Incendii în Inhambane
Inhambane, Mozambic: 32 de incendii cu pagină au intrat în 7 din cele 14 districte ale sale din 2016, cu 142.044 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Mabote în 28 octombrie 2026, cu 14.304 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: ridicat (FWI 28).
Doar incendiile de 3.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Aceste cifre nu includ 4 fișe provizorii, văzute doar prin focare termice și încă fără perimetru. Apar în liste, marcate.
- hectare arse
- 142.044ha
- Din 2016
- Din județ
- 2,1%
- 68.999 km²
- incendii
- 32
- Din 2016
- comune cu foc
- 7
- din 14
- Cel mai mare incendiu
- 14.304ha
- Mabote · 28 octombrie 2026
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- mar. 3 Ridicat 33° · 40 % · 34 km/h
- mie. 4 Ridicat 35° · 35 % · 36 km/h
- joi 5 Ridicat 34° · 39 % · 39 km/h
- vin. 6 Ridicat 36° · 30 % · 35 km/h
- sâm. 7 Ridicat 38° · 29 % · 41 km/h
- dum. 8 Scăzut 37° · 36 % · 53 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 27° · 69 % · 51 km/h
- mar. 10 Scăzut 30° · 41 % · 39 km/h
Arde acum în județ
- 4.240 haMabote 29 octombrie 2026 · 6 zile
- 14.304 haMabote 28 octombrie 2026 · 7 zile
- 3.809 haMabote 27 octombrie 2026 · 8 zile
- 2.408 haChigubo 25 octombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 10 zile
- 3.976 haMabote 25 octombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 10 zile
- 7.750 haMabote 24 octombrie 2026 · 11 zile
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Funhalouro 68.402 ha · 5,0 %
- Mabote 45.709 ha · 3,0 %
- Massinga 10.340 ha · 1,4 %
- Panda 9.971 ha · 1,5 %
- Govuro 9.318 ha · 2,3 %
- Vilankulo 7.021 ha · 1,2 %
- Morrumbene 3.954 ha · 1,5 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 19×Funhalouro68.402 ha
- 11×Mabote45.709 ha
- 3×Massinga10.340 ha
- 3×Panda9.971 ha
- 3×Govuro9.318 ha
- 3×Vilankulo7.021 ha
- 3×Morrumbene3.954 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 14.304 haMabote 28 octombrie 2026 · 7 zile
- 13.274 haFunhalouro22 august 2018 · 28 de zile
- 7.750 haMabote 24 octombrie 2026 · 11 zile
- 7.678 haFunhalouro7 august 2018 · 20 de zile
- 5.734 haFunhalourooctombrie 2018 · 10 zile
- 5.239 haFunhalouro25 octombrie 2019 · 4 zile
- 5.140 haMaboteoctombrie 2018 · 7 zile
- 4.500 haGovurooctombrie 2022 · 12 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 9 | 45.813 | Mabote 14.304 ha |
| 2025 | 1 | 3.640 | Vilankulo 3.640 ha |
| 2022 | 2 | 7.738 | Govuro 4.500 ha |
| 2021 | 5 | 17.661 | Morrumbene 3.909 ha |
| 2019 | 5 | 19.066 | Funhalouro 5.239 ha |
| 2018 | 14 | 60.795 | Funhalouro 13.274 ha |
Toate incendiile din Inhambane · 36
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 4.240 haMabote 29 octombrie 2026 · 6 zile
- 14.304 haMabote 28 octombrie 2026 · 7 zile
- 3.809 haMabote 27 octombrie 2026 · 8 zile
- 2.408 haChigubo 25 octombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 10 zile
- 3.976 haMabote 25 octombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 10 zile
- 7.750 haMabote 24 octombrie 2026 · 11 zile
- 3.220 haPandaoctombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 10 zile
- 3.066 haMassingaoctombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 10 zile
- 3.041 haGovuroseptembrie 2026 · 4 zile
- 3.640 haVilankulooctombrie 2025 · 6 zile
- 4.500 haGovurooctombrie 2022 · 12 zile
- 3.238 haFunhalourooctombrie 2022 · 9 zile
- 3.860 haPandanoiembrie 2021 · 4 zile
- 3.507 haPandaoctombrie 2021 · 5 zile
- 3.266 haFunhalourooctombrie 2021 · 8 zile
- 3.120 haFunhalouroseptembrie 2021 · 9 zile
- 3.909 haMorrumbeneseptembrie 2021 · 4 zile
- 3.307 haFunhalouro27 octombrie 2019 · 2 zile
- 5.239 haFunhalouro25 octombrie 2019 · 4 zile
- 4.414 haFunhalouro25 octombrie 2019 · 4 zile
- 3.061 haMaboteoctombrie 2019 · 6 zile
- 3.045 haVilankuloseptembrie 2019 · 3 zile
- 3.590 haFunhalouronoiembrie 2018 · 13 zile
- 5.734 haFunhalourooctombrie 2018 · 10 zile
- 5.140 haMaboteoctombrie 2018 · 7 zile
- 4 haChigubo30 septembrie 2018 · 10 zile din 4.162 ha în total
- 120 haChigubo27 septembrie 2018 · 5 zile din 3.037 ha în total
- 3.509 haGovuroseptembrie 2018 · 9 zile
- 3.521 haFunhalouroseptembrie 2018 · 16 zile
- 4.487 haMassinga11 septembrie 2018 · 15 zile
- 3.123 haMassinga4 septembrie 2018 · 17 zile
- 13.274 haFunhalouro22 august 2018 · 28 de zile
- 3.070 haMorrumbeneaugust 2018 · 10 zile
- 3.260 haFunhalouro14 august 2018 · 4 zile
- 7.678 haFunhalouro7 august 2018 · 20 de zile
- 4.283 haFunhalouroiulie 2018 · 13 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.