Sari la conținut
worldfires
IN · India · –

Incendiul de la West Phaileng, aprilie 2023 India

Stins · ultima măsurătoare pe 16 apr. 2023

Focul a pornit pe 7 aprilie 2023 în West Phaileng, India, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 10 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 10.216 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 5-lea ca mărime din Mizoram din 2016 (din 35 cu pagină). Al 6-lea din India în 2023, din 22.

Pentru acest incendiu avem perimetrul GWIS, dar senzorii VIIRS nu l-au surprins suficient de detaliat: nu există evoluție zi cu zi, dar există împărțirea pe localități.

Suprafață arsă
10.216ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
10zile
7 apr. 2023 – 16 apr. 2023
Comune afectate
0
subdistricte
A început pe
7 apr.
2023
Pericol la început
14
Moderat · indice FWI

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

40°maximă
36km/h · rafală maximă
22%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,2 mm pe 20 apr..

Zona mai arsese

78 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.776 ha în 2016, 2.927 ha în 2017, 5.068 ha în 2018, 4.690 ha în 2019, 3.635 ha în 2020, 3.719 ha în 2021, 3.782 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 7.945 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 43 % din suprafața pe care o are București (102 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită5,2 ha
Locuitori≈ 1.800

În perimetru se aflau aproximativ 5,2 ha construite și locuiau aproximativ 1.800 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
7 apr. 36,1 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 14
8 apr. 36,7 °C 22 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 19
9 apr. 37,5 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 20
10 apr. 37,7 °C 27 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 21
11 apr. 37,6 °C 27 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 22
12 apr. 38,4 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 23
13 apr. 38,4 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 25
14 apr. 39,5 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 26
15 apr. 39,4 °C 29 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 28
16 apr. 39,4 °C 31 % 36 km/h 0,1 mm Ridicat 30
17 apr. după 37,6 °C 39 % 33 km/h 0,6 mm Ridicat 22
18 apr. după 38,1 °C 38 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 22
19 apr. după 36,8 °C 45 % 36 km/h 0,1 mm Ridicat 23
20 apr. după 37,2 °C 44 % 38 km/h 1,2 mm Moderat 18

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 14,3 și o umiditate minimă de 26 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 33.

FWI la pornire 14,3
Umiditate minimă 26 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Matupi, aprilie 2022
2.546 ha 8 zile FWI 14,8 Umiditate min. 28 % la 214 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,1 mm pe 14 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

10 zile
durată mediană
3.279 ha
suprafață mediană
15 %
au trecut de 10.000 ha
2,1 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 26 din 33)

A fost de 3,1 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 10 zile, față de 10 zile.

Doar 5 din cei 33 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 33 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,1 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,2 mmprima ploaie
20 apr.la 4 zile după final
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 16 apr., iar pe 20 apr. au căzut 1,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 26 din 33, cu o mediană de 2,1 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 31 mar. 2023
După · 23 apr. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 11 aprilie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 479 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 203: de 14 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5479 µg/m³
Zile peste prag15 zile
PM10684 µg/m³
Grosime optică2,48
5 apr.8 apr.11 apr.14 apr.17 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din India

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la West Phaileng?
GWIS (Copernicus) îl datează între 7 aprilie 2023 și 16 aprilie 2023: 10 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 10.216 hectare (102,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,5 °C, o umiditate minimă de 22 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 30, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din India (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 33. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 3.279 ha; 15 % au trecut de 10.000 ha. Doar 5 din cei 33 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 7 din 33 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,1 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.