Alacant / Alicante yangınlarıAlicante
Alacant / Alicante, İspanya: 2016’dan beri sayfası olan 11 yangın 141 belediye’nin 30’sine girdi; bölge içinde 16.015 hektar yandı. En büyüğü Ağustos 2022 ayındaki la Vall d'Ebo yangınıydı; bölge içinde 12.128 hektar. Bugün yangın tehlikesi: çok düşük (FWI 0).
Yalnızca 100 ha ve üzeri yangınların kaydı vardır: daha küçükler bu sayfadaki listelere ve toplamlara girmez.
- yanan hektar
- 16.015ha
- 2016’dan beri
- Bölgenin
- 2,7%
- 5.837 km²
- yangın
- 11
- 2016’dan beri
- yangın gören ilçe
- 30
- 141 içinden
- En büyük yangın
- 12.128ha
- la Vall d'Ebo · Ağustos 2022
- Nüfus
- 1.983.321
- bin kişi başına 8,1 ha yandı
Yangın tehlikesi, bugün ve önümüzdeki günler
Bölge merkezinde FWI, Open-Meteo tahminiyle- Per 5 Çok düşük 20° · 66 % · 28 km/h
- Cum 6 Çok düşük 20° · 69 % · 21 km/h
- Cmt 7 Çok düşük 20° · 71 % · 19 km/h
- Paz 8 Çok düşük 20° · 81 % · 27 km/h
- Pzt 9 Çok düşük 22° · 69 % · 23 km/h
- Sal 10 Çok düşük 21° · 73 % · 26 km/h
- Çar 11 Çok düşük 21° · 66 % · 28 km/h
- Per 12 Çok düşük 22° · 72 % · 24 km/h
Hangi yangın olduğunu görmek için bir sınıra tıklayın
En çok yanan ilçeler
- la Vall d'Ebo 231 nüfus 2.987 ha · 92 %
- la Vall d'Alcalà 159 nüfus 2.107 ha · 93 %
- Vall de Gallinera 583 nüfus 1.609 ha · 30 %
- Castell de Castells 443 nüfus 1.327 ha · 29 %
- Tollos 32 nüfus 1.221 ha · 77 %
- Beneixama 1.696 nüfus 906 ha · 26 %
- Pego 10.791 nüfus 851 ha · 16 %
- Tàrbena 662 nüfus 694 ha · 22 %
- Jávea/Xàbia 30.642 nüfus 624 ha · 9,0 %
- la Vall de Laguar 905 nüfus 530 ha · 23 %
- Benimassot 85 nüfus 498 ha · 52 %
- Planes 697 nüfus 476 ha · 12 %
Bölgede ne yanıyor
- Diğer doğal alanlar49 %
- Maki23 %
- İğne yapraklı orman15 %
- Tarım alanları7,7 %
- Çalılık ve geçiş ormanı4,0 %
Tekrar tekrar yanan ilçeler
2016’dan beri 100 ha’dan büyük iki veya daha fazla yangın gören ilçeler.
- 2×Vall de Gallinera1.609 ha
- 2×Tàrbena694 ha
- 2×Xaló6 ha
Kayıtlı en büyük yangınlar
- 12.128 hala Vall d'EboAğustos 2022 · 7 gün
- 906 haBeneixamaTemmuz 2019 · 1 gün
- 674 haTàrbenaNisan 2024 · 2 gün
- 632 haJávea/XàbiaEylül 2016 · 3 gün
- 515 haCallosa d'en SarriàEylül 2016 · 2 gün
- 276 haPenàguilaTemmuz 2024 · 2 gün
- 237 haMontitxelvo Llocnou de Sant JeroniKasım 2023 · 3 gün
- 186 haIbiTemmuz 2025 · 2 gün
Bölge içindeki hektarlar; yangın dışarıda daha fazla yakmış olabilir.
Yıl yıl
| Yıl | yangın | yanan hektar | Yılın en büyüğü |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1 | 186 | Ibi 186 ha |
| 2024 | 2 | 950 | Tàrbena 674 ha |
| 2023 | 1 | 237 | Montitxelvo 237 ha |
| 2022 | 1 | 12.128 | la Vall d'Ebo 12.128 ha |
| 2020 | 3 | 461 | Vall de Gallinera 170 ha |
| 2019 | 1 | 906 | Beneixama 906 ha |
| 2016 | 2 | 1.147 | Jávea/Xàbia 632 ha |
Alacant / Alicante tüm yangınları · 11
En yeniden en eskiye. Rakam bölge içindeki alandır; yangın dışarıda daha fazla yaktıysa toplam gösterilir.
- 186 haIbiTemmuz 2025 · 2 gün
- 276 haPenàguilaTemmuz 2024 · 2 gün
- 674 haTàrbenaNisan 2024 · 2 gün
- 237 haMontitxelvo Llocnou de Sant JeroniKasım 2023 · 3 gün
- 12.128 hala Vall d'EboAğustos 2022 · 7 gün
- 151 haBeniardáAğustos 2020 · 2 gün
- 170 haVall de GallineraAğustos 2020 · 1 gün
- 140 haMonóvar/MonòverTemmuz 2020 · 1 gün
- 906 haBeneixamaTemmuz 2019 · 1 gün
- 515 haCallosa d'en SarriàEylül 2016 · 2 gün
- 632 haJávea/XàbiaEylül 2016 · 3 gün
Bu veriler nereden geliyor
Yanık sınırları EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), ilçe sınırları geoBoundaries/El Instituto Nacional de Estadstica (National Institute of Statistics (INE) Data License) kaynaklıdır. İlçe başına alanı WorldFires ikisini çakıştırarak hesaplar. Tahmin Open-Meteo’dan (CC BY 4.0).
Burada yananları bana bildir
Bu bölgedeki yeni yangınlar RSS ile: bağlantıyı okuyucunuza yapıştırın, e-posta gerekmez.