Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · →

Incendiul de la Yalinga, 29 decembrie 2023 Yalinga

Stins · ultima detecție 13 ian. 2024, 11:38 UTC

Focul a pornit pe 29 decembrie 2023 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 15 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 12.412 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 110-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 373 cu pagină). Al 14-lea din Republica Centrafricană în 2023, din 58.

Compară cu…
Suprafață arsă
12.412ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
15zile
29 dec. 2023 – 12 ian. 2024
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
29 dec.
2023
Focare termice
567
într-un singur focar: 51 MW
Pericol la început
51
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
241MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 29 dec.12 ian.
13 ian. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

29 dec. 2023 · 3 MW · 4 30 dec. 2023 · 80 MW · 7 31 dec. 2023 · 479 MW · 56 1 ian. 2024 · 348 MW · 27 2 ian. 2024 · 251 MW · 51 3 ian. 2024 · 203 MW · 36 4 ian. 2024 · 415 MW · 59 5 ian. 2024 · 703 MW · 69 6 ian. 2024 · 401 MW · 69 7 ian. 2024 · 493 MW · 82 8 ian. 2024 · 199 MW · 55 9 ian. 2024 · 78 MW · 25 10 ian. 2024 · 48 MW · 9 11 ian. 2024 · 123 MW · 13 12 ian. 2024 · 28 MW · 3 13 ian. 2024 · 10 MW · 2
29 dec. 1 ian. 4 ian. 5 ian. 7 ian. 10 ian. 13 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
37km/h · rafală maximă
7%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 44 de zile când a început.

Zona mai arsese

95 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.213 ha în 2016, 4.929 ha în 2017, 3.627 ha în 2018, 6.274 ha în 2019, 1.101 ha în 2020, 8.160 ha în 2021, 3.274 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 11.777 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 53 % din suprafața pe care o are București (124 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yalinga a început aici
    12.517 ha a ajuns pe 29 dec.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
29 dec. 32,8 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 51
30 dec. 32,7 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 51
31 dec. 32,4 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 50
1 ian. 32,9 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
2 ian. 33,6 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 51
3 ian. 33,2 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 52
4 ian. 33,5 °C 7 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
5 ian. 33,1 °C 9 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
6 ian. 32,9 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 55
7 ian. 32,9 °C 10 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 53
8 ian. 33,0 °C 10 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 52
9 ian. 34,3 °C 12 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
10 ian. 34,6 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 54
11 ian. 34,0 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 56
12 ian. 33,9 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 57
13 ian. după 34,4 °C 10 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 52
14 ian. după 34,6 °C 10 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 54
15 ian. după 32,5 °C 9 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 58
16 ian. după 32,6 °C 10 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 60
17 ian. după 32,5 °C 7 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 59
18 ian. după 32,5 °C 8 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 59
19 ian. după 33,0 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 58
20 ian. după 32,2 °C 9 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 61
21 ian. după 32,5 °C 8 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 59
22 ian. după 34,4 °C 8 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 54

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 22 dec. 2023
După · 19 ian. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 8 ianuarie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 86 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 39: de 2,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,586 µg/m³
Zile peste prag19 zile
PM10123 µg/m³
Grosime optică1,14
27282930311234567891011121314
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 567Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yalinga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 29 decembrie 2023 și 12 ianuarie 2024 (15 zile). Perimetrul îl datează între 31 decembrie 2023 și 9 ianuarie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 12.412 hectare (124,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Yalinga (12.517 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,6 °C, o umiditate minimă de 7 % și rafale de 37 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 57, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 11 ianuarie 2024 → 12 ianuarie 2024.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 31 decembrie 2023 – 9 ianuarie 2024. 567 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.