İçeriğe atla
worldfires
MM · Myanmar · –

Bawlake yangını, 9 Şubat 2024 Bawlake, Hpasawng

Söndü · son tespit 19 Şub 2024 06:43 UTC

Yangın 9 Şubat 2024 tarihinde Bawlake, Myanmar bölgesinde başladı ve uydular onu 11 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 2.633 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Kayah bölgesinin 109. en büyüğü (sayfası olan 169 yangın arasında). 2024 yılında Myanmar sıralamasında 98., 174 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 9,0 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
2.633ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
11gün
9 Şub 2024 – 19 Şub 2024
Etkilenen ilçeler
2
belediye
Başlangıç
9 Şub
2024
Sıcak noktalar
81
tek bir noktada: 9 MW
Başlangıçta tehlike
23
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
19MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 9 Şub19 Şub
19 Şub 2024

Gün gün nasıl gelişti

10 Şub 2024 · 3 MW · 2 11 Şub 2024 · 4 MW · 3 12 Şub 2024 · 6 MW · 2 13 Şub 2024 · 40 MW · 21 14 Şub 2024 · 74 MW · 29 15 Şub 2024 · 19 MW · 15 16 Şub 2024 · 5 MW · 3 17 Şub 2024 · 9 MW · 2 18 Şub 2024 · 10 MW · 2 19 Şub 2024 · 18 MW · 2
10 Şub 12 Şub 14 Şub 16 Şub 18 Şub

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

35°en yüksek
31km/h · en şiddetli rüzgâr
28%en düşük nem

Başladığında 12 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %63’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2017 yılında 687 ha, 2019 yılında 749 ha, 2020 yılında 380 ha, 2022 yılında 18 ha, 2023 yılında 205 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 1.660 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 26 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 25 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Bawlake burada başladı
    2.636 ha 10 Şub tarihinde ulaştı
    1,4 %
  2. 11 ha
    0,0 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
9 Şub 34,0 °C 38 % 18 km/h 0,0 mm Yüksek 23
10 Şub 33,9 °C 39 % 23 km/h 0,0 mm Yüksek 24
11 Şub 32,9 °C 47 % 24 km/h 0,0 mm Orta 21
12 Şub 33,4 °C 43 % 18 km/h 0,0 mm Orta 21
13 Şub 34,0 °C 36 % 18 km/h 0,0 mm Yüksek 22
14 Şub 34,1 °C 34 % 19 km/h 0,0 mm Yüksek 23
15 Şub 34,2 °C 37 % 19 km/h 0,0 mm Yüksek 23
16 Şub 34,6 °C 37 % 20 km/h 0,0 mm Yüksek 24
17 Şub 34,4 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 28
18 Şub 34,4 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 29
19 Şub 34,0 °C 32 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 28
20 Şub sonra 33,3 °C 34 % 22 km/h 0,0 mm Yüksek 28
21 Şub sonra 33,0 °C 39 % 17 km/h 0,0 mm Yüksek 26
22 Şub sonra 33,5 °C 38 % 20 km/h 0,0 mm Yüksek 26
23 Şub sonra 33,9 °C 46 % 23 km/h 0,0 mm Yüksek 24
24 Şub sonra 34,8 °C 37 % 21 km/h 0,0 mm Yüksek 25
25 Şub sonra 36,0 °C 32 % 19 km/h 0,0 mm Yüksek 27
26 Şub sonra 35,8 °C 34 % 22 km/h 0,0 mm Yüksek 28
27 Şub sonra 36,7 °C 35 % 20 km/h 0,0 mm Yüksek 28
28 Şub sonra 36,5 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 30
29 Şub sonra 35,9 °C 36 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 28

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

23,2 FWI ve %38 en düşük nemle başladı; öncesinde: 12 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 34.

Başlangıçta FWI 23,2
En düşük nem 38 %
Yağmursuz gün 12
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Sop Moei yangını, Mart 2025
1.726 ha 10 gün FWI 23,8 En düşük nem 38 % 133 km uzakta, 2025

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 3 Nis tarihinde 3,7 mm.

Akıbetleri

13 gün
medyan süre
2.236 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
4,1 mm
bitişteki yağmur (medyan; 34 ikizden 12 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (2.633 ha, medyan 2.236 ha) ve 11 gün sürdü (medyan: 13 gün).

34 ikizin 22 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 4,1 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

—ilk yağmur
—on günde yağmur yok
31km/h · en sert esinti

19 Şub tarihinde sona ermiş sayıldı ve sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndü. Bitişte yağmur alan ikizler: 34 ikizden 12, medyan 4,1 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 2 Şub 2024
Sonra · 26 Şub 2024

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

19 Şubat 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 32 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 18 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,2 katı.

PM2,5 zirvesi32 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün6 gün
PM1047 µg/m³
Optik derinlik0,34
10 Şub12 Şub14 Şub16 Şub18 Şub
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 81Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Myanmar tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Bawlake yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 9 Şubat 2024 ile 19 Şubat 2024 arasında yandı (11 gün). Yanan alan sınırı ise 12 Şubat 2024 – 16 Şubat 2024 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 2.633 hektardır (26,3 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Bawlake (2.636 ha, 1,4 %); Hpasawng (11 ha, 0,0 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 34,6 °C’ye ulaştı, nem %28’e düştü ve rüzgâr 31 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 29 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Myanmar idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 34. Medyan süreleri 13 gün, medyan alanları 2.236 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 34 ikizin 22 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 4,1 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 16 Şubat 2024 → 19 Şubat 2024.
  2. Başlangıç tarihi: 12 Şubat 2024 → 9 Şubat 2024.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 12 Şubat 2024–16 Şubat 2024 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 81 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.