İçeriğe atla
worldfires
ES · İspanya · –

Andújar yangını, Ağustos 2024 Andújar, Villanueva de la Reina

Söndü · son tespit 19 Ağu 2024 02:00 UTC

Yangın 18 Ağustos 2024 tarihinde Andújar, İspanya sınırları içinde başladı ve uydular 2 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 840 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2024 yılında İspanya sıralamasında 10., 82 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 16,2 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Yanan alan
840ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
2gün
18 Ağu 2024 – 19 Ağu 2024
Etkilenen ilçeler
2
belediye
Başlangıç
18 Ağu
2024
Sıcak noktalar
19
tek bir noktada: 16 MW
Başlangıçta tehlike
44
Çok yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
43MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 18 Ağu19 Ağu
19 Ağu 2024

Gün gün nasıl gelişti

18 Ağu 2024 · 44 MW · 4 19 Ağu 2024 · 42 MW · 15
18 Ağu 19 Ağu

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

39°en yüksek
36km/h · en şiddetli rüzgâr
17%en düşük nem

Başladığında 19 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 29 Ağu tarihinde 2,4 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 8,4 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 8 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Andújar 35.610 nüfus · merkeze 12,6 km burada başladı
    784 ha 18 Ağu tarihinde ulaştı
    0,8 %
  2. Villanueva de la Reina 2.941 nüfus · merkeze 12,9 km
    56 ha 19 Ağu tarihinde ulaştı
    0,3 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Tarım alanları36 %
  • Karışık orman21 %
  • Maki17 %
  • Diğer doğal alanlar12 %
  • İğne yapraklı orman11 %
  • Çalılık ve geçiş ormanı4,2 %

Etkilenen Natura 2000 korunan alanı: 100 %

Sınırın kestiği Natura 2000 alanları (Avrupa Çevre Ajansı, 2024 sürümü).

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
18 Ağu 39,3 °C 17 % 33 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
19 Ağu 39,3 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
20 Ağu sonra 37,5 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Çok yüksek 45
21 Ağu sonra 36,3 °C 27 % 41 km/h 0,1 mm Çok yüksek 46
22 Ağu sonra 36,0 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
23 Ağu sonra 36,3 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 37
24 Ağu sonra 37,1 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 37
25 Ağu sonra 38,0 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Çok yüksek 43
26 Ağu sonra 36,7 °C 22 % 37 km/h 0,0 mm Çok yüksek 43
27 Ağu sonra 36,9 °C 22 % 29 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
28 Ağu sonra 37,1 °C 20 % 36 km/h 0,0 mm Çok yüksek 43
29 Ağu sonra 31,1 °C 44 % 32 km/h 2,4 mm Düşük 9

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

44,4 FWI ve %17 en düşük nemle başladı; öncesinde: 19 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 25.

Başlangıçta FWI 44,4
En düşük nem 17 %
Yağmursuz gün 19
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Almadén yangını, Temmuz 2021
1.141 ha 1 gün FWI 44,2 En düşük nem 18 % 99 km uzakta, 2021

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.

Akıbetleri

1 gün
medyan süre
202 ha
medyan alan
8 %
1.000 ha’ı geçenler
1,4 mm
bitişteki yağmur (medyan; 25 ikizden 3 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 4,2 kat büyüktü ve 2 gün sürdü (medyan: 1 gün).

25 ikizinden yalnızca 3 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 25 ikizin 22 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 1,4 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

2,4 mmilk yağmur
29 Ağubitişten 10 gün sonra
36km/h · en sert esinti

19 Ağu tarihinde sona ermiş sayıldı ve 29 Ağu tarihinde 2,4 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 25 ikizden 3, medyan 1,4 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 11 Ağu 2024
Sonra · 26 Ağu 2024

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

22 Ağustos 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 17 µg/m³ PM2,5’e ulaştı, ama hiçbir günlük ortalama DSÖ kılavuz değerini (15) aşmadı.

PM2,5 zirvesi17 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün0 gün
PM1026 µg/m³
Optik derinlik0,20
16 Ağu18 Ağu20 Ağu22 Ağu
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 19Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

İspanya tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Andújar yangını ne kadar sürdü?
Copernicus 18 Ağustos 2024 ile 19 Ağustos 2024 arasına tarihliyor: ateşli ilk ve son görüntü arasında 2 gün.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 840 hektar (8,4 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Andújar (784 ha, 0,8 %); Villanueva de la Reina (56 ha, 0,3 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş Andújar sınırları içinde başladı ve merkezine 12,6 km kadar yaklaştı. Bu, sınırdan veya en yakın sıcak noktadan merkezi gösteren noktaya olan mesafedir; evlere girdiği anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 39,3 °C’ye ulaştı, nem %17’e düştü ve rüzgâr 36 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 44 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve İspanya idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 25. Medyan süreleri 1 gün, medyan alanları 202 ha oldu; 8 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 25 ikizinden yalnızca 3 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 25 ikizin 22 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 1,4 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 19 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.