Suprafață arsă
doar satelitPerimetru publicat de GWIS (Copernicus).
- Sursă
- GWIS (Copernicus)
- Dată
- 11 ian. 2023 – 22 ian. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Focul a pornit pe 11 ianuarie 2023 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 12 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.783 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 246-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 301 cu pagină). Al 46-lea din Republica Centrafricană în 2023, din 58.
Perimetru publicat de GWIS (Copernicus).
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
De pe 11 ian. 2023 până pe 22 ian. 2023: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 168 MW.
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Putere radiativă însumată pe 14 ianuarie 2023; focare în acea zi: 77.
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 60.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale
Maxima de 37,0 °C și umiditatea minimă de 11 % pe 21 ianuarie 2023; rafale de 39 km/h pe 18 ianuarie 2023.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Jurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
În fiecare noapte se salvează o captură a ce arată fișa. Dacă ceva se schimbă, apare în listă ca modificare în jurnal.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023-01-11 | 5 | 137 | 34,6 | 20,6 | 13 | 15,3 | 34,6 | 0 | 51,2 | extremo | 1 |
| 2023-01-12 | 2 | 12 | 34,3 | 20,6 | 13 | 13,1 | 30,2 | 0 | 49 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-13 | 62 | 286 | 34,7 | 20,3 | 13 | 13,2 | 32 | 0 | 49,5 | muy_alto | 1 |
| 2023-01-14 | 77 | 1.262 | 34,9 | 20,9 | 15 | 13,7 | 34,6 | 0 | 50,4 | extremo | 1 |
| 2023-01-15 | 21 | 204 | 34,3 | 22,5 | 14 | 14,4 | 34,2 | 0 | 51,6 | extremo | 1 |
| 2023-01-16 | 10 | 15 | 35,3 | 22,1 | 12 | 15,8 | 38,5 | 0 | 53,6 | extremo | 1 |
| 2023-01-17 | 0 | 0 | 35,5 | 21,8 | 11 | 15,5 | 37,1 | 0 | 53,6 | extremo | 1 |
| 2023-01-18 | 3 | 7 | 35,6 | 21,5 | 11 | 16,4 | 39,2 | 0 | 55 | extremo | 1 |
| 2023-01-19 | 2 | 11 | 36,2 | 22,4 | 12 | 15,8 | 38,2 | 0 | 54,6 | extremo | 1 |
| 2023-01-20 | 2 | 14 | 36,7 | 24,2 | 12 | 15,7 | 37,8 | 0 | 54,9 | extremo | 1 |
| 2023-01-21 | 0 | 0 | 37 | 23,2 | 11 | 13,5 | 34,9 | 0 | 52,5 | extremo | 1 |
| 2023-01-22 | 0 | 0 | 36,6 | 20,9 | 11 | 13,1 | 33,1 | 0 | 52,3 | extremo | 1 |
| 2023-01-23 | 0 | 0 | 35,7 | 22,8 | 10 | 12,1 | 31 | 0 | 51,4 | extremo | 0 |
| 2023-01-24 | 0 | 0 | 37,3 | 21,9 | 8 | 14,7 | 33,1 | 0 | 55,8 | extremo | 0 |
| 2023-01-25 | 0 | 0 | 35,9 | 22,7 | 14 | 11,3 | 29,2 | 0 | 51,3 | extremo | 0 |
| 2023-01-26 | 0 | 0 | 36,6 | 21,9 | 14 | 12,2 | 26,6 | 0 | 52,6 | extremo | 0 |
| 2023-01-27 | 0 | 0 | 37,6 | 21,7 | 9 | 13,5 | 33,8 | 0 | 54,5 | extremo | 0 |
| 2023-01-28 | 0 | 0 | 36,7 | 23,9 | 10 | 9,4 | 25,9 | 0 | 49,9 | muy_alto | 0 |
| 2023-01-29 | 0 | 0 | 37,2 | 23 | 9 | 10,2 | 27 | 0 | 51,1 | extremo | 0 |
| 2023-01-30 | 0 | 0 | 36,6 | 22,4 | 11 | 10,5 | 27 | 0 | 51,7 | extremo | 0 |
| 2023-01-31 | 0 | 0 | 36,9 | 20,6 | 12 | 11 | 29,5 | 0 | 52,6 | extremo | 0 |
| 2023-02-01 | 0 | 0 | 37,3 | 20,8 | 8 | 11 | 25,6 | 0 | 52,9 | extremo | 0 |
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.
98 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.728 ha în 2016, 5.311 ha în 2018, 1.535 ha în 2020, 38 ha în 2021, 5.011 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 5.690 ha care arseseră deja.
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
A pornit cu Aer foarte uscat: 42 % din suprafața din Republica Centrafricană 60 de zile fără ploaie: 30 % din suprafața din Republica Centrafricană
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 11 ian. | 34,6 °C | 13 % | 35 km/h | 0,0 mm | Extrem 51 |
| 12 ian. | 34,3 °C | 13 % | 30 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 49 |
| 13 ian. | 34,7 °C | 13 % | 32 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 50 |
| 14 ian. | 34,9 °C | 15 % | 35 km/h | 0,0 mm | Extrem 50 |
| 15 ian. | 34,3 °C | 14 % | 34 km/h | 0,0 mm | Extrem 52 |
| 16 ian. | 35,3 °C | 12 % | 38 km/h | 0,0 mm | Extrem 54 |
| 17 ian. | 35,5 °C | 11 % | 37 km/h | 0,0 mm | Extrem 54 |
| 18 ian. | 35,6 °C | 11 % | 39 km/h | 0,0 mm | Extrem 55 |
| 19 ian. | 36,2 °C | 12 % | 38 km/h | 0,0 mm | Extrem 55 |
| 20 ian. | 36,7 °C | 12 % | 38 km/h | 0,0 mm | Extrem 55 |
| 21 ian. | 37,0 °C | 11 % | 35 km/h | 0,0 mm | Extrem 52 |
| 22 ian. | 36,6 °C | 11 % | 33 km/h | 0,0 mm | Extrem 52 |
| 23 ian. după | 35,7 °C | 10 % | 31 km/h | 0,0 mm | Extrem 51 |
| 24 ian. după | 37,3 °C | 8 % | 33 km/h | 0,0 mm | Extrem 56 |
| 25 ian. după | 35,9 °C | 14 % | 29 km/h | 0,0 mm | Extrem 51 |
| 26 ian. după | 36,6 °C | 14 % | 27 km/h | 0,0 mm | Extrem 53 |
| 27 ian. după | 37,6 °C | 9 % | 34 km/h | 0,0 mm | Extrem 54 |
| 28 ian. după | 36,7 °C | 10 % | 26 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 50 |
| 29 ian. după | 37,2 °C | 9 % | 27 km/h | 0,0 mm | Extrem 51 |
| 30 ian. după | 36,6 °C | 11 % | 27 km/h | 0,0 mm | Extrem 52 |
| 31 ian. după | 36,9 °C | 12 % | 30 km/h | 0,0 mm | Extrem 53 |
| 1 feb. după | 37,3 °C | 8 % | 26 km/h | 0,0 mm | Extrem 53 |
A pornit cu un FWI de 51,2 și o umiditate minimă de 13 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 32.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (5.783 ha față de o mediană de 7.361 ha) și a durat 12 zile, față de 13 zile.
La 29 din 32 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,4 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
A fost considerat încheiat pe 22 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 3 din 32, cu o mediană de 1,4 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Pe 9 ianuarie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 120 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 48: de 3,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Verificare din satelit
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.