Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · →

Incendiul de la Yamethin, martie 2024 Yamethin, Pyawbwe, Thazi

Stins · ultima detecție 8 apr. 2024, 06:25 UTC

Focul a pornit pe 25 martie 2024 în Yamethin, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 15 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.088 hectare, împărțit între 3 comune.

Este al 13-lea ca mărime din Mandalay din 2016 (din 69 cu pagină). Al 41-lea din Myanmar în 2024, din 174.

Compară cu…
Suprafață arsă
5.088ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
15zile
25 mar. 2024 – 8 apr. 2024
Comune afectate
3
comune
A început pe
25 mar.
2024
Focare termice
180
într-un singur focar: 110 MW
Pericol la început
21
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
238MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 25 mar.8 apr.
8 apr. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

25 mar. 2024 · 2 MW · 1 26 mar. 2024 · 60 MW · 1 27 mar. 2024 · 1 MW · 1 28 mar. 2024 · 2 MW · 2 29 mar. 2024 · 51 MW · 2 30 mar. 2024 · 2.863 MW · 143 31 mar. 2024 · 3 MW · 1 1 apr. 2024 · 27 MW · 7 2 apr. 2024 · 4 MW · 2 4 apr. 2024 · 17 MW · 3 5 apr. 2024 · 10 MW · 3 6 apr. 2024 · 277 MW · 11 7 apr. 2024 · 11 MW · 1 8 apr. 2024 · 7 MW · 2
25 mar. 27 mar. 29 mar. 30 mar. 31 mar. 2 apr. 5 apr. 7 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
38km/h · rafală maximă
28%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început.

Zona mai arsese

98 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 4.336 ha în 2016, 3.367 ha în 2017, 3.152 ha în 2018, 4.663 ha în 2019, 4.722 ha în 2020, 3.334 ha în 2021, 1.282 ha în 2022, 3.471 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 4.963 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 22 % din suprafața pe care o are București (51 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yamethin a început aici
    4.358 ha a ajuns pe 25 mar.
    2,0 %
  2. 511 ha a ajuns pe 30 mar.
    0,3 %
  3. 249 ha a ajuns pe 30 mar.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită1,7 ha
Locuitori≈ 400

În perimetru se aflau aproximativ 1,7 ha construite și locuiau aproximativ 400 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
25 mar. 32,4 °C 31 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 21
26 mar. 33,0 °C 30 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 22
27 mar. 33,4 °C 32 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 23
28 mar. 33,1 °C 33 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 23
29 mar. 33,5 °C 32 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 28
30 mar. 33,6 °C 37 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 25
31 mar. 33,6 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 28
1 apr. 34,6 °C 36 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 29
2 apr. 33,9 °C 35 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 26
3 apr. 35,1 °C 35 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 27
4 apr. 36,3 °C 28 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 27
5 apr. 36,2 °C 32 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 27
6 apr. 36,7 °C 35 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 31
7 apr. 36,9 °C 34 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 31
8 apr. 36,3 °C 38 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 30
9 apr. după 36,5 °C 38 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 28
10 apr. după 36,2 °C 36 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
11 apr. după 35,2 °C 34 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 31
12 apr. după 34,6 °C 36 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 30
13 apr. după 34,7 °C 40 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 30
14 apr. după 35,2 °C 33 % 27 km/h 0,1 mm Ridicat 28
15 apr. după 36,1 °C 32 % 30 km/h 0,1 mm Ridicat 30
16 apr. după 36,2 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 32
17 apr. după 36,2 °C 37 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 33
18 apr. după 34,1 °C 39 % 32 km/h 0,9 mm Ridicat 23

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 18 mar. 2024
După · 15 apr. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 3 aprilie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 58 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 39: de 2,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,558 µg/m³
Zile peste prag11 zile
PM1098 µg/m³
Grosime optică0,86
26272829303112345
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 180Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yamethin?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 25 martie 2024 și 8 aprilie 2024 (15 zile). Perimetrul îl datează între 28 martie 2024 și 2 aprilie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.088 hectare (50,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Yamethin (4.358 ha, 2,0 %); Pyawbwe (511 ha, 0,3 %); Thazi (249 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,9 °C, o umiditate minimă de 28 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 31, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 2 aprilie 2024 → 8 aprilie 2024.
  2. Data de început: 28 martie 2024 → 25 martie 2024.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 martie 2024 – 2 aprilie 2024. 180 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.