İçeriğe atla
worldfires
US · Amerika Birleşik Devletleri ·

Blizzard Heights yangını, Temmuz 2024 Converse

Söndü · son ölçüm 29 Tem 2024

Yangın 29 Temmuz 2024 tarihinde Converse, Amerika Birleşik Devletleri bölgesinde başladı ve uydular onu 1 gün boyunca yanarken gördü. Amerika Birleşik Devletleri kurumları (MTBS / NIFC) 627 hektarlık resmi bir yanmış alan çevresi haritaladı; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Wyoming bölgesinin 93. en büyüğü (sayfası olan 117 yangın arasında). 2024 yılında Amerika Birleşik Devletleri sıralamasında 278., 371 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…

Bu yangının resmi çevresi (MTBS / NIFC) elimizde, ancak VIIRS sensörleri onu yeterli ayrıntıyla yakalamadı: günlük gelişim yok, ama ilçelere göre dağılım var.

Yanan alan
627ha
resmi çevre (MTBS / NIFC)
Süre
1gün
29 Tem 2024 – 29 Tem 2024
Etkilenen ilçeler
1
kontluk
Başlangıç
29 Tem
2024
Başlangıçta tehlike
67
Aşırı · FWI indeksi

Nerede yandı

Hangi havada yandı

34°en yüksek
44km/h · en şiddetli rüzgâr
6%en düşük nem

Başladığında 8 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 8 Ağu tarihinde 9,1 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 6,3 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 6 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Converse burada başladı
    632 ha
    0,1 %

Her ilçede yanan alan, resmi çevrenin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Başlangıç koşulu Çok kuru hava: Amerika Birleşik Devletleri alanının 41 % kadarı

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
29 Tem 34,0 °C 6 % 44 km/h 0,0 mm Aşırı 67
30 Tem sonra 34,9 °C 5 % 53 km/h 0,0 mm Çok aşırı 85
31 Tem sonra 29,3 °C 17 % 39 km/h 0,0 mm Aşırı 59
1 Ağu sonra 34,2 °C 10 % 28 km/h 0,0 mm Aşırı 58
2 Ağu sonra 36,4 °C 6 % 32 km/h 0,0 mm Aşırı 67
3 Ağu sonra 36,2 °C 9 % 37 km/h 0,0 mm Çok aşırı 71
4 Ağu sonra 32,0 °C 18 % 53 km/h 0,6 mm Aşırı 62
5 Ağu sonra 31,4 °C 22 % 43 km/h 0,0 mm Aşırı 63
6 Ağu sonra 33,3 °C 17 % 44 km/h 0,2 mm Aşırı 59
7 Ağu sonra 26,7 °C 31 % 50 km/h 0,3 mm Aşırı 59
8 Ağu sonra 14,7 °C 80 % 39 km/h 9,1 mm Çok düşük 0

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

66,6 FWI ve %6 en düşük nemle başladı; öncesinde: 8 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 17.

Başlangıçta FWI 66,6
En düşük nem 6 %
Yağmursuz gün 8
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Cellers yangını, Haziran 2021
1.448 ha 2 gün FWI 64,6 En düşük nem 8 % 91 km uzakta, 2021

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 25 Haz tarihinde 10,4 mm.

Akıbetleri

2 gün
medyan süre
1.236 ha
medyan alan
53 %
1.000 ha’ı geçenler
5,6 mm
bitişteki yağmur (medyan; 17 ikizden 11 tanesinde)

İkizlerinin altında kaldı: 627 ha, medyan 1.236 ha. 1 gün sürdü (medyan: 2 gün).

17 ikizin 6 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 5,6 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

9,1 mmilk yağmur
8 Ağubitişten 10 gün sonra
44km/h · en sert esinti

29 Tem tarihinde sona ermiş sayıldı ve 8 Ağu tarihinde 9,1 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 17 ikizden 11, medyan 5,6 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 22 Tem 2024
Sonra · 5 Ağu 2024

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

31 Temmuz 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 37 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 21 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,4 katı.

PM2,5 zirvesi37 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün3 gün
PM1057 µg/m³
Optik derinlik0,61
27 Tem29 Tem31 Tem
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Bölgedeki diğer yangınlar

Amerika Birleşik Devletleri tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Blizzard Heights yangını ne kadar sürdü?
Yangın 29 Temmuz 2024 ile 29 Temmuz 2024 arasında sürdü: 1 gün; Amerika Birleşik Devletleri kurumlarının (MTBS / NIFC) kaydettiği başlangıç tarihine ve uyduların tespit ettiği ısı noktalarına göre.
Ne kadar alan yandı?
Amerika Birleşik Devletleri kurumlarının (MTBS / NIFC) yayımladığı resmi çevre 627 hektardır (6,3 km²). Yangının günlük raporları gibi başka bilançolar biraz farklı rakamlar verebilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın yalnızca Converse (632 ha, 0,1 %) sınırlarına girdi.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 34,0 °C’ye ulaştı, nem %6’e düştü ve rüzgâr 44 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 67 oldu, sınıf: Aşırı.
Bu veriler nereden geliyor?
Amerika Birleşik Devletleri kurumlarının (MTBS / NIFC, kamu malı) resmi yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Amerika Birleşik Devletleri idari sınırlarından. Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 17. Medyan süreleri 2 gün, medyan alanları 1.236 ha oldu; 53 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 17 ikizin 6 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 5,6 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 911 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 911 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: MTBS (ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu ve ABD Orman Servisi), resmi.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den hiç VIIRS sıcak noktası yok.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre resmidir ve kamu malıdır. Kapanmış yıllar için, ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) ile Orman Servisi’nin (USDA Forest Service) Landsat ve Sentinel-2 görüntüleri üzerinde haritaladığı MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity) programından gelir. İçinde bulunulan ve önceki yıl için National Interagency Fire Center’ın (NIFC) WFIGS verisinden gelir: yangın ekiplerinin, hava araçlarının ve görüntülerin çizdiği olay çevreleri. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. İlçe sınırları geoBoundaries ADM2 (Public Domain) kaynaklıdır. İlçe başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle resmi rakamdan biraz farklı olabilir.