Incendii în Nelas
Nelas, Portugalia: 8 incendii cu pagină au intrat în 7 din cele 7 freguesii ale sale din 2016, cu 8.734 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Pombeiro da Beira în octombrie 2017, cu 4.258 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: ridicat (FWI 22).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 8.734ha
- Din 2016
- Din județ
- 81%
- 108 km²
- incendii
- 8
- Din 2016
- comune cu foc
- 7
- din 7
- Cel mai mare incendiu
- 4.258ha
- Pombeiro da Beira · octombrie 2017
- Locuitori
- 13.121
- 665,6 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- dum. 1 Moderat 22° · 26 % · 34 km/h
- lun. 2 Ridicat 19° · 35 % · 40 km/h
- mar. 3 Ridicat 16° · 36 % · 53 km/h
- mie. 4 Moderat 14° · 39 % · 35 km/h
- joi 5 Moderat 15° · 35 % · 22 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 16° · 39 % · 24 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 18° · 68 % · 28 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 21° · 54 % · 22 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Senhorim 1.019 loc. 4.823 ha · 1,5×
- Nelas 4.636 loc. 1.433 ha · 65 %
- Canas de Senhorim 3.334 loc. 1.093 ha · 43 %
- Lapa do Lobo 682 loc. 816 ha · 1,1×
- União das Freguesias de Santar e Moreira 1.411 loc. 354 ha · 22 %
- Carvalhal Redondo e Aguieira 1.371 loc. 158 ha · 12 %
- Vilar Seco 668 loc. 56 ha · 5,5 %
Ce arde în județ
- Tufărișuri și tranziție29 %
- Terenuri agricole25 %
- Pădure mixtă20 %
- Conifere13 %
- Foioase6,5 %
- Alte terenuri naturale3,4 %
- Altele1,5 %
- Suprafețe artificiale1,4 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 5×Senhorim4.823 ha
- 4×Canas de Senhorim1.093 ha
- 4×Lapa do Lobo816 ha
- 3×Nelas1.433 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 4.258 haPombeiro da Beiraoctombrie 2017 · 10 zile din 132.830 ha în total
- 1.822 haNelas Seixo da Beiraseptembrie 2024 · 6 zile din 6.124 ha în total
- 1.111 haNelas Senhorimaugust 2023 · 2 zile
- 784 haSenhorimaugust 2016 · 3 zile din 1.132 ha în total
- 604 haSenhorimseptembrie 2024 · 3 zile din 811 ha în total
- 138 haCanas de Senhorimoctombrie 2017 · 1 zi
- 13 haMangualde Espinhoaugust 2017 · 1 zi din 101 ha în total
- 4 haOliveira do Hospital União das Freguesias de Ervedal e Vila Franca da Beiraseptembrie 2025 · 2 zile din 616 ha în total
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1 | 4 | Oliveira do Hospital 4 ha |
| 2024 | 2 | 2.427 | Nelas 1.822 ha |
| 2023 | 1 | 1.111 | Nelas 1.111 ha |
| 2017 | 3 | 4.409 | Pombeiro da Beira 4.258 ha |
| 2016 | 1 | 784 | Senhorim 784 ha |
Toate incendiile din Nelas · 8
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 4 haOliveira do Hospital União das Freguesias de Ervedal e Vila Franca da Beiraseptembrie 2025 · 2 zile din 616 ha în total
- 604 haSenhorimseptembrie 2024 · 3 zile din 811 ha în total
- 1.822 haNelas Seixo da Beiraseptembrie 2024 · 6 zile din 6.124 ha în total
- 1.111 haNelas Senhorimaugust 2023 · 2 zile
- 4.258 haPombeiro da Beiraoctombrie 2017 · 10 zile din 132.830 ha în total
- 138 haCanas de Senhorimoctombrie 2017 · 1 zi
- 13 haMangualde Espinhoaugust 2017 · 1 zi din 101 ha în total
- 784 haSenhorimaugust 2016 · 3 zile din 1.132 ha în total
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.