 2026
+− doğrulama
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
Yangın 24 Mart 2026 tarihinde Kori, Sierra Leone bölgesinde başladı ve uydular onu 15 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 1.252 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.
2026 yılında Sierra Leone sıralamasında 201., 303 yangın arasında.
Katman değişikliğinden (Ağustos 2025) sonraki, neredeyse gerçek zamanlı GWIS yanık sınırı: o zamandan beri GWIS katmanı daha çok ve daha büyük sınır verdiği için bu yangın önceki yılların yangınlarıyla karşılaştırılmaz.
GWIS (Copernicus) tarafından yayımlanan çevre sınırı.
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
24 Mar 2026 – 7 Nis 2026: sayfadaki ilk ve son yangın günü.
Uydular günde birkaç kez geçer; bulut veya duman yangını gizleyebilir. Tespit olmaması resmi söndürme değildir. Yangını kontrol altında veya söndü ilan eden, her ülkenin acil durum servisidir.
Uyduların ya da çevre sınırının gösterdiği ilk yangın günü.
Bu sayfayla eşleştirilmiş resmi bir kayıt yok: ihbar saati ve neden burada bilinmiyor.
375 m çözünürlüklü VIIRS tespitleri. En yoğun nokta: 76 MW.
Karşılaştırılacak resmi kayıt yok. Her sıcak nokta, uydunun bir geçişinde tespit edilen bir pikseldir; ayrı bir yangın değildir.
29 Mart 2026 günü toplam ışınım gücü; o günkü sıcak nokta sayısı: 5.
Işınım gücü (FRP), uydu geçerken yangının yaydığı enerjiyi ölçer. Günlük toplamı alanı değil yoğunluğu karşılaştırmaya yarar.
WorldFires’ın yangının başladığı gün için hesapladığı meteorolojik tehlike indeksi FWI (Kanada sistemi). Öncesinde art arda yağışsız gün: 8.
Bir meteoroloji modelinin verileriyle hesaplanan bir indekstir; yangının ölçümü ya da resmi bir uyarı değildir. Tehlike uyarılarını her ülkenin yetkili kurumu yayımlar. Acil durum numarası ve resmi uyarılar
29 Mart 2026 günü en yüksek 36,4 °C ve en düşük nem %40; 6 Nisan 2026 günü 36 km/sa hamleler.
Bunlar yaklaşık 25 km’lik bir hücrenin model değerleridir, istasyon ölçümü değildir: sahada ölçülenden farklı olabilir.
Çevre sınırı içinde tahmini sakinler ve 2,4 ha yapılaşmış alan (100 m ızgara, 2025 dönemi).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.
Bu sayfanın değişiklik günlüğü 24 Ekim 2026 tarihinden beri tutuluyor: her gece yayımladıkları karşılaştırılır ve fark kaydedilir. Öncesi her kaynağın tarihiyle yeniden oluşturulur ve öyle işaretlenir.
Her gece sayfanın gösterdiklerinin bir anlık görüntüsü kaydedilir. Bir şey değişirse listede günlük kaydı olarak görünür.
Sürüm; alanı, tarihleri, adı ve resmi kaydı saklar. Alan kaydedildiği hâliyle tutulur (%2’nin altındaki değişiklikler kaydedilmez). Harita, sıcak noktalar ve hava durumu her zaman bugünkü hâliyle görünür.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 | 0 | 0 | 34,1 | 23 | 46 | 13,2 | 31 | 0,2 | 15,2 | moderado | 1 |
| 2026-03-25 | 1 | 70 | 34,3 | 22,5 | 44 | 14,8 | 31,7 | 0,1 | 16,6 | moderado | 1 |
| 2026-03-26 | 0 | 0 | 34,7 | 22,7 | 42 | 12,7 | 25,2 | 0,4 | 16,3 | moderado | 1 |
| 2026-03-27 | 0 | 0 | 33,7 | 22,7 | 41 | 14,1 | 28,4 | 0 | 17,6 | moderado | 1 |
| 2026-03-28 | 0 | 0 | 35 | 22,2 | 41 | 14,4 | 30,2 | 0 | 18,4 | moderado | 1 |
| 2026-03-29 | 5 | 142 | 36,4 | 24 | 40 | 13,2 | 33,8 | 0,1 | 19,1 | moderado | 1 |
| 2026-03-30 | 6 | 81 | 34,1 | 22,5 | 44 | 14,7 | 29,9 | 0 | 20,5 | moderado | 1 |
| 2026-03-31 | 2 | 7 | 34,2 | 22,8 | 45 | 14 | 28,8 | 0,1 | 20,7 | moderado | 1 |
| 2026-04-01 | 0 | 0 | 35,7 | 23,2 | 43 | 13,7 | 27,7 | 0 | 21,2 | moderado | 1 |
| 2026-04-02 | 0 | 0 | 35,7 | 23,9 | 40 | 16,6 | 34,9 | 0 | 23,5 | alto | 1 |
| 2026-04-03 | 4 | 57 | 34,9 | 22,3 | 39 | 15,5 | 32 | 0 | 23,5 | alto | 1 |
| 2026-04-04 | 0 | 0 | 34,6 | 23 | 43 | 11,8 | 26,3 | 0,1 | 21,9 | alto | 1 |
| 2026-04-05 | 1 | 76 | 36 | 22,9 | 36 | 15,7 | 33,5 | 0,2 | 25,6 | alto | 1 |
| 2026-04-06 | 0 | 0 | 36,1 | 22,7 | 40 | 15,4 | 36 | 0,1 | 26 | alto | 1 |
| 2026-04-07 | 1 | 8 | 35,2 | 23,5 | 42 | 15,4 | 32,8 | 0 | 26,6 | alto | 1 |
| 2026-04-08 | 0 | 0 | 36,5 | 22,9 | 37 | 16 | 34,6 | 0,1 | 27,6 | alto | 0 |
| 2026-04-09 | 0 | 0 | 34,9 | 24,6 | 50 | 12,7 | 34,6 | 0,6 | 19,8 | moderado | 0 |
| 2026-04-10 | 0 | 0 | 36,2 | 25,3 | 43 | 12,1 | 35,6 | 0,4 | 22,2 | alto | 0 |
| 2026-04-11 | 0 | 0 | 32,1 | 25 | 54 | 12 | 31,3 | 1,4 | 11,7 | moderado | 0 |
Bu sayfanın verileriyle tarayıcınızda oluşturulur: yangın başına bir dosya, günlük toplanmış ve tek tek sıcak noktalar olmadan.
Yangın etkin olduğu sürece kendini günceller ve bu sayfaya bağlantı verir. Ücretsizdir; altta yer alan kaynak belirtimiyle kullanılır.
Bu sayfanın kaynakları: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Başladığında 8 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 11 Nis tarihinde 1,4 mm.
Sınırın %84’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 891 ha, 2019 yılında 13 ha, 2022 yılında 447 ha, 2025 yılında 151 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 1.047 ha’ı aşıyor.
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Sınırın içinde yaklaşık 2,4 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 1.000 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 24 Mar | 34,1 °C | 46 % | 31 km/h | 0,2 mm | Orta 15 |
| 25 Mar | 34,3 °C | 44 % | 32 km/h | 0,1 mm | Orta 17 |
| 26 Mar | 34,7 °C | 42 % | 25 km/h | 0,4 mm | Orta 16 |
| 27 Mar | 33,7 °C | 41 % | 28 km/h | 0,0 mm | Orta 18 |
| 28 Mar | 35,0 °C | 41 % | 30 km/h | 0,0 mm | Orta 18 |
| 29 Mar | 36,4 °C | 40 % | 34 km/h | 0,1 mm | Orta 19 |
| 30 Mar | 34,1 °C | 44 % | 30 km/h | 0,0 mm | Orta 20 |
| 31 Mar | 34,2 °C | 45 % | 29 km/h | 0,1 mm | Orta 21 |
| 1 Nis | 35,7 °C | 43 % | 28 km/h | 0,0 mm | Orta 21 |
| 2 Nis | 35,7 °C | 40 % | 35 km/h | 0,0 mm | Yüksek 24 |
| 3 Nis | 34,9 °C | 39 % | 32 km/h | 0,0 mm | Yüksek 24 |
| 4 Nis | 34,6 °C | 43 % | 26 km/h | 0,1 mm | Yüksek 22 |
| 5 Nis | 36,0 °C | 36 % | 34 km/h | 0,2 mm | Yüksek 26 |
| 6 Nis | 36,1 °C | 40 % | 36 km/h | 0,1 mm | Yüksek 26 |
| 7 Nis | 35,2 °C | 42 % | 33 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 8 Nis sonra | 36,5 °C | 37 % | 35 km/h | 0,1 mm | Yüksek 28 |
| 9 Nis sonra | 34,9 °C | 50 % | 35 km/h | 0,6 mm | Orta 20 |
| 10 Nis sonra | 36,2 °C | 43 % | 36 km/h | 0,4 mm | Yüksek 22 |
| 11 Nis sonra | 32,1 °C | 54 % | 31 km/h | 1,4 mm | Orta 12 |
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
4 Nisan 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 49 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 36 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,4 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Uydudan karşılaştırma
RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.