Yanan alan
yalnızca uyduGWIS (Copernicus) tarafından yayımlanan çevre sınırı.
- Kaynak
- GWIS (Copernicus)
- Tarih
- 2 Mar 2021 – 19 Mar 2021
+− doğrulama
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
Yangın 2 Mart 2021 tarihinde Kanpetlet, Myanmar bölgesinde başladı ve uydular onu 18 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 3.307 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.
2016’dan beri Chin bölgesinin 84. en büyüğü (sayfası olan 209 yangın arasında). 2021 yılında Myanmar sıralamasında 73., 190 yangın arasında.
Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 8,1 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.
GWIS (Copernicus) tarafından yayımlanan çevre sınırı.
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
2 Mar 2021 – 19 Mar 2021: sayfadaki ilk ve son yangın günü.
Uydular günde birkaç kez geçer; bulut veya duman yangını gizleyebilir. Tespit olmaması resmi söndürme değildir. Yangını kontrol altında veya söndü ilan eden, her ülkenin acil durum servisidir.
Uyduların ya da çevre sınırının gösterdiği ilk yangın günü.
Bu sayfayla eşleştirilmiş resmi bir kayıt yok: ihbar saati ve neden burada bilinmiyor.
375 m çözünürlüklü VIIRS tespitleri. En yoğun nokta: 8 MW.
Karşılaştırılacak resmi kayıt yok. Her sıcak nokta, uydunun bir geçişinde tespit edilen bir pikseldir; ayrı bir yangın değildir.
9 Mart 2021 günü toplam ışınım gücü; o günkü sıcak nokta sayısı: 18.
Işınım gücü (FRP), uydu geçerken yangının yaydığı enerjiyi ölçer. Günlük toplamı alanı değil yoğunluğu karşılaştırmaya yarar.
WorldFires’ın yangının başladığı gün için hesapladığı meteorolojik tehlike indeksi FWI (Kanada sistemi). Öncesinde art arda yağışsız gün: 9.
Bir meteoroloji modelinin verileriyle hesaplanan bir indekstir; yangının ölçümü ya da resmi bir uyarı değildir. Tehlike uyarılarını her ülkenin yetkili kurumu yayımlar. Acil durum numarası ve resmi uyarılar
19 Mart 2021 günü en yüksek 32,7 °C ve en düşük nem %17; 14 Mart 2021 günü 51 km/sa hamleler.
Bunlar yaklaşık 25 km’lik bir hücrenin model değerleridir, istasyon ölçümü değildir: sahada ölçülenden farklı olabilir.
Bu sayfanın değişiklik günlüğü 24 Ekim 2026 tarihinden beri tutuluyor: her gece yayımladıkları karşılaştırılır ve fark kaydedilir. Öncesi her kaynağın tarihiyle yeniden oluşturulur ve öyle işaretlenir.
Her gece sayfanın gösterdiklerinin bir anlık görüntüsü kaydedilir. Bir şey değişirse listede günlük kaydı olarak görünür.
Sürüm; alanı, tarihleri, adı ve resmi kaydı saklar. Alan kaydedildiği hâliyle tutulur (%2’nin altındaki değişiklikler kaydedilmez). Harita, sıcak noktalar ve hava durumu her zaman bugünkü hâliyle görünür.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-03-02 | 0 | 0 | 29,6 | 11,7 | 23 | 8,7 | 38,5 | 0 | 27 | alto | 1 |
| 2021-03-03 | 0 | 0 | 29,5 | 11,5 | 19 | 10,2 | 40 | 0 | 28,6 | alto | 1 |
| 2021-03-04 | 0 | 0 | 27,9 | 12,7 | 13 | 15,2 | 49,7 | 0 | 34,7 | alto | 1 |
| 2021-03-05 | 3 | 5 | 29,3 | 10,2 | 12 | 13,7 | 49,3 | 0 | 35,6 | alto | 1 |
| 2021-03-06 | 0 | 0 | 27,3 | 11,6 | 15 | 14,6 | 50 | 0 | 37,1 | alto | 1 |
| 2021-03-07 | 1 | 6 | 28 | 11,3 | 22 | 12,1 | 46,4 | 0 | 33,3 | alto | 1 |
| 2021-03-08 | 16 | 19 | 28,7 | 12,2 | 22 | 10,6 | 43,2 | 0 | 32,3 | alto | 1 |
| 2021-03-09 | 18 | 40 | 30 | 11,4 | 21 | 7,9 | 41,4 | 0 | 30,8 | alto | 1 |
| 2021-03-10 | 9 | 11 | 29,8 | 12,7 | 21 | 7,6 | 40,3 | 0 | 31,1 | alto | 1 |
| 2021-03-11 | 4 | 5 | 30 | 11,3 | 23 | 6,6 | 36,7 | 0 | 30,5 | alto | 1 |
| 2021-03-12 | 9 | 12 | 30,4 | 12 | 22 | 8,8 | 30,6 | 0 | 32,8 | alto | 1 |
| 2021-03-13 | 19 | 39 | 31,6 | 12,3 | 22 | 8,7 | 33,5 | 0 | 33,2 | alto | 1 |
| 2021-03-14 | 25 | 40 | 31,3 | 13,7 | 20 | 14,2 | 51,1 | 0 | 38,5 | muy_alto | 1 |
| 2021-03-15 | 7 | 12 | 31,2 | 13,7 | 19 | 9,9 | 40,3 | 0 | 35,2 | alto | 1 |
| 2021-03-16 | 2 | 2 | 31,2 | 11,1 | 20 | 8,8 | 31,7 | 0 | 34,8 | alto | 1 |
| 2021-03-17 | 0 | 0 | 31,4 | 13 | 20 | 9,7 | 40 | 0 | 36 | alto | 1 |
| 2021-03-18 | 2 | 2 | 30,7 | 12,9 | 18 | 7,2 | 34,9 | 0 | 34,4 | alto | 1 |
| 2021-03-19 | 18 | 23 | 32,7 | 11,7 | 17 | 7,6 | 36,7 | 0 | 35,2 | alto | 1 |
| 2021-03-20 | 2 | 2 | 32,8 | 11,9 | 20 | 7,7 | 34,9 | 0 | 35,7 | alto | 0 |
| 2021-03-21 | 0 | 0 | 32,4 | 13,9 | 20 | 7,6 | 28,4 | 0 | 36 | alto | 0 |
| 2021-03-22 | 0 | 0 | 32,8 | 14,1 | 22 | 9,1 | 31,3 | 0 | 37,7 | alto | 0 |
| 2021-03-23 | 0 | 0 | 32,7 | 16,9 | 22 | 10,2 | 42,1 | 0 | 39,1 | muy_alto | 0 |
| 2021-03-24 | 0 | 0 | 32,7 | 15,7 | 22 | 8,8 | 38,9 | 0 | 38,1 | muy_alto | 0 |
| 2021-03-25 | 0 | 0 | 33,8 | 15,8 | 19 | 8,2 | 27 | 0 | 37,9 | alto | 0 |
| 2021-03-26 | 0 | 0 | 32,7 | 15 | 15 | 6,9 | 32,8 | 0 | 37,1 | alto | 0 |
| 2021-03-27 | 0 | 0 | 32,6 | 14,3 | 19 | 9,8 | 33,8 | 0 | 40,1 | muy_alto | 0 |
| 2021-03-28 | 0 | 0 | 29,1 | 15 | 21 | 6,6 | 28,1 | 0 | 36 | alto | 0 |
| 2021-03-29 | 0 | 0 | 30,8 | 16,7 | 17 | 11,3 | 46,4 | 0 | 40,6 | muy_alto | 0 |
Bu sayfanın verileriyle tarayıcınızda oluşturulur: yangın başına bir dosya, günlük toplanmış ve tek tek sıcak noktalar olmadan.
Yangın etkin olduğu sürece kendini günceller ve bu sayfaya bağlantı verir. Ücretsizdir; altta yer alan kaynak belirtimiyle kullanılır.
Bu sayfanın kaynakları: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Başladığında 9 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.
Sınırın %55’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 64 ha, 2019 yılında 1.355 ha, 2020 yılında 481 ha.
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2 Mar | 29,6 °C | 23 % | 38 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 3 Mar | 29,5 °C | 19 % | 40 km/h | 0,0 mm | Yüksek 29 |
| 4 Mar | 27,9 °C | 13 % | 50 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 5 Mar | 29,3 °C | 12 % | 49 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 6 Mar | 27,3 °C | 15 % | 50 km/h | 0,0 mm | Yüksek 37 |
| 7 Mar | 28,0 °C | 22 % | 46 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 8 Mar | 28,7 °C | 22 % | 43 km/h | 0,0 mm | Yüksek 32 |
| 9 Mar | 30,0 °C | 21 % | 41 km/h | 0,0 mm | Yüksek 31 |
| 10 Mar | 29,8 °C | 21 % | 40 km/h | 0,0 mm | Yüksek 31 |
| 11 Mar | 30,0 °C | 23 % | 37 km/h | 0,0 mm | Yüksek 30 |
| 12 Mar | 30,4 °C | 22 % | 31 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 13 Mar | 31,6 °C | 22 % | 34 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 14 Mar | 31,3 °C | 20 % | 51 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 15 Mar | 31,2 °C | 19 % | 40 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 16 Mar | 31,2 °C | 20 % | 32 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 17 Mar | 31,4 °C | 20 % | 40 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 18 Mar | 30,7 °C | 18 % | 35 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 19 Mar | 32,7 °C | 17 % | 37 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 20 Mar sonra | 32,8 °C | 20 % | 35 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 21 Mar sonra | 32,4 °C | 20 % | 28 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 22 Mar sonra | 32,8 °C | 22 % | 31 km/h | 0,0 mm | Yüksek 38 |
| 23 Mar sonra | 32,7 °C | 22 % | 42 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 39 |
| 24 Mar sonra | 32,7 °C | 22 % | 39 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 25 Mar sonra | 33,8 °C | 19 % | 27 km/h | 0,0 mm | Yüksek 38 |
| 26 Mar sonra | 32,7 °C | 15 % | 33 km/h | 0,0 mm | Yüksek 37 |
| 27 Mar sonra | 32,6 °C | 19 % | 34 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 28 Mar sonra | 29,1 °C | 21 % | 28 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 29 Mar sonra | 30,8 °C | 17 % | 46 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
27,0 FWI ve %23 en düşük nemle başladı; öncesinde: 9 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 30.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 16 Nis tarihinde 23,1 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 1 Nis tarihinde 1,2 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 21 Nis tarihinde 1,4 mm.
İkizlerine benzer bir alan yaktı (3.307 ha, medyan 3.304 ha) ve 18 gün sürdü (medyan: 12 gün).
30 ikizin 7 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 1,8 mm getirdi.
Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz
19 Mar tarihinde sona ermiş sayıldı ve sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndü. Bitişte yağmur alan ikizler: 30 ikizden 23, medyan 1,8 mm.
Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Uydudan karşılaştırma
RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.