Incendii în Kerewan
Kerewan, Gambia: 12 incendii cu pagină au intrat în 3 din cele 7 districte ale sale din 2016, cu 15.581 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Illiasa în februarie 2024, cu 1.891 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 16).
Doar incendiile de 1.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 15.581ha
- Din 2016
- Din județ
- 7,0%
- 2.220 km²
- incendii
- 12
- Din 2016
- comune cu foc
- 3
- din 7
- Cel mai mare incendiu
- 1.891ha
- Illiasa · februarie 2024
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- mar. 3 Moderat 34° · 35 % · 29 km/h
- mie. 4 Moderat 35° · 38 % · 19 km/h
- joi 5 Ridicat 35° · 33 % · 35 km/h
- vin. 6 Ridicat 36° · 28 % · 35 km/h
- sâm. 7 Ridicat 37° · 28 % · 26 km/h
- dum. 8 Ridicat 36° · 25 % · 27 km/h
- lun. 9 Ridicat 36° · 23 % · 35 km/h
- mar. 10 Ridicat 37° · 31 % · 19 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Illiasa 8.581 ha · 23 %
- Upper Niumi 4.891 ha · 12 %
- Sabach Sanjar 2.109 ha · 6,1 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 6×Illiasa8.581 ha
- 4×Upper Niumi4.891 ha
- 2×Sabach Sanjar2.109 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 1.891 haIlliasafebruarie 2024 · 3 zile
- 1.492 haSabach Sanjarfebruarie 2020 · 4 zile
- 1.399 haIlliasaaprilie 2024 · 2 zile
- 1.385 haIlliasamartie 2026 · 3 zile
- 1.355 haIlliasafebruarie 2021 · 3 zile
- 1.348 haUpper Niumifebruarie 2026 · 2 zile
- 1.318 haIlliasafebruarie 2026 · 1 zi
- 1.281 haUpper Niumiaprilie 2026 · 8 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 4 | 5.331 | Illiasa 1.385 ha |
| 2024 | 3 | 4.305 | Illiasa 1.891 ha |
| 2023 | 2 | 1.865 | Upper Niumi 1.247 ha |
| 2021 | 1 | 1.355 | Illiasa 1.355 ha |
| 2020 | 1 | 1.492 | Sabach Sanjar 1.492 ha |
| 2017 | 1 | 1.234 | Illiasa 1.234 ha |
Toate incendiile din Kerewan · 12
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.281 haUpper Niumiaprilie 2026 · 8 zile
- 1.385 haIlliasamartie 2026 · 3 zile
- 1.348 haUpper Niumifebruarie 2026 · 2 zile
- 1.318 haIlliasafebruarie 2026 · 1 zi
- 1.399 haIlliasaaprilie 2024 · 2 zile
- 1.015 haUpper Niumimartie 2024 · 6 zile
- 1.891 haIlliasafebruarie 2024 · 3 zile
- 1.247 haUpper Niumiaprilie 2023 · 10 zile
- 618 haSabach Sanjarfebruarie 2023 · 6 zile din 1.321 ha în total
- 1.355 haIlliasafebruarie 2021 · 3 zile
- 1.492 haSabach Sanjarfebruarie 2020 · 4 zile
- 1.234 haIlliasamartie 2017 · 2 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Knippenberg, Erwin, & Moritz, Meyer. “The Hidden Potential of Mobile Phone Data Insights on COVID-19 in the Gambia.” Data Blog, The World Bank Data Catalog (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.