İçeriğe atla
worldfires
CA · Kanada · –

Henvey Inlet 2 yangını, Temmuz 2018 Killarney, Henvey Inlet 2, Parry Sound, Unorganized, Cen*

Söndü · son tespit 5 Ağu 2018 17:50 UTC

Yangın 18 Temmuz 2018 tarihinde Henvey Inlet 2, Kanada bölgesinde başladı ve uydular onu 19 gün boyunca yanarken gördü. Kanada’nın CWFIS sistemi (Natural Resources Canada) uydu görüntüsü üzerinde 11.669 hektarlık resmi bir yanmış alan çevresi ölçtü; alan 3 nüfus sayımı alt bölümü arasında dağılıyor.

2016’dan beri Ontario bölgesinin 34. en büyüğü (sayfası olan 144 yangın arasında). 2018 yılında Kanada sıralamasında 31., 212 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…

Öneriler: Algoma, Unorganized, North Pa* · 2023

Yanan alan
11.669ha
resmi çevre (CWFIS)
Süre
19gün
18 Tem 2018 – 5 Ağu 2018
Etkilenen nüfus sayımı alt bölümleri
3
belediye
Başlangıç
18 Tem
2018
Sıcak noktalar
940
tek bir noktada: 139 MW
Başlangıçta tehlike
17
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
501MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 18 Tem5 Ağu
5 Ağu 2018

Gün gün nasıl gelişti

19 Tem 2018 · 654 MW · 17 20 Tem 2018 · 598 MW · 52 21 Tem 2018 · 351 MW · 27 22 Tem 2018 · 40 MW · 31 23 Tem 2018 · 19 MW · 17 25 Tem 2018 · 233 MW · 34 26 Tem 2018 · 551 MW · 102 27 Tem 2018 · 666 MW · 95 28 Tem 2018 · 3 MW · 1 29 Tem 2018 · 2.016 MW · 87 30 Tem 2018 · 1.730 MW · 223 31 Tem 2018 · 1.079 MW · 212 2 Ağu 2018 · 48 MW · 32 3 Ağu 2018 · 21 MW · 6 4 Ağu 2018 · 9 MW · 3 5 Ağu 2018 · 1 MW · 1
19 Tem 23 Tem 29 Tem 2 Ağu

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

30°en yüksek
57km/h · en şiddetli rüzgâr
37%en düşük nem

Başladığında 1 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 6 Ağu tarihinde 1,0 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 117 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) 1,1 katı.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her nüfus sayımı alt bölümüne ne oldu

  1. 9.870 ha 20 Tem tarihinde ulaştı
    5,5 %
  2. Henvey Inlet 2 burada başladı
    1.636 ha 19 Tem tarihinde ulaştı
    19 %
  3. 3 ha
    0,0 %

Her nüfus sayımı alt bölümünde yanan alan, resmi çevrenin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2020
Yapılaşmış alan2,3 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde yaklaşık 2,3 hektar yapılaşmış alan vardı ama neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
18 Tem 22,7 °C 39 % 42 km/h 0,0 mm Orta 17
19 Tem 23,4 °C 49 % 41 km/h 0,0 mm Orta 16
20 Tem 29,8 °C 37 % 42 km/h 0,0 mm Orta 21
21 Tem 28,4 °C 47 % 35 km/h 0,4 mm Orta 21
22 Tem 23,4 °C 58 % 54 km/h 3,6 mm Düşük 6
23 Tem 27,4 °C 65 % 33 km/h 3,9 mm Çok düşük 2
24 Tem 24,1 °C 87 % 41 km/h 16,2 mm Çok düşük 0
25 Tem 24,5 °C 63 % 47 km/h 0,0 mm Çok düşük 1
26 Tem 23,0 °C 64 % 57 km/h 0,7 mm Çok düşük 3
27 Tem 21,0 °C 64 % 50 km/h 0,1 mm Çok düşük 5
28 Tem 21,5 °C 55 % 31 km/h 0,1 mm Düşük 6
29 Tem 23,5 °C 54 % 42 km/h 0,0 mm Düşük 9
30 Tem 25,2 °C 54 % 37 km/h 0,0 mm Düşük 9
31 Tem 26,5 °C 49 % 32 km/h 0,0 mm Düşük 10
1 Ağu 20,9 °C 73 % 44 km/h 45,3 mm Çok düşük 0
2 Ağu 24,0 °C 68 % 46 km/h 1,5 mm Çok düşük 1
3 Ağu 25,2 °C 70 % 41 km/h 1,4 mm Çok düşük 1
4 Ağu 24,7 °C 60 % 37 km/h 0,0 mm Çok düşük 3
5 Ağu 26,5 °C 71 % 43 km/h 6,8 mm Çok düşük 0
6 Ağu sonra 23,0 °C 86 % 40 km/h 1,0 mm Çok düşük 0

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

16,7 FWI ve %39 en düşük nemle başladı; öncesinde: 1 gün yağmursuz. Bölgede 2019 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 1.

Başlangıçta FWI 16,7
En düşük nem 39 %
Yağmursuz gün 1
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Algoma, Unorganized, North Pa* yangını, Haziran 2023
4.293 ha 8 gün FWI 7,2 En düşük nem 39 % 140 km uzakta, 2023

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 10 Haz tarihinde 2,9 mm.

Akıbetleri

Bölgede benzer havada başlayan yangınlar: 1. 15 altında rakam vermiyoruz: sinyalden çok gürültü olur.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

1,0 mmilk yağmur
6 Ağubitişin ertesi günü
57km/h · en sert esinti

5 Ağu tarihinde sona ermiş sayıldı ve 6 Ağu tarihinde 1,0 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2019 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 11 Tem 2018
Sonra · 12 Ağu 2018

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Tespit tablosu · 940Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Sık sorulan sorular

Henvey Inlet 2 yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 18 Temmuz 2018 ile 5 Ağustos 2018 arasında yandı (19 gün). Yanan alan sınırı ise 18 Temmuz 2018 – 2 Ağustos 2018 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
CWFIS’in (Natural Resources Canada) ölçtüğü resmi çevre 11.669 hektardır (116,7 km²). Eyalet kurumlarınınki gibi başka bilançolar biraz farklı rakamlar verebilir.
Hangi nüfus sayımı alt bölümleri yandı?
Yangın 3 nüfus sayımı alt bölümüne girdi: Killarney (9.870 ha, 5,5 %); Henvey Inlet 2 (1.636 ha, 19 %); Parry Sound, Unorganized, Cen* (3 ha, 0,0 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 29,8 °C’ye ulaştı, nem %37’e düştü ve rüzgâr 57 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 21 oldu, sınıf: Orta.
Bu veriler nereden geliyor?
CWFIS’in (NBAC, Natural Resources Canada) resmi yanmış alan çevresinden ya da içinde bulunulan sezonda, NBAC yayımlayana kadar GWIS’in (Copernicus) oluşturduğu çevreden; NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Kanada idari sınırlarından. Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 911 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 911 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: NBAC (Kanada Doğal Kaynaklar Bakanlığı), resmi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 18 Temmuz 2018–2 Ağustos 2018 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 940 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre resmidir: Natural Resources Canada’ya bağlı Canadian Wildland Fire Information System’in (CWFIS) National Burned Area Composite (NBAC) verisinden gelir; sistem onu uydu görüntüleri üzerinde ölçer ve Open Government Licence – Canada lisansıyla yayımlar. NBAC içinde bulunulan sezonu yayımlayana kadar bu yılın yangınları, GWIS’in (Copernicus, CC BY 4.0) ısı noktalarından oluşturduğu yaklaşık çevreyi taşır. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Nüfus sayımı alt bölümlerinin sınırları geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0) kaynaklıdır. Nüfus sayımı alt bölümü başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle resmi rakamdan biraz farklı olabilir.