Sari la conținut
worldfires
LA · Laos · →

Incendiul de la Xay, 25 martie 2023 Xay, Nga, Beng

Stins · ultima detecție 23 apr. 2023, 18:37 UTC

Focul a pornit pe 25 martie 2023 în Xay, Laos, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 30 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 8.581 hectare, împărțit între 3 comune.

Este al 22-lea ca mărime din Oudomxay din 2016 (din 243 cu pagină). Al 31-lea din Laos în 2023, din 239.

Compară cu…

Sugestii: Xay · 2020Xay · 2018Xay · 2023Xay · 2026

Suprafață arsă
8.581ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
30de zile
25 mar. 2023 – 23 apr. 2023
Comune afectate
3
districte
A început pe
25 mar.
2023
Focare termice
545
într-un singur focar: 116 MW
Pericol la început
20
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
197MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 25 mar.23 apr.
23 apr. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

25 mar. 2023 · 5 MW · 1 26 mar. 2023 · 68 MW · 6 27 mar. 2023 · 187 MW · 8 28 mar. 2023 · 72 MW · 6 29 mar. 2023 · 54 MW · 5 31 mar. 2023 · 210 MW · 7 1 apr. 2023 · 18 MW · 15 2 apr. 2023 · 1.212 MW · 27 3 apr. 2023 · 907 MW · 33 4 apr. 2023 · 602 MW · 56 5 apr. 2023 · 218 MW · 35 6 apr. 2023 · 179 MW · 41 7 apr. 2023 · 16 MW · 10 8 apr. 2023 · 5 MW · 2 9 apr. 2023 · 13 MW · 1 10 apr. 2023 · 203 MW · 25 11 apr. 2023 · 472 MW · 70 12 apr. 2023 · 95 MW · 37 13 apr. 2023 · 42 MW · 12 14 apr. 2023 · 463 MW · 32 15 apr. 2023 · 50 MW · 8 16 apr. 2023 · 21 MW · 5 17 apr. 2023 · 41 MW · 9 18 apr. 2023 · 181 MW · 9 19 apr. 2023 · 62 MW · 18 20 apr. 2023 · 77 MW · 21 21 apr. 2023 · 74 MW · 15 22 apr. 2023 · 152 MW · 27 23 apr. 2023 · 20 MW · 4
25 mar. 31 mar. 2 apr. 5 apr. 10 apr. 15 apr. 20 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
48km/h · rafală maximă
26%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 20,7 mm pe 26 apr..

Zona mai arsese

57 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 984 ha în 2017, 677 ha în 2018, 4.523 ha în 2020, 34 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 4.922 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 36 % din suprafața pe care o are București (86 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Xay a început aici
    8.526 ha a ajuns pe 25 mar.
    4,0 %
  2. Nga
    81 ha a ajuns pe 3 apr.
    0,0 %
  3. 9 ha a ajuns pe 5 apr.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită4,8 ha
Locuitori≈ 2.200

În perimetru se aflau aproximativ 4,8 ha construite și locuiau aproximativ 2.200 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
25 mar. 31,4 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 20
26 mar. 31,5 °C 30 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 22
27 mar. 30,9 °C 37 % 27 km/h 0,1 mm Moderat 18
28 mar. 29,6 °C 47 % 45 km/h 0,2 mm Moderat 18
29 mar. 27,3 °C 60 % 39 km/h 13,5 mm Foarte scăzut 0
30 mar. 29,1 °C 53 % 35 km/h 6,4 mm Foarte scăzut 0
31 mar. 30,6 °C 41 % 34 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
1 apr. 31,9 °C 38 % 37 km/h 0,0 mm Scăzut 11
2 apr. 32,1 °C 35 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 15
3 apr. 31,4 °C 34 % 44 km/h 0,0 mm Moderat 16
4 apr. 32,0 °C 30 % 48 km/h 0,0 mm Moderat 19
5 apr. 32,5 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 19
6 apr. 32,7 °C 32 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 18
7 apr. 32,4 °C 36 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 20
8 apr. 29,4 °C 57 % 35 km/h 1,3 mm Scăzut 6
9 apr. 30,9 °C 54 % 40 km/h 1,7 mm Foarte scăzut 5
10 apr. 33,9 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 17
11 apr. 34,6 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 19
12 apr. 34,2 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 20
13 apr. 34,2 °C 36 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 22
14 apr. 35,2 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 22
15 apr. 34,9 °C 30 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 23
16 apr. 33,4 °C 46 % 42 km/h 0,2 mm Moderat 21
17 apr. 33,5 °C 37 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 23
18 apr. 36,0 °C 29 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 28
19 apr. 36,2 °C 26 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 30
20 apr. 36,0 °C 27 % 40 km/h 0,1 mm Ridicat 31
21 apr. 35,7 °C 29 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 31
22 apr. 33,5 °C 39 % 38 km/h 4,3 mm Scăzut 7
23 apr. 34,9 °C 32 % 35 km/h 0,6 mm Moderat 20
24 apr. după 32,6 °C 38 % 36 km/h 0,1 mm Moderat 19
25 apr. după 33,8 °C 36 % 29 km/h 0,6 mm Moderat 19
26 apr. după 26,2 °C 73 % 32 km/h 20,7 mm Foarte scăzut 0

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 18 mar. 2023
După · 30 apr. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 8 aprilie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 1.121 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 739: de 49 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,51.121 µg/m³
Zile peste prag34 de zile
PM101.602 µg/m³
Grosime optică7,83
24252627282930311234567891011121314151617181920212223242526
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 545Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Laos ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Xay?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 25 martie 2023 și 23 aprilie 2023 (30 de zile). Perimetrul îl datează între 31 martie 2023 și 16 aprilie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 8.581 hectare (85,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Xay (8.526 ha, 4,0 %); Nga (81 ha, 0,0 %); Beng (9 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,2 °C, o umiditate minimă de 26 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 31, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Laos (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 26 martie 2023 → 25 martie 2023.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 31 martie 2023 – 16 aprilie 2023. 545 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.