Incendii în Rivas
Rivas, Nicaragua: 12 incendii cu pagină au intrat în 7 din cele 10 comune ale sale din 2016, cu 14.150 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Rivas (Municipio) în aprilie 2026, cu 2.095 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 1.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 14.150ha
- Din 2016
- Din județ
- 2,9%
- 4.810 km²
- incendii
- 12
- Din 2016
- comune cu foc
- 7
- din 10
- Cel mai mare incendiu
- 2.095ha
- Rivas (Municipio) · aprilie 2026
- Locuitori
- 133.496
- 106,0 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- mie. 4 Foarte scăzut 30° · 72 % · 18 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 28° · 77 % · 20 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 28° · 80 % · 23 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 28° · 81 % · 17 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 27° · 81 % · 26 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 29° · 69 % · 31 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 30° · 74 % · 40 km/h
- mie. 11 Foarte scăzut 29° · 76 % · 35 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Tola (Municipio) 4.671 ha · 9,8 %
- Cárdenas 6.990 loc. 2.754 ha · 2,1 %
- Belén (Municipio) 16.428 loc. 2.180 ha · 8,7 %
- Rivas (Municipio) 53.208 loc. 1.942 ha · 5,5 %
- San Juan del Sur (Municipio) 1.539 ha · 3,7 %
- Buenos Aires (Municipio) 5.420 loc. 861 ha · 2,1 %
- Potosí (Municipio) 11.904 loc. 202 ha · 1,4 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 6×Tola (Municipio)4.671 ha
- 4×Cárdenas2.754 ha
- 2×Belén (Municipio)2.180 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 2.095 haRivas (Municipio)aprilie 2026 · 20 de zile
- 1.539 haSan Juan del Sur (Municipio)martie 2019 · 18 zile
- 1.296 haBelén (Municipio)aprilie 2019 · 15 zile
- 1.273 haCárdenasaprilie 2026 · 20 de zile
- 1.172 haTola (Municipio)aprilie 2026 · 21 de zile
- 1.133 haTola (Municipio)martie 2017 · 4 zile
- 1.110 haTola (Municipio)martie 2019 · 18 zile
- 1.091 haBelén (Municipio)aprilie 2022 · 4 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 3 | 4.540 | Rivas (Municipio) 2.095 ha |
| 2023 | 1 | 1.049 | Tola (Municipio) 1.049 ha |
| 2022 | 1 | 1.091 | Belén (Municipio) 1.091 ha |
| 2019 | 4 | 4.469 | San Juan del Sur (Municipio) 1.539 ha |
| 2017 | 1 | 1.133 | Tola (Municipio) 1.133 ha |
| 2016 | 2 | 1.866 | Buenos Aires (Municipio) 1.063 ha |
Toate incendiile din Rivas · 12
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.172 haTola (Municipio)aprilie 2026 · 21 de zile
- 2.095 haRivas (Municipio)aprilie 2026 · 20 de zile
- 1.273 haCárdenasaprilie 2026 · 20 de zile
- 1.049 haTola (Municipio)aprilie 2023 · 10 zile
- 1.091 haBelén (Municipio)aprilie 2022 · 4 zile
- 1.296 haBelén (Municipio)aprilie 2019 · 15 zile
- 525 haSan Carlos (Municipio)aprilie 2019 · 11 zile
- 1.539 haSan Juan del Sur (Municipio)martie 2019 · 18 zile
- 1.110 haTola (Municipio)martie 2019 · 18 zile
- 1.133 haTola (Municipio)martie 2017 · 4 zile
- 804 haCárdenasaprilie 2016 · 5 zile
- 1.063 haBuenos Aires (Municipio)martie 2016 · 8 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.