Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · →

Incendiul de la Yamethin, 18 martie 2026 Yamethin, Thazi, Pyawbwe

Stins · ultima detecție 12 apr. 2026, 07:10 UTC

Focul a pornit pe 18 martie 2026 în Yamethin, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 26 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.634 hectare, împărțit între 3 comune.

Este al 11-lea ca mărime din Mandalay din 2016 (din 69 cu pagină). Al 114-lea din Myanmar în 2026, din 480.

Compară cu…
Suprafață arsă
5.634ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
26de zile
18 mar. 2026 – 12 apr. 2026
Comune afectate
3
comune
A început pe
18 mar.
2026
Focare termice
178
într-un singur focar: 54 MW
Pericol la început
27
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
116MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 18 mar.12 apr.
12 apr. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

18 mar. 2026 · 4 MW · 3 19 mar. 2026 · 5 MW · 4 21 mar. 2026 · 14 MW · 1 24 mar. 2026 · 26 MW · 1 25 mar. 2026 · 21 MW · 4 26 mar. 2026 · 70 MW · 5 27 mar. 2026 · 109 MW · 11 28 mar. 2026 · 1.344 MW · 86 29 mar. 2026 · 125 MW · 14 30 mar. 2026 · 4 MW · 1 31 mar. 2026 · 42 MW · 5 1 apr. 2026 · 27 MW · 5 2 apr. 2026 · 156 MW · 20 3 apr. 2026 · 4 MW · 2 4 apr. 2026 · 213 MW · 11 6 apr. 2026 · 4 MW · 1 9 apr. 2026 · 35 MW · 2 11 apr. 2026 · 2 MW · 1 12 apr. 2026 · 5 MW · 1
18 mar. 24 mar. 27 mar. 28 mar. 30 mar. 2 apr. 6 apr. 12 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
41km/h · rafală maximă
30%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 24 de zile când a început.

Zona mai arsese

94 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 4.243 ha în 2016, 3.443 ha în 2017, 3.456 ha în 2018, 4.898 ha în 2019, 4.986 ha în 2020, 3.478 ha în 2021, 1.261 ha în 2022, 3.527 ha în 2023, 4.402 ha în 2024, 4.123 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 5.270 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 24 % din suprafața pe care o are București (56 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yamethin a început aici
    4.800 ha a ajuns pe 21 mar.
    2,2 %
  2. 462 ha a ajuns pe 18 mar.
    0,2 %
  3. 403 ha a ajuns pe 28 mar.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită1,9 ha
Locuitori≈ 450

În perimetru se aflau aproximativ 1,9 ha construite și locuiau aproximativ 450 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
18 mar. 32,4 °C 30 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 27
19 mar. 32,5 °C 31 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 27
20 mar. 31,7 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 27
21 mar. 32,1 °C 37 % 33 km/h 0,3 mm Ridicat 29
22 mar. 30,1 °C 39 % 35 km/h 1,3 mm Moderat 20
23 mar. 29,9 °C 36 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 23
24 mar. 31,3 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 27
25 mar. 32,4 °C 31 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 28
26 mar. 32,8 °C 31 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 27
27 mar. 33,3 °C 34 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 30
28 mar. 33,5 °C 34 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 34
29 mar. 33,1 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 30
30 mar. 33,3 °C 36 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 30
31 mar. 33,5 °C 36 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 30
1 apr. 33,7 °C 37 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 31
2 apr. 34,1 °C 36 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 31
3 apr. 34,4 °C 36 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 29
4 apr. 33,9 °C 38 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 30
5 apr. 33,9 °C 44 % 33 km/h 0,2 mm Ridicat 30
6 apr. 33,7 °C 40 % 31 km/h 0,2 mm Ridicat 30
7 apr. 32,6 °C 37 % 37 km/h 0,4 mm Ridicat 32
8 apr. 32,9 °C 39 % 32 km/h 0,9 mm Ridicat 24
9 apr. 32,2 °C 39 % 31 km/h 0,1 mm Ridicat 26
10 apr. 31,0 °C 45 % 31 km/h 0,6 mm Ridicat 22
11 apr. 31,1 °C 40 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 23
12 apr. 33,0 °C 35 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 26
13 apr. după 33,4 °C 37 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 27
14 apr. după 34,0 °C 37 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 28
15 apr. după 35,1 °C 33 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 35
16 apr. după 32,7 °C 40 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 31
17 apr. după 35,2 °C 35 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 29
18 apr. după 34,5 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 32
19 apr. după 34,8 °C 36 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 34
20 apr. după 34,4 °C 39 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 36
21 apr. după 35,8 °C 34 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 35
22 apr. după 35,1 °C 41 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 34

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 11 mar. 2026
După · 19 apr. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 5 aprilie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 100 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 72: de 4,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5100 µg/m³
Zile peste prag16 zile
PM10118 µg/m³
Grosime optică1,15
23242526272829303112345678
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 178Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yamethin?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 18 martie 2026 și 12 aprilie 2026 (26 de zile). Perimetrul îl datează între 25 martie 2026 și 5 aprilie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.634 hectare (56,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Yamethin (4.800 ha, 2,2 %); Thazi (462 ha, 0,2 %); Pyawbwe (403 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,4 °C, o umiditate minimă de 30 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 34, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 5 aprilie 2026 → 12 aprilie 2026.
  2. Data de început: 25 martie 2026 → 18 martie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 25 martie 2026 – 5 aprilie 2026. 178 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.