Haute-Corse yangınları
Haute-Corse, Fransa: 2016’dan beri sayfası olan 28 yangın 235 komün’nin 56’sine girdi; bölge içinde 14.912 hektar yandı. En büyüğü Temmuz 2017 ayındaki Olmeta-di-Tuda yangınıydı; bölge içinde 2.425 hektar. Bugün yangın tehlikesi: çok düşük (FWI 1).
Yalnızca 100 ha ve üzeri yangınların kaydı vardır: daha küçükler bu sayfadaki listelere ve toplamlara girmez.
- yanan hektar
- 14.912ha
- 2016’dan beri
- Bölgenin
- 3,2%
- 4.707 km²
- yangın
- 28
- 2016’dan beri
- yangın gören ilçe
- 56
- 235 içinden
- En büyük yangın
- 2.425ha
- Olmeta-di-Tuda · Temmuz 2017
- Nüfus
- 181.169
- bin kişi başına 82,3 ha yandı
Yangın tehlikesi, bugün ve önümüzdeki günler
Bölge merkezinde FWI, Open-Meteo tahminiyle- Sal 3 Çok düşük 14° · 46 % · 27 km/h
- Çar 4 Çok düşük 14° · 51 % · 43 km/h
- Per 5 Çok düşük 12° · 87 % · 42 km/h
- Cum 6 Çok düşük 13° · 86 % · 32 km/h
- Cmt 7 Çok düşük 11° · 75 % · 27 km/h
- Paz 8 Çok düşük 12° · 48 % · 24 km/h
- Pzt 9 Çok düşük 15° · 53 % · 21 km/h
- Sal 10 Çok düşük 16° · 53 % · 21 km/h
Hangi yangın olduğunu görmek için bir sınıra tıklayın
En çok yanan ilçeler
- Solaro 736 nüfus 1.298 ha · 14 %
- Olmeta-di-Tuda 583 nüfus 1.149 ha · 66 %
- Corte 7.819 nüfus 1.082 ha · 7,3 %
- Calenzana 2.684 nüfus 1.076 ha · 5,9 %
- Biguglia 7.642 nüfus 949 ha · 35 %
- Sisco 1.182 nüfus 900 ha · 36 %
- Rutali 531 nüfus 696 ha · 40 %
- Olmi-Cappella 679 ha · 13 %
- Sant'Andréa-di-Cotone 193 nüfus 638 ha · 72 %
- Olcani 96 nüfus 595 ha · 41 %
- Oletta 1.780 nüfus 548 ha · 21 %
- Poggio-d'Oletta 215 nüfus 509 ha · 31 %
Bölgede ne yanıyor
- Diğer doğal alanlar48 %
- Maki20 %
- Çalılık ve geçiş ormanı11 %
- İğne yapraklı orman9,2 %
- Geniş yapraklı orman5,7 %
- Karışık orman4,8 %
- Tarım alanları1,6 %
- Yapay yüzeyler0,8 %
Tekrar tekrar yanan ilçeler
2016’dan beri 100 ha’dan büyük iki veya daha fazla yangın gören ilçeler.
Kayıtlı en büyük yangınlar
- 2.425 haOlmeta-di-TudaTemmuz 2017 · 6 gün
- 1.545 haVille-di-ParasoEkim 2017 · 3 gün
- 1.488 haOgliastroAğustos 2017 · 3 gün
- 1.267 haSant'Andréa-di-CotoneOcak 2018 · 3 gün
- 1.159 haCalenzanaŞubat 2019 · 3 gün
- 1.082 haCorteTemmuz 2026 · 19 gün
- 822 haSolaro4 Şubat 2020 · 4 gün toplam 979 ha’dan
- 657 haBarbaggioAğustos 2016 · 3 gün
Bölge içindeki hektarlar; yangın dışarıda daha fazla yakmış olabilir.
Yıl yıl
| Yıl | yangın | yanan hektar | Yılın en büyüğü |
|---|---|---|---|
| 2026 | 4 | 1.769 | Corte 1.082 ha |
| 2025 | 2 | 385 | Olmeta-di-Tuda 201 ha |
| 2024 | 1 | 201 | Barbaggio 201 ha |
| 2023 | 2 | 264 | Pigna 160 ha |
| 2022 | 3 | 1.013 | San-Gavino-di-Tenda 489 ha |
| 2020 | 6 | 1.937 | Solaro 822 ha |
| 2019 | 2 | 1.288 | Calenzana 1.159 ha |
| 2018 | 2 | 1.585 | Sant'Andréa-di-Cotone 1.267 ha |
| 2017 | 5 | 5.814 | Olmeta-di-Tuda 2.425 ha |
| 2016 | 1 | 657 | Barbaggio 657 ha |
Haute-Corse tüm yangınları · 28
En yeniden en eskiye. Rakam bölge içindeki alandır; yangın dışarıda daha fazla yaktıysa toplam gösterilir.
- 121 haCagnanoAğustos 2026 · 1 gün
- 184 haOlettaTemmuz 2026 · 1 gün
- 1.082 haCorteTemmuz 2026 · 19 gün
- 383 haAlbertacceTemmuz 2026 · 9 gün
- 183 haOlettaEkim 2025 · 1 gün toplam 215 ha’dan
- 201 haOlmeta-di-TudaEkim 2025 · 2 gün
- 201 haBarbaggioOcak 2024 · 1 gün
- 104 haBrandoAralık 2023 · 2 gün
- 160 haPignaTemmuz 2023 · 2 gün
- 396 haOlcaniEkim 2022 · 6 gün
- 489 haSan-Gavino-di-TendaAğustos 2022 · 2 gün
- 128 haSpeloncatoNisan 2022 · 1 gün
- 209 haMontegrossoAğustos 2020 · 1 gün
- 15 haQuenzaŞubat 2020 · 3 gün toplam 542 ha’dan
- 335 haSolaro11 Şubat 2020 · 3 gün
- 126 haSolaro11 Şubat 2020 · 2 gün
- 429 haRutaliŞubat 2020 · 4 gün
- 822 haSolaro4 Şubat 2020 · 4 gün toplam 979 ha’dan
- 1.159 haCalenzanaŞubat 2019 · 3 gün
- 129 haCasamaccioliOcak 2019 · 2 gün
- 318 haChiatraOcak 2018 · 1 gün
- 1.267 haSant'Andréa-di-CotoneOcak 2018 · 3 gün
- 141 haGhisoni27 Ekim 2017 · 4 gün
- 214 haGhisoni27 Ekim 2017 · 4 gün
- 1.545 haVille-di-ParasoEkim 2017 · 3 gün
- 1.488 haOgliastroAğustos 2017 · 3 gün
- 2.425 haOlmeta-di-TudaTemmuz 2017 · 6 gün
- 657 haBarbaggioAğustos 2016 · 3 gün
Bu veriler nereden geliyor
Yanık sınırları EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), ilçe sınırları geoBoundaries/Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0) kaynaklıdır. İlçe başına alanı WorldFires ikisini çakıştırarak hesaplar. Tahmin Open-Meteo’dan (CC BY 4.0).
Burada yananları bana bildir
Bu bölgedeki yeni yangınlar RSS ile: bağlantıyı okuyucunuza yapıştırın, e-posta gerekmez.