İçeriğe atla
worldfires
MM · Myanmar · –

Aunglan yangını, 2 Mart 2026 Aunglan, Sinbaungwe

Söndü · son tespit 4 Nis 2026 06:19 UTC

Yangın 2 Mart 2026 tarihinde Aunglan, Myanmar bölgesinde başladı ve uydular onu 33 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 10.163 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2026 yılında Myanmar sıralamasında 48., 480 yangın arasında.

Katman değişikliğinden (Ekim 2025) sonraki, neredeyse gerçek zamanlı GWIS yanık sınırı: o zamandan beri GWIS katmanı daha çok ve daha büyük sınır verdiği için bu yangın önceki yılların yangınlarıyla karşılaştırılmaz.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
10.163ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
33gün
2 Mar 2026 – 3 Nis 2026
Etkilenen ilçeler
2
belediye
Başlangıç
2 Mar
2026
Sıcak noktalar
309
tek bir noktada: 181 MW
Başlangıçta tehlike
36
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
191MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 2 Mar3 Nis
4 Nis 2026

Gün gün nasıl gelişti

2 Mar 2026 · 20 MW · 11 5 Mar 2026 · 10 MW · 6 6 Mar 2026 · 19 MW · 7 7 Mar 2026 · 18 MW · 3 8 Mar 2026 · 1 MW · 1 9 Mar 2026 · 153 MW · 12 10 Mar 2026 · 3 MW · 1 11 Mar 2026 · 3 MW · 4 12 Mar 2026 · 240 MW · 9 13 Mar 2026 · 16 MW · 3 14 Mar 2026 · 1 MW · 1 15 Mar 2026 · 66 MW · 19 16 Mar 2026 · 829 MW · 51 17 Mar 2026 · 122 MW · 20 18 Mar 2026 · 166 MW · 9 20 Mar 2026 · 453 MW · 33 21 Mar 2026 · 292 MW · 11 23 Mar 2026 · 19 MW · 9 24 Mar 2026 · 68 MW · 10 25 Mar 2026 · 324 MW · 10 27 Mar 2026 · 2.455 MW · 64 28 Mar 2026 · 41 MW · 7 29 Mar 2026 · 11 MW · 3 30 Mar 2026 · 4 MW · 1 1 Nis 2026 · 7 MW · 1 2 Nis 2026 · 1 MW · 1 3 Nis 2026 · 4 MW · 1 4 Nis 2026 · 2 MW · 1
2 Mar 10 Mar 16 Mar 27 Mar

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

41°en yüksek
40km/h · en şiddetli rüzgâr
21%en düşük nem

Başladığında iki aydan uzun süredir yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %61’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 103 ha, 2017 yılında 651 ha, 2020 yılında 2.177 ha, 2021 yılında 2.196 ha, 2022 yılında 1 ha, 2023 yılında 1.453 ha, 2024 yılında 2.879 ha, 2025 yılında 1.430 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 6.228 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 102 km²; bu, neredeyse Paris yüzölçümü kadar (105 km²).

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Aunglan burada başladı
    9.083 ha 2 Mar tarihinde ulaştı
    3,4 %
  2. 1.683 ha 2 Mar tarihinde ulaştı
    0,8 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan7,4 ha
Sakinler≈ 1.500

Sınırın içinde yaklaşık 7,4 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 1.500 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Başlangıç koşulu 60 gün yağmursuz: Myanmar alanının 24 % kadarı

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
2 Mar 36,1 °C 29 % 21 km/h 0,0 mm Yüksek 36
3 Mar 36,8 °C 28 % 28 km/h 0,0 mm Çok yüksek 38
4 Mar 36,1 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 38
5 Mar 36,6 °C 28 % 21 km/h 0,0 mm Yüksek 38
6 Mar 35,5 °C 35 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 38
7 Mar 37,3 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
8 Mar 38,2 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
9 Mar 39,5 °C 24 % 26 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
10 Mar 38,9 °C 26 % 27 km/h 0,1 mm Çok yüksek 41
11 Mar 37,7 °C 27 % 34 km/h 1,4 mm Yüksek 34
12 Mar 36,5 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 35
13 Mar 35,9 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 37
14 Mar 35,7 °C 35 % 40 km/h 2,0 mm Yüksek 23
15 Mar 37,1 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 32
16 Mar 37,2 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 34
17 Mar 36,5 °C 26 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 34
18 Mar 38,5 °C 25 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 36
19 Mar 38,6 °C 27 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 36
20 Mar 37,2 °C 28 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 36
21 Mar 38,0 °C 30 % 28 km/h 0,3 mm Çok yüksek 39
22 Mar 36,6 °C 31 % 36 km/h 0,1 mm Çok yüksek 41
23 Mar 36,7 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 37
24 Mar 37,3 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Çok yüksek 38
25 Mar 39,0 °C 23 % 23 km/h 0,0 mm Yüksek 37
26 Mar 39,4 °C 27 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 38
27 Mar 39,8 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
28 Mar 39,6 °C 25 % 40 km/h 0,0 mm Çok yüksek 45
29 Mar 39,5 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Çok yüksek 43
30 Mar 40,1 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
31 Mar 40,7 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
1 Nis 40,7 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Çok yüksek 43
2 Nis 41,2 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Çok yüksek 43
3 Nis 41,1 °C 29 % 25 km/h 0,0 mm Çok yüksek 41
4 Nis sonra 39,9 °C 32 % 27 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
5 Nis sonra 39,8 °C 37 % 31 km/h 0,1 mm Çok yüksek 39
6 Nis sonra 38,8 °C 36 % 30 km/h 0,1 mm Çok yüksek 41
7 Nis sonra 37,6 °C 35 % 36 km/h 0,1 mm Çok yüksek 40
8 Nis sonra 37,9 °C 33 % 38 km/h 0,1 mm Çok yüksek 39
9 Nis sonra 38,2 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
10 Nis sonra 36,8 °C 37 % 35 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
11 Nis sonra 38,6 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Çok yüksek 41
12 Nis sonra 39,4 °C 27 % 29 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
13 Nis sonra 40,1 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 23 Şub 2026
Sonra · 10 Nis 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

26 Mart 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 118 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 62 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 4,1 katı.

PM2,5 zirvesi118 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün25 gün
PM10128 µg/m³
Optik derinlik1,19
7 Mar13 Mar19 Mar25 Mar31 Mar
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 309Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Myanmar tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Aunglan yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 2 Mart 2026 ile 3 Nisan 2026 arasında yandı (33 gün). Yanan alan sınırı ise 9 Mart 2026 – 29 Mart 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 10.163 hektardır (101,6 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Aunglan (9.083 ha, 3,4 %); Sinbaungwe (1.683 ha, 0,8 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 41,2 °C’ye ulaştı, nem %21’e düştü ve rüzgâr 40 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 45 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Myanmar idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 3 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Alan: 10.700 → 10.163 ha.
  2. Ateşin görüldüğü son gün: 29 Mart 2026 → 3 Nisan 2026.
  3. Başlangıç tarihi: 9 Mart 2026 → 2 Mart 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 3 poligon birleştirildi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 9 Mart 2026–29 Mart 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 309 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.