İçeriğe atla
worldfires
IN · Hindistan · →

Khalilabad yangını, Nisan 2026 Khalilabad, Rudhauli, Mehdawal

Söndü · son tespit 21 Nis 2026 20:10 UTC

Yangın 7 Nisan 2026 tarihinde Khalilabad, Hindistan bölgesinde başladı ve uydular onu 15 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 8.799 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.

Bu kayıt büyük olasılıkla uydunun tek bir çevre içinde birleştirdiği anız ya da saman yakmalarıdır; doğal bitki örtüsünde çıkmış bir yangın değildir. Kaydı elle inceledik: çevre yalnızca GWIS’ten geliyor, yoğun nüfuslu tarım arazisinde bulunuyor ve hasattan sonra anızın yakıldığı döneme denk geliyor. Bu nedenle yangın sıralamalarına girmiyor.

Şununla karşılaştır…

Öneriler: Bansi · 2022Bansi · 2018Itwa · 2026

Yanan alan
8.799ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
15gün
7 Nis 2026 – 21 Nis 2026
Etkilenen ilçeler
3
alt ilçe
Başlangıç
7 Nis
2026
Sıcak noktalar
508
tek bir noktada: 57 MW
Başlangıçta tehlike
32
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
149MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 7 Nis21 Nis
21 Nis 2026

Gün gün nasıl gelişti

7 Nis 2026 · 54 MW · 9 9 Nis 2026 · 18 MW · 8 10 Nis 2026 · 123 MW · 62 11 Nis 2026 · 202 MW · 91 12 Nis 2026 · 490 MW · 137 13 Nis 2026 · 364 MW · 85 14 Nis 2026 · 244 MW · 41 15 Nis 2026 · 337 MW · 32 16 Nis 2026 · 72 MW · 6 17 Nis 2026 · 18 MW · 3 18 Nis 2026 · 53 MW · 18 19 Nis 2026 · 53 MW · 5 20 Nis 2026 · 2 MW · 2 21 Nis 2026 · 55 MW · 9
7 Nis 10 Nis 12 Nis 14 Nis 16 Nis 18 Nis 20 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

41°en yüksek
57km/h · en şiddetli rüzgâr
11%en düşük nem

Başladığında 10 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 29 Nis tarihinde 16,6 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %83’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 1.351 ha, 2017 yılında 1.808 ha, 2018 yılında 3.041 ha, 2019 yılında 4.185 ha, 2020 yılında 274 ha, 2021 yılında 2.854 ha, 2022 yılında 3.552 ha, 2023 yılında 2.342 ha, 2024 yılında 2.062 ha, 2025 yılında 362 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 7.344 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 88 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 84 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Khalilabad burada başladı
    6.859 ha 7 Nis tarihinde ulaştı
    12 %
  2. 1.199 ha 9 Nis tarihinde ulaştı
    5,3 %
  3. 768 ha 10 Nis tarihinde ulaştı
    1,6 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
7 Nis 35,3 °C 21 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 32
8 Nis 25,0 °C 54 % 38 km/h 0,8 mm Orta 17
9 Nis 31,6 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 30
10 Nis 33,1 °C 18 % 56 km/h 0,0 mm Aşırı 51
11 Nis 34,3 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Çok yüksek 38
12 Nis 37,4 °C 19 % 49 km/h 0,0 mm Aşırı 51
13 Nis 37,2 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
14 Nis 38,0 °C 16 % 30 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
15 Nis 39,2 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Çok yüksek 45
16 Nis 38,2 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Çok yüksek 46
17 Nis 37,1 °C 32 % 36 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
18 Nis 40,2 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
19 Nis 39,7 °C 26 % 28 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
20 Nis 41,3 °C 17 % 45 km/h 0,0 mm Aşırı 60
21 Nis 41,4 °C 11 % 57 km/h 0,0 mm Çok aşırı 76
22 Nis sonra 41,1 °C 15 % 44 km/h 0,0 mm Aşırı 64
23 Nis sonra 40,8 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Aşırı 53
24 Nis sonra 40,4 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Çok yüksek 47
25 Nis sonra 41,4 °C 27 % 38 km/h 0,4 mm Aşırı 54
26 Nis sonra 38,3 °C 37 % 38 km/h 0,6 mm Çok yüksek 45
27 Nis sonra 35,4 °C 43 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 37
28 Nis sonra 36,5 °C 41 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 37
29 Nis sonra 36,9 °C 43 % 44 km/h 16,6 mm Orta 12

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 31 Mar 2026
Sonra · 28 Nis 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

24 Nisan 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 99 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 66 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 4,4 katı.

PM2,5 zirvesi99 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün23 gün
PM10466 µg/m³
Optik derinlik1,15
56789101112131415161718192021222324252627
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 508Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Hindistan tüm yangınları ›

Sık sorulan sorular

Khalilabad yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 7 Nisan 2026 ile 21 Nisan 2026 arasında yandı (15 gün). Yanan alan sınırı ise 8 Nisan 2026 – 17 Nisan 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 8.799 hektardır (88,0 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 3 ilçeye girdi: Khalilabad (6.859 ha, 12 %); Rudhauli (1.199 ha, 5,3 %); Mehdawal (768 ha, 1,6 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 41,4 °C’ye ulaştı, nem %11’e düştü ve rüzgâr 57 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 76 oldu, sınıf: Çok aşırı.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Hindistan idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 17 Nisan 2026 → 21 Nisan 2026.
  2. Başlangıç tarihi: 8 Nisan 2026 → 7 Nisan 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 8 Nisan 2026–17 Nisan 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 508 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Muhtemelen bitki örtüsü yakması: toplamlara girmez.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.