Focul a pornit pe 2 aprilie 2023 în Namor, Laos, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 22 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 8.175 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 19-lea ca mărime din Oudomxay din 2016 (din 216 cu pagină). Al 33-lea din Laos în 2023, din 239.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
8.175ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
2 apr. 2023 – 23 apr. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
22de zile
De pe 2 apr. 2023 până pe 23 apr. 2023: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 24 apr. 2023, 05:49 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
2 apr. 2023
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
2 apr. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Cea mai grea zi
doar satelit
2.913MW
Putere radiativă însumată pe 11 aprilie 2023; focare în acea zi: 49.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
11 apr. 2023
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
26,6FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 3.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
36,6°C · 22 % UR
Maxima de 36,6 °C și umiditatea minimă de 22 % pe 19 aprilie 2023; rafale de 48 km/h pe 2 aprilie 2023.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 500persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 1,6 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 28 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Suprafață: 8.366 → 8.175 ha.
· reconstituitGHSL
Populația și suprafața construită calculate
jurnal
Ultima zi cu foc: 28 aprilie 2023 → 23 aprilie 2023.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei namor-2023-04.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2023-04-02
2
20
31,2
18,5
32
17,7
48,2
0
26,6
alto
1
2023-04-03
3
13
30,8
18,8
32
16,7
46,4
0
26,5
alto
1
2023-04-04
30
689
31,8
17,5
28
17
47,2
0
28,8
alto
1
2023-04-05
63
2.784
32,7
16
22
11,6
34,9
0
28,9
alto
1
2023-04-06
18
783
32,7
15,1
28
9,4
27
0
27,9
alto
1
2023-04-07
7
17
32,2
17
32
13,6
39,6
0
30,5
alto
1
2023-04-08
1
3
30,7
18,2
43
11,2
33,1
0,1
24,1
alto
1
2023-04-09
17
224
31,8
18,8
41
11,2
36
0,6
20,8
moderado
1
2023-04-10
27
2.177
34,5
19,7
27
12,9
36
0
29,4
alto
1
2023-04-11
49
2.913
34,9
19,9
28
10,2
29,5
0
28,3
alto
1
2023-04-12
14
1.809
34,7
19,3
25
11,8
33,5
0
31,3
alto
1
2023-04-13
16
1.280
34,4
18,9
31
13,4
36,7
0
33,1
alto
1
2023-04-14
37
1.624
35,3
19,7
29
11,4
32
0
32
alto
1
2023-04-15
6
98
35
18,6
28
13
32,4
0
33,7
alto
1
2023-04-16
13
225
33,6
19,2
39
12,6
39,6
0
30,2
alto
1
2023-04-17
25
2.198
34,2
21,7
32
15
42,5
0
32,5
alto
1
2023-04-18
14
246
36,3
22,1
26
16,9
42,8
0
37,7
alto
1
2023-04-19
21
619
36,6
21,2
22
14,9
42,1
0
39,2
muy_alto
1
2023-04-20
29
508
36
21
25
14
40,3
0
38,8
muy_alto
1
2023-04-21
33
1.995
36
19,7
24
15,8
42,8
0
41
muy_alto
1
2023-04-22
24
829
34,2
19,2
33
15,6
43,6
0,9
29,9
alto
1
2023-04-23
22
304
35,1
20,4
24
12
38,2
0,2
34,7
alto
1
2023-04-24
1
4
32,8
21
33
10,3
37,4
0
32,7
alto
0
2023-04-25
0
0
33,9
20
33
11
31,3
0,5
33,5
alto
0
2023-04-26
0
0
29
19,9
56
7,9
39,2
5,8
3,5
muy_bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
8.175ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
22de zile
2 apr. 2023 – 23 apr. 2023
Comune afectate
2
districte
A început pe
2 apr.
2023
Focare termice
472
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
27
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
929MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
2 apr.23 apr.
Vezi evoluția24 apr. 2023
Cum a evoluat, zi de zi
2 apr.7 apr.11 apr.17 apr.22 apr.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
37°maximă
48km/h · rafală maximă
22%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 5,8 mm pe 26 apr..
Zona mai arsese
73 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 20 ha în 2016, 912 ha în 2017, 1.719 ha în 2018, 3.889 ha în 2019, 4.111 ha în 2021, 4.255 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 6.000 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită1,6ha
Locuitori≈ 500
În perimetru se aflau aproximativ 1,6 ha construite și locuiau aproximativ 500 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
2 apr.
31,2 °C
32 %
48 km/h
0,0 mm
Ridicat 27
3 apr.
30,8 °C
32 %
46 km/h
0,0 mm
Ridicat 26
4 apr.
31,8 °C
28 %
47 km/h
0,0 mm
Ridicat 29
5 apr.
32,7 °C
22 %
35 km/h
0,0 mm
Ridicat 29
6 apr.
32,7 °C
28 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 28
7 apr.
32,2 °C
32 %
40 km/h
0,0 mm
Ridicat 30
8 apr.
30,7 °C
43 %
33 km/h
0,1 mm
Ridicat 24
9 apr.
31,8 °C
41 %
36 km/h
0,6 mm
Moderat 21
10 apr.
34,5 °C
27 %
36 km/h
0,0 mm
Ridicat 29
11 apr.
34,9 °C
28 %
30 km/h
0,0 mm
Ridicat 28
12 apr.
34,7 °C
25 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 31
13 apr.
34,4 °C
31 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 33
14 apr.
35,3 °C
29 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
15 apr.
35,0 °C
28 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
16 apr.
33,6 °C
39 %
40 km/h
0,0 mm
Ridicat 30
17 apr.
34,2 °C
32 %
42 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
18 apr.
36,3 °C
26 %
43 km/h
0,0 mm
Ridicat 38
19 apr.
36,6 °C
22 %
42 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
20 apr.
36,0 °C
25 %
40 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
21 apr.
36,0 °C
24 %
43 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
22 apr.
34,2 °C
33 %
44 km/h
0,9 mm
Ridicat 30
23 apr.
35,1 °C
24 %
38 km/h
0,2 mm
Ridicat 35
24 apr. după
32,8 °C
33 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 33
25 apr. după
33,9 °C
33 %
31 km/h
0,5 mm
Ridicat 34
26 apr. după
29,0 °C
56 %
39 km/h
5,8 mm
Foarte scăzut 4
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 26,6 și o umiditate minimă de 32 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 55.
FWI la pornire26,6
Umiditate minimă32 %
Zile fără ploaie3
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Namor, aprilie 2023
8.175 ha22 de zileFWI 26,6Umiditate min. 32 %
Incendiul de la Xay, aprilie 2016
4.640 ha20 de zileFWI 26,0Umiditate min. 32 %la 34 km, în 2016
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,5 mm pe 29 apr..
A fost de 3,1 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 22 de zile, față de 11 zile.
Doar 1 din cei 55 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 55 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
5,8 mmprima ploaie
26 apr.la 3 zile după final
48km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 23 apr., iar pe 26 apr. au căzut 5,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 52 din 55, cu o mediană de 3,0 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 26 mar. 2023
După · 30 apr. 2023
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 7 aprilie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 1.538 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 1.047: de 70 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,51.538µg/m³
Zile peste prag27de zile
PM102.198µg/m³
Grosime optică8,53
OMS 15
31 mar.6 apr.12 apr.18 apr.24 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
GWIS (Copernicus) îl datează între 2 aprilie 2023 și 23 aprilie 2023: 22 de zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 8.175 hectare (81,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Namor (5.825 ha, 3,3 %); Xay (2.586 ha, 1,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,6 °C, o umiditate minimă de 22 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 41, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Laos (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 55. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 2.665 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 55 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 3 din 55 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.