İçeriğe atla
worldfires
RO · Romanya · –

Hurezani yangını, Mart 2022 Hurezani, Licurici, Berlești

Söndü · son tespit 27 Mar 2022 12:07 UTC

Yangın 24 Mart 2022 tarihinde Hurezani, Romanya sınırları içinde başladı ve uydular 4 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 258 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Gorj bölgesinin 14. en büyüğü (sayfası olan 55 yangın arasında). 2022 yılında Romanya sıralamasında 47., 186 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 4,9 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Yanan alan
258ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
4gün
24 Mar 2022 – 27 Mar 2022
Etkilenen ilçeler
3
belediye
Başlangıç
24 Mar
2022
Sıcak noktalar
15
tek bir noktada: 5 MW
Başlangıçta tehlike
12
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
20MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 24 Mar27 Mar
27 Mar 2022

Gün gün nasıl gelişti

26 Mar 2022 · 12 MW · 3 27 Mar 2022 · 28 MW · 12
26 Mar 27 Mar

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

21°en yüksek
32km/h · en şiddetli rüzgâr
13%en düşük nem

Başladığında 7 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 31 Mar tarihinde 3,2 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Her ilçeye ne oldu

  1. Hurezani 1.549 nüfus · merkeze 3,0 km burada başladı
    125 ha 26 Mar tarihinde ulaştı
    3,3 %
  2. Licurici 1.976 nüfus · merkeze 4,5 km
    88 ha 26 Mar tarihinde ulaştı
    1,5 %
  3. Berlești 1.869 nüfus · merkeze 7,6 km
    44 ha 26 Mar tarihinde ulaştı
    0,8 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Geniş yapraklı orman50 %
  • Tarım alanları50 %

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2020
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Başlangıç koşulu Çok kuru hava: Romanya alanının 8,1 % kadarı

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
24 Mar 20,8 °C 13 % 27 km/h 0,0 mm Orta 12
25 Mar 17,1 °C 20 % 32 km/h 0,0 mm Orta 12
26 Mar 16,1 °C 29 % 24 km/h 0,0 mm Düşük 10
27 Mar 21,2 °C 23 % 29 km/h 0,0 mm Düşük 11
28 Mar sonra 17,9 °C 17 % 30 km/h 0,0 mm Orta 13
29 Mar sonra 20,4 °C 25 % 27 km/h 0,0 mm Orta 12
30 Mar sonra 19,5 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Orta 14
31 Mar sonra 16,3 °C 51 % 29 km/h 3,2 mm Çok düşük 1

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

11,8 FWI ve %13 en düşük nemle başladı; öncesinde: 7 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 29.

Başlangıçta FWI 11,8
En düşük nem 13 %
Yağmursuz gün 7
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Dănești yangını, Mart 2025
209 ha 2 gün FWI 9,1 En düşük nem 14 % 23 km uzakta, 2025

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 12 Mar tarihinde 2,4 mm.

Akıbetleri

2 gün
medyan süre
197 ha
medyan alan
0 %
1.000 ha’ı geçenler
5,5 mm
bitişteki yağmur (medyan; 29 ikizden 28 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (258 ha, medyan 197 ha) ve 4 gün sürdü (medyan: 2 gün).

29 ikizin 1 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 5,5 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

3,2 mmilk yağmur
31 Marbitişten 4 gün sonra
32km/h · en sert esinti

27 Mar tarihinde sona ermiş sayıldı ve 31 Mar tarihinde 3,2 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 29 ikizden 28, medyan 5,5 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 17 Mar 2022
Sonra · 3 Nis 2022

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

29 Mart 2022 tarihinde yangının yanındaki hava 31 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 23 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,5 katı.

PM2,5 zirvesi31 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün2 gün
PM1053 µg/m³
24 Mar26 Mar28 Mar30 Mar
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 15Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Romanya tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Hurezani yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 24 Mart 2022 ile 27 Mart 2022 arasında yandı (4 gün). Yanan alan sınırı ise 26 Mart 2022 – 27 Mart 2022 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 258 hektar (2,6 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 3 ilçeye girdi: Hurezani (125 ha, 3,3 %); Licurici (88 ha, 1,5 %); Berlești (44 ha, 0,8 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş Hurezani sınırları içinde başladı ve merkezine 3,0 km kadar yaklaştı. Bu, sınırdan veya en yakın sıcak noktadan merkezi gösteren noktaya olan mesafedir; evlere girdiği anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 21,2 °C’ye ulaştı, nem %13’e düştü ve rüzgâr 32 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 12 oldu, sınıf: Orta.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Romanya idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 29. Medyan süreleri 2 gün, medyan alanları 197 ha oldu; 0 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 29 ikizin 1 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 5,5 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 26 Mart 2022–27 Mart 2022 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 15 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.