İçeriğe atla
worldfires
ES · İspanya · –

Chandrexa de Queixa yangını, Ağustos 2025 Chandrexa de Queixa, Vilariño de Conso, Manzaneda

Söndü · son tespit 27 Ağu 2025 02:07 UTC

Yangın 8 Ağustos 2025 tarihinde Chandrexa de Queixa, İspanya sınırları içinde başladı ve uydular 20 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 30.754 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 10 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Ourense bölgesinin 2. en büyüğü (sayfası olan 118 yangın arasında). 2025 yılında İspanya sıralamasında 3., 158 yangın arasında.

Yanan alan
30.754ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
20gün
8 Ağu 2025 – 27 Ağu 2025
Etkilenen ilçeler
10
belediye
Başlangıç
8 Ağu
2025
Sıcak noktalar
2.227
tek bir noktada: 526 MW
Başlangıçta tehlike
29
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
2,5GW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 8 Ağu27 Ağu
27 Ağu 2025

Gün gün nasıl gelişti

8 Ağu 2025 · 2.395 MW · 13 9 Ağu 2025 · 575 MW · 59 10 Ağu 2025 · 2.364 MW · 113 11 Ağu 2025 · 4.767 MW · 86 12 Ağu 2025 · 3.302 MW · 164 13 Ağu 2025 · 8.025 MW · 694 14 Ağu 2025 · 7.592 MW · 345 15 Ağu 2025 · 8.326 MW · 317 16 Ağu 2025 · 1.884 MW · 111 17 Ağu 2025 · 1.167 MW · 66 18 Ağu 2025 · 847 MW · 18 19 Ağu 2025 · 2.124 MW · 132 20 Ağu 2025 · 1.175 MW · 78 21 Ağu 2025 · 55 MW · 17 22 Ağu 2025 · 1 MW · 1 23 Ağu 2025 · 3 MW · 1 25 Ağu 2025 · 9 MW · 2 27 Ağu 2025 · 34 MW · 10
8 Ağu 12 Ağu 15 Ağu 20 Ağu 25 Ağu

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

28°en yüksek
53km/h · en şiddetli rüzgâr
21%en düşük nem

Başladığında 18 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 28 Ağu tarihinde 1,3 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %31’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 48 ha, 2017 yılında 2.732 ha, 2019 yılında 249 ha, 2020 yılında 2.918 ha, 2021 yılında 200 ha, 2022 yılında 3.566 ha, 2023 yılında 111 ha, 2024 yılında 70 ha.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 308 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) 2,9 katı.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Chandrexa de Queixa 467 nüfus · ateş merkeze ulaştı burada başladı
    9.802 ha 8 Ağu tarihinde ulaştı
    57 %
  2. Vilariño de Conso 501 nüfus · merkeze 1,2 km
    6.725 ha 9 Ağu tarihinde ulaştı
    34 %
  3. Manzaneda 767 nüfus · merkeze 0,8 km
    5.346 ha 9 Ağu tarihinde ulaştı
    47 %
  4. A Pobra de Trives 1.929 nüfus · merkeze 3,3 km
    3.139 ha 13 Ağu tarihinde ulaştı
    37 %
  5. Montederramo 660 nüfus · merkeze 2,0 km
    2.643 ha 11 Ağu tarihinde ulaştı
    19 %
  6. Maceda 2.874 nüfus · merkeze 6,1 km
    2.314 ha 10 Ağu tarihinde ulaştı
    23 %
  7. Laza 1.156 nüfus · merkeze 12,3 km
    303 ha 9 Ağu tarihinde ulaştı
    1,4 %
  8. Vilar de Barrio 1.178 nüfus · merkeze 7,5 km
    258 ha 12 Ağu tarihinde ulaştı
    2,4 %
  9. Viana do Bolo 2.715 nüfus · merkeze 7,0 km
    235 ha 11 Ağu tarihinde ulaştı
    0,9 %
  10. O Bolo 789 nüfus · merkeze 8,8 km
    0 ha
    0,0 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Diğer doğal alanlar75 %
  • Geniş yapraklı orman11 %
  • Tarım alanları6,4 %
  • Çalılık ve geçiş ormanı4,3 %
  • İğne yapraklı orman3,8 %

Etkilenen Natura 2000 korunan alanı: 99 %

Sınırın kestiği Natura 2000 alanları (Avrupa Çevre Ajansı, 2024 sürümü).

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan8,2 ha
Sakinler≈ 250

Sınırın içinde yaklaşık 8,2 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 250 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Basınla karşılaştırıldı

29 Eylül 2026 tarihinde karşılaştırıldı

Bu sayfayı yangın söndükten sonra yayımlanan 4 kaynakla karşılaştırdık. Kaynakların eklediği bilgiler:

Diğer adı
Incendio de Chandrexa de Queixa · Incendio de Chandrexa y Vilariño · Incendio de Requeixo
Kaynaklara göre birleşen birkaç ayrı yangın:
  • Requeixo (Chandrexa de Queixa) 8 Ağustos 2025 4.500 ha
  • Parafita (Chandrexa de Queixa) 12 Ağustos 2025 500 ha
  • Mormentelos (Vilariño de Conso) 14 Ağustos 2025
  • Castro de Escuadro (Maceda) 10 Ağustos 2025 3.500 ha
  • Santiso (Maceda) 12 Ağustos 2025
İstikrara kavuştuğu açıklandı: 25 Ağustos 2025

Kaynaklar

Resmi rakamlar uydudan farklı ölçülür ve bazen yangının yalnızca bir bölümünü kapsar.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
8 Ağu 27,4 °C 26 % 32 km/h 0,1 mm Yüksek 29
9 Ağu 27,6 °C 27 % 23 km/h 0,0 mm Yüksek 26
10 Ağu 28,3 °C 21 % 40 km/h 0,1 mm Yüksek 32
11 Ağu 26,8 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 31
12 Ağu 26,2 °C 25 % 53 km/h 2,3 mm Yüksek 34
13 Ağu 24,3 °C 34 % 38 km/h 1,2 mm Düşük 8
14 Ağu 26,5 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Orta 20
15 Ağu 26,8 °C 24 % 52 km/h 0,0 mm Çok yüksek 41
16 Ağu 27,2 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 30
17 Ağu 25,3 °C 33 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 30
18 Ağu 18,8 °C 43 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 24
19 Ağu 17,1 °C 45 % 43 km/h 0,0 mm Orta 21
20 Ağu 15,6 °C 48 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 23
21 Ağu 18,2 °C 43 % 37 km/h 0,0 mm Orta 18
22 Ağu 21,4 °C 35 % 29 km/h 0,0 mm Orta 16
23 Ağu 23,0 °C 28 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 23
24 Ağu 22,5 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 22
25 Ağu 23,4 °C 33 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 24
26 Ağu 19,9 °C 37 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 24
27 Ağu 13,7 °C 53 % 38 km/h 0,1 mm Yüksek 22
28 Ağu sonra 13,3 °C 47 % 42 km/h 1,3 mm Düşük 10

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

28,9 FWI ve %26 en düşük nemle başladı; öncesinde: 18 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 46.

Başlangıçta FWI 28,9
En düşük nem 26 %
Yağmursuz gün 18
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Quirás e Pinheiro Novo yangını, Eylül 2020
1.140 ha 1 gün FWI 27,8 En düşük nem 26 % 32 km uzakta, 2020

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 14 Eyl tarihinde 4,8 mm.

Akıbetleri

2 gün
medyan süre
505 ha
medyan alan
22 %
1.000 ha’ı geçenler
10,8 mm
bitişteki yağmur (medyan; 46 ikizden 33 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 60,9 kat büyüktü ve 20 gün sürdü (medyan: 2 gün).

46 ikizinden hiçbiri daha büyük yanmadı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 46 ikizin 13 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 10,8 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

1,3 mmilk yağmur
28 Ağubitişin ertesi günü
53km/h · en sert esinti

27 Ağu tarihinde sona ermiş sayıldı ve 28 Ağu tarihinde 1,3 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 46 ikizden 33, medyan 10,8 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 1 Ağu 2025
Sonra · 3 Eyl 2025

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

17 Ağustos 2025 tarihinde yangının yanındaki hava 194 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 95 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 6,3 katı.

PM2,5 zirvesi194 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün12 gün
PM10225 µg/m³
Optik derinlik2,02
6 Ağu10 Ağu14 Ağu18 Ağu22 Ağu
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 2.227Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

İspanya tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Chandrexa de Queixa yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 8 Ağustos 2025 ile 27 Ağustos 2025 arasında yandı (20 gün). Yanan alan sınırı ise 8 Ağustos 2025 – 21 Ağustos 2025 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 30.754 hektar (307,5 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 10 ilçeye girdi: Chandrexa de Queixa (9.802 ha, 57 %); Vilariño de Conso (6.725 ha, 34 %); Manzaneda (5.346 ha, 47 %); A Pobra de Trives (3.139 ha, 37 %); Montederramo (2.643 ha, 19 %); Maceda (2.314 ha, 23 %); Laza (303 ha, 1,4 %); Vilar de Barrio (258 ha, 2,4 %); Viana do Bolo (235 ha, 0,9 %); O Bolo (0 ha, 0,0 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş Chandrexa de Queixa sınırları içinde başladı ve merkezine ulaştı: merkezi gösteren nokta yanan alanın içinde ya da ona 500 metreden yakın kaldı. Bu, evlerin yandığı anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 28,3 °C’ye ulaştı, nem %21’e düştü ve rüzgâr 53 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 41 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve İspanya idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 46. Medyan süreleri 2 gün, medyan alanları 505 ha oldu; 22 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 46 ikizinden hiçbiri daha büyük yanmadı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 46 ikizin 13 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 10,8 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür; bu sayfada 4 poligon birleştirildi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 8 Ağustos 2025–21 Ağustos 2025 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 2.227 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Basın ve kurumlarla doğrulandı: 4 doğrulanmış kaynak.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.