Sari la conținut
worldfires
LA · Laos · →

Incendiul de la Xay, 24 martie 2026 Xay, Beng, Namor

Stins · ultima detecție 25 apr. 2026, 06:26 UTC

Focul a pornit pe 24 martie 2026 în Xay, Laos, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 33 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 50.968 hectare, împărțit între 3 comune.

Este al 2-lea ca mărime din Oudomxay din 2016 (din 243 cu pagină). Al 5-lea din Laos în 2026, din 308.

Compară cu…

Sugestii: Xay · 2023Xay · 2018Xay · 2016Namor · 2019

Suprafață arsă
50.968ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
33de zile
24 mar. 2026 – 25 apr. 2026
Comune afectate
3
districte
A început pe
24 mar.
2026
Focare termice
1.717
într-un singur focar: 398 MW
Pericol la început
16
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
1,2GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 24 mar.25 apr.
25 apr. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

24 mar. 2026 · 10 MW · 4 25 mar. 2026 · 21 MW · 4 26 mar. 2026 · 150 MW · 12 27 mar. 2026 · 7 MW · 2 28 mar. 2026 · 123 MW · 9 29 mar. 2026 · 188 MW · 11 30 mar. 2026 · 117 MW · 17 31 mar. 2026 · 414 MW · 26 1 apr. 2026 · 89 MW · 11 2 apr. 2026 · 817 MW · 37 3 apr. 2026 · 463 MW · 48 4 apr. 2026 · 1.691 MW · 33 5 apr. 2026 · 1.414 MW · 33 6 apr. 2026 · 1.392 MW · 101 7 apr. 2026 · 714 MW · 17 8 apr. 2026 · 413 MW · 16 9 apr. 2026 · 478 MW · 20 10 apr. 2026 · 2.562 MW · 140 11 apr. 2026 · 3.763 MW · 161 12 apr. 2026 · 1.341 MW · 160 13 apr. 2026 · 2.987 MW · 117 14 apr. 2026 · 2.344 MW · 120 15 apr. 2026 · 891 MW · 64 16 apr. 2026 · 6.658 MW · 202 17 apr. 2026 · 4.433 MW · 212 18 apr. 2026 · 502 MW · 8 21 apr. 2026 · 79 MW · 9 22 apr. 2026 · 665 MW · 32 23 apr. 2026 · 434 MW · 16 24 apr. 2026 · 752 MW · 58 25 apr. 2026 · 546 MW · 17
24 mar. 29 mar. 3 apr. 8 apr. 13 apr. 16 apr. 18 apr. 25 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
54km/h · rafală maximă
23%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 7,0 mm pe 26 apr..

Zona mai arsese

95 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 21.633 ha în 2016, 15.207 ha în 2017, 22.608 ha în 2018, 22.017 ha în 2019, 13.537 ha în 2020, 18.343 ha în 2021, 16.217 ha în 2022, 32.733 ha în 2023, 16.431 ha în 2024, 6.511 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 48.373 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 2,2 ori mai mare decât cea pe care o are București (510 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Xay a început aici
    39.721 ha a ajuns pe 24 mar.
    19 %
  2. 8.471 ha a ajuns pe 26 mar.
    5,1 %
  3. 3.012 ha a ajuns pe 28 mar.
    1,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită6,0 ha
Locuitori≈ 10.000

În perimetru se aflau aproximativ 6,0 ha construite și locuiau aproximativ 10.000 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
24 mar. 32,7 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 16
25 mar. 32,6 °C 28 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 19
26 mar. 32,8 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Moderat 20
27 mar. 32,8 °C 31 % 44 km/h 0,0 mm Moderat 21
28 mar. 33,8 °C 25 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 23
29 mar. 32,6 °C 27 % 54 km/h 0,0 mm Ridicat 27
30 mar. 32,9 °C 30 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 26
31 mar. 32,5 °C 35 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 24
1 apr. 32,4 °C 38 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 22
2 apr. 33,1 °C 36 % 47 km/h 0,0 mm Ridicat 25
3 apr. 34,7 °C 29 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 26
4 apr. 34,4 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 27
5 apr. 33,9 °C 35 % 48 km/h 0,0 mm Ridicat 30
6 apr. 34,3 °C 34 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 28
7 apr. 33,7 °C 40 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 26
8 apr. 34,0 °C 35 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 29
9 apr. 33,0 °C 36 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 29
10 apr. 32,6 °C 33 % 49 km/h 0,0 mm Ridicat 31
11 apr. 33,1 °C 33 % 48 km/h 0,0 mm Ridicat 32
12 apr. 34,3 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 33
13 apr. 35,1 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 34
14 apr. 34,6 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 34
15 apr. 34,1 °C 35 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 34
16 apr. 34,4 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 32
17 apr. 34,3 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 32
18 apr. 31,9 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 28
19 apr. 31,4 °C 51 % 36 km/h 0,8 mm Moderat 19
20 apr. 32,2 °C 40 % 40 km/h 0,4 mm Ridicat 25
21 apr. 33,6 °C 40 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 27
22 apr. 34,5 °C 35 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 30
23 apr. 31,2 °C 40 % 36 km/h 1,5 mm Moderat 17
24 apr. 33,6 °C 36 % 26 km/h 0,3 mm Ridicat 26
25 apr. 30,8 °C 50 % 28 km/h 0,9 mm Moderat 16
26 apr. după 27,2 °C 63 % 36 km/h 7,0 mm Foarte scăzut 3

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 17 mar. 2026
După · 2 mai 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 18 aprilie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 225 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 154: de 10 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5225 µg/m³
Zile peste prag38 de zile
PM10258 µg/m³
Grosime optică2,71
2223242526272829303112345678910111213141516171819202122232425262728
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1.717Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Laos ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Xay?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 24 martie 2026 și 25 aprilie 2026 (33 de zile). Perimetrul îl datează între 29 martie 2026 și 18 aprilie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 50.968 hectare (509,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Xay (39.721 ha, 19 %); Beng (8.471 ha, 5,1 %); Namor (3.012 ha, 1,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,1 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 54 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 34, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Laos (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 8 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 29 martie 2026 – 18 aprilie 2026. 1.717 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.