İçeriğe atla
worldfires
ML · Mali · –

Garalo yangını, 21 Ocak 2026 Gouanan, Garalo, Yinindougou

Söndü · son tespit 2 Şub 2026 13:45 UTC

Yangın 21 Ocak 2026 tarihinde Garalo, Mali bölgesinde başladı ve uydular onu 13 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 3.683 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.

2026 yılında Mali sıralamasında 42., 167 yangın arasında.

Katman değişikliğinden (Ağustos 2025) sonraki, neredeyse gerçek zamanlı GWIS yanık sınırı: o zamandan beri GWIS katmanı daha çok ve daha büyük sınır verdiği için bu yangın önceki yılların yangınlarıyla karşılaştırılmaz.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 29,7 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
3.683ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
13gün
21 Oca 2026 – 2 Şub 2026
Etkilenen ilçeler
3
komün
Başlangıç
21 Oca
2026
Sıcak noktalar
80
tek bir noktada: 30 MW
Başlangıçta tehlike
42
Çok yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
63MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 21 Oca2 Şub
2 Şub 2026

Gün gün nasıl gelişti

24 Oca 2026 · 1 MW · 1 26 Oca 2026 · 112 MW · 22 27 Oca 2026 · 74 MW · 11 28 Oca 2026 · 3 MW · 1 29 Oca 2026 · 8 MW · 2 30 Oca 2026 · 102 MW · 14 31 Oca 2026 · 72 MW · 10 1 Şub 2026 · 83 MW · 11 2 Şub 2026 · 110 MW · 8
26 Oca 29 Oca 31 Oca 2 Şub

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

38°en yüksek
40km/h · en şiddetli rüzgâr
11%en düşük nem

Başladığında 36 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %64’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 355 ha, 2017 yılında 4 ha, 2018 yılında 692 ha, 2021 yılında 1.152 ha, 2022 yılında 695 ha, 2024 yılında 698 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 2.360 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 37 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 35 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. 3.068 ha 26 Oca tarihinde ulaştı
    1,8 %
  2. Garalo burada başladı
    353 ha 24 Oca tarihinde ulaştı
    0,2 %
  3. 285 ha 26 Oca tarihinde ulaştı
    0,3 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan0,25 ha
Sakinler≈ 30

Sınırın içinde yaklaşık 0,25 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 30 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
21 Oca 32,0 °C 22 % 28 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
22 Oca 31,8 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
23 Oca 32,2 °C 17 % 33 km/h 0,0 mm Çok yüksek 43
24 Oca 34,2 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
25 Oca 32,7 °C 11 % 40 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
26 Oca 33,2 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
27 Oca 34,7 °C 11 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 47
28 Oca 35,2 °C 11 % 27 km/h 0,0 mm Çok yüksek 46
29 Oca 36,0 °C 11 % 29 km/h 0,0 mm Çok yüksek 47
30 Oca 36,4 °C 12 % 28 km/h 0,0 mm Çok yüksek 47
31 Oca 36,9 °C 13 % 29 km/h 0,0 mm Çok yüksek 48
1 Şub 37,2 °C 13 % 21 km/h 0,0 mm Çok yüksek 46
2 Şub 37,9 °C 13 % 25 km/h 0,0 mm Çok yüksek 47
3 Şub sonra 31,8 °C 37 % 27 km/h 0,6 mm Yüksek 33
4 Şub sonra 33,4 °C 30 % 23 km/h 0,0 mm Yüksek 35
5 Şub sonra 36,2 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
6 Şub sonra 37,0 °C 15 % 24 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
7 Şub sonra 36,9 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
8 Şub sonra 37,5 °C 14 % 26 km/h 0,0 mm Çok yüksek 47
9 Şub sonra 35,7 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
10 Şub sonra 36,8 °C 13 % 25 km/h 0,0 mm Çok yüksek 50
11 Şub sonra 37,8 °C 13 % 20 km/h 0,0 mm Çok yüksek 48
12 Şub sonra 38,3 °C 11 % 30 km/h 0,0 mm Çok yüksek 50

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 14 Oca 2026
Sonra · 9 Şub 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

27 Ocak 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 55 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 43 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,8 katı.

PM2,5 zirvesi55 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün15 gün
PM10182 µg/m³
Optik derinlik0,41
21 Oca25 Oca29 Oca2 Şub
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 80Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Mali tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Garalo yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 21 Ocak 2026 ile 2 Şubat 2026 arasında yandı (13 gün). Yanan alan sınırı ise 23 Ocak 2026 – 2 Şubat 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 3.683 hektardır (36,8 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 3 ilçeye girdi: Gouanan (3.068 ha, 1,8 %); Garalo (353 ha, 0,2 %); Yinindougou (285 ha, 0,3 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 37,9 °C’ye ulaştı, nem %11’e düştü ve rüzgâr 40 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 49 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Mali idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Başlangıç tarihi: 23 Ocak 2026 → 21 Ocak 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 23 Ocak 2026–2 Şubat 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 80 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.