İçeriğe atla
worldfires
CA · Kanada · –

Brazeau County yangını, Mayıs 2023 Brazeau County, Drayton Valley

Söndü · son tespit 9 May 2023 09:59 UTC

Yangın 3 Mayıs 2023 tarihinde Brazeau County, Kanada bölgesinde başladı ve uydular onu 7 gün boyunca yanarken gördü. Kanada’nın CWFIS sistemi (Natural Resources Canada) uydu görüntüsü üzerinde 3.090 hektarlık resmi bir yanmış alan çevresi ölçtü; alan 2 nüfus sayımı alt bölümü arasında dağılıyor.

2016’dan beri Alberta bölgesinin 120. en büyüğü (sayfası olan 176 yangın arasında). 2023 yılında Kanada sıralamasında 333., 489 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
3.090ha
resmi çevre (CWFIS)
Süre
7gün
3 May 2023 – 9 May 2023
Etkilenen nüfus sayımı alt bölümleri
2
belediye
Başlangıç
3 May
2023
Sıcak noktalar
296
tek bir noktada: 231 MW
Başlangıçta tehlike
20
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
1,6GW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 3 May9 May
9 May 2023

Gün gün nasıl gelişti

4 May 2023 · 325 MW · 20 5 May 2023 · 5.557 MW · 181 6 May 2023 · 443 MW · 94 9 May 2023 · 0 MW · 1
4 May 5 May 6 May 9 May

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

29°en yüksek
58km/h · en şiddetli rüzgâr
16%en düşük nem

Başladığında 6 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 10 May tarihinde 2,2 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 31 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 29 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her nüfus sayımı alt bölümüne ne oldu

  1. Brazeau County burada başladı
    2.622 ha 4 May tarihinde ulaştı
    0,9 %
  2. 473 ha 5 May tarihinde ulaştı
    15 %

Her nüfus sayımı alt bölümünde yanan alan, resmi çevrenin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan2,3 ha
Sakinler≈ 60

Sınırın içinde yaklaşık 2,3 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 60 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
3 May 27,8 °C 24 % 30 km/h 0,1 mm Orta 20
4 May 28,9 °C 16 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 29
5 May 24,3 °C 21 % 53 km/h 0,0 mm Yüksek 34
6 May 16,9 °C 30 % 58 km/h 0,3 mm Yüksek 29
7 May 16,0 °C 51 % 37 km/h 5,8 mm Çok düşük 2
8 May 13,9 °C 60 % 25 km/h 5,1 mm Çok düşük 0
9 May 15,1 °C 66 % 22 km/h 5,8 mm Çok düşük 0
10 May sonra 17,3 °C 51 % 26 km/h 2,2 mm Çok düşük 0

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

19,5 FWI ve %24 en düşük nemle başladı; öncesinde: 6 gün yağmursuz. Bölgede 2017 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 9.

Başlangıçta FWI 19,5
En düşük nem 24 %
Yağmursuz gün 6
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Clearwater County yangını, Temmuz 2024
5.142 ha 12 gün FWI 18,1 En düşük nem 23 % 130 km uzakta, 2024

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 4 Ağu tarihinde 7,6 mm.

Akıbetleri

Bölgede benzer havada başlayan yangınlar: 9. 15 altında rakam vermiyoruz: sinyalden çok gürültü olur.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

2,2 mmilk yağmur
10 Maybitişin ertesi günü
58km/h · en sert esinti

9 May tarihinde sona ermiş sayıldı ve 10 May tarihinde 2,2 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2017 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 26 Nis 2023
Sonra · 16 May 2023

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

9 Mayıs 2023 tarihinde yangının yanındaki hava 154 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 57 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 3,8 katı.

PM2,5 zirvesi154 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün2 gün
PM10220 µg/m³
Optik derinlik2,23
1 May3 May5 May7 May9 May
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 296Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Kanada tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Brazeau County yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 3 Mayıs 2023 ile 9 Mayıs 2023 arasında yandı (7 gün). Yanan alan sınırı ise 3 Mayıs 2023 – 6 Mayıs 2023 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
CWFIS’in (Natural Resources Canada) ölçtüğü resmi çevre 3.090 hektardır (30,9 km²). Eyalet kurumlarınınki gibi başka bilançolar biraz farklı rakamlar verebilir.
Hangi nüfus sayımı alt bölümleri yandı?
Yangın 2 nüfus sayımı alt bölümüne girdi: Brazeau County (2.622 ha, 0,9 %); Drayton Valley (473 ha, 15 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 28,9 °C’ye ulaştı, nem %16’e düştü ve rüzgâr 58 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 34 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
CWFIS’in (NBAC, Natural Resources Canada) resmi yanmış alan çevresinden ya da içinde bulunulan sezonda, NBAC yayımlayana kadar GWIS’in (Copernicus) oluşturduğu çevreden; NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Kanada idari sınırlarından. Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 911 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 911 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: NBAC (Kanada Doğal Kaynaklar Bakanlığı), resmi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 3 Mayıs 2023–6 Mayıs 2023 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 296 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre resmidir: Natural Resources Canada’ya bağlı Canadian Wildland Fire Information System’in (CWFIS) National Burned Area Composite (NBAC) verisinden gelir; sistem onu uydu görüntüleri üzerinde ölçer ve Open Government Licence – Canada lisansıyla yayımlar. NBAC içinde bulunulan sezonu yayımlayana kadar bu yılın yangınları, GWIS’in (Copernicus, CC BY 4.0) ısı noktalarından oluşturduğu yaklaşık çevreyi taşır. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Nüfus sayımı alt bölümlerinin sınırları geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0) kaynaklıdır. Nüfus sayımı alt bölümü başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle resmi rakamdan biraz farklı olabilir.