Incendiul de la Wau, 2 decembrie 2025
Wau, Nagero, Tambura
Stins · ultima detecție 21 ian. 2026, 23:24 UTC
Focul a pornit pe 2 decembrie 2025 în Wau, Sudanul de Sud, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 50 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 105.627 hectare, împărțit între 3 comune.
Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
105.627ha
Reuniunea a 8 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
2 dec. 2025 – 20 ian. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
50de zile
De pe 2 dec. 2025 până pe 20 ian. 2026: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 21 ian. 2026, 23:24 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
2 dec. 2025
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
2 dec. 2025
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
3.765
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 211 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
2 dec. 2025 – 20 ian. 2026
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
2.705MW
Putere radiativă însumată pe 4 ianuarie 2026; focare în acea zi: 239.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
4 ian. 2026
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
41,7FWI · foarte ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 26.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
36,2°C · 16 % UR
Maxima de 36,2 °C și umiditatea minimă de 16 % pe 8 ianuarie 2026; rafale de 41 km/h pe 14 ianuarie 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Ultima zi cu foc: 13 ianuarie 2026 → 20 ianuarie 2026.
jurnal
Data de început: 9 decembrie 2025 → 2 decembrie 2025.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 26 de zile când a început.
Zona mai arsese
98 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 103.166 ha în 2016, 39.829 ha în 2017, 15.378 ha în 2018, 53.953 ha în 2019, 42.534 ha în 2020, 22.862 ha în 2021, 32.732 ha în 2022, 22.362 ha în 2023, 16.064 ha în 2024, 15.261 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 103.999 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
2 dec.
35,9 °C
20 %
37 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
3 dec.
35,0 °C
20 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
4 dec.
35,8 °C
16 %
28 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
5 dec.
34,6 °C
24 %
22 km/h
0,0 mm
Ridicat 35
6 dec.
34,6 °C
24 %
28 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
7 dec.
34,6 °C
25 %
32 km/h
0,1 mm
Foarte ridicat 38
8 dec.
36,0 °C
25 %
33 km/h
0,1 mm
Foarte ridicat 40
9 dec.
33,4 °C
31 %
28 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
10 dec.
33,5 °C
21 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 33
11 dec.
33,4 °C
21 %
29 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
12 dec.
33,7 °C
19 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
13 dec.
33,1 °C
19 %
33 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
14 dec.
33,2 °C
20 %
32 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
15 dec.
32,9 °C
21 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
16 dec.
31,5 °C
18 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
17 dec.
32,3 °C
18 %
32 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
18 dec.
32,3 °C
18 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
19 dec.
32,6 °C
18 %
33 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
20 dec.
33,3 °C
18 %
28 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
21 dec.
34,5 °C
16 %
29 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
22 dec.
33,7 °C
17 %
28 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
23 dec.
33,2 °C
28 %
21 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
24 dec.
35,1 °C
22 %
21 km/h
0,0 mm
Ridicat 38
25 dec.
35,0 °C
17 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
26 dec.
35,0 °C
17 %
20 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
27 dec.
36,0 °C
17 %
32 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
28 dec.
33,4 °C
14 %
30 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
29 dec.
33,1 °C
13 %
19 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
30 dec.
32,9 °C
18 %
23 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
31 dec.
32,2 °C
12 %
28 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
1 ian.
34,0 °C
13 %
26 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 43
2 ian.
35,6 °C
17 %
29 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
3 ian.
35,3 °C
19 %
32 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
4 ian.
35,1 °C
14 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
5 ian.
35,2 °C
16 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 50
6 ian.
35,0 °C
16 %
30 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
7 ian.
35,1 °C
18 %
29 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
8 ian.
36,2 °C
16 %
32 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
9 ian.
35,8 °C
18 %
35 km/h
0,0 mm
Extrem 50
10 ian.
34,1 °C
18 %
36 km/h
0,0 mm
Extrem 52
11 ian.
34,4 °C
18 %
33 km/h
0,0 mm
Extrem 51
12 ian.
35,6 °C
17 %
34 km/h
0,0 mm
Extrem 51
13 ian.
34,9 °C
18 %
38 km/h
0,0 mm
Extrem 53
14 ian.
34,0 °C
19 %
41 km/h
0,0 mm
Extrem 55
15 ian.
33,5 °C
20 %
38 km/h
0,0 mm
Extrem 51
16 ian.
33,4 °C
17 %
34 km/h
0,0 mm
Extrem 50
17 ian.
35,0 °C
14 %
27 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
18 ian.
35,5 °C
15 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
19 ian.
36,0 °C
15 %
36 km/h
0,0 mm
Extrem 51
20 ian.
36,1 °C
16 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
21 ian. după
36,4 °C
17 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 50
22 ian. după
37,5 °C
17 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
23 ian. după
36,8 °C
19 %
24 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
24 ian. după
37,7 °C
17 %
32 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 50
25 ian. după
37,8 °C
11 %
42 km/h
0,0 mm
Extrem 57
26 ian. după
37,7 °C
12 %
35 km/h
0,0 mm
Extrem 54
27 ian. după
37,0 °C
13 %
38 km/h
0,0 mm
Extrem 56
28 ian. după
35,4 °C
14 %
35 km/h
0,0 mm
Extrem 54
29 ian. după
35,8 °C
13 %
36 km/h
0,0 mm
Extrem 55
30 ian. după
36,6 °C
13 %
33 km/h
0,0 mm
Extrem 53
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 25 nov. 2025
După · 27 ian. 2026
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 16 decembrie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 98 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 59: de 3,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,598µg/m³
Zile peste prag41de zile
PM10142µg/m³
Grosime optică0,94
OMS 15
7 dec.16 dec.25 dec.3 ian.12 ian.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 3.765Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 2 decembrie 2025 și 20 ianuarie 2026 (50 de zile). Perimetrul îl datează între 9 decembrie 2025 și 13 ianuarie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 105.627 hectare (1.056,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Wau (63.183 ha, 3,3 %); Nagero (34.739 ha, 3,8 %); Tambura (9.164 ha, 0,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,2 °C, o umiditate minimă de 12 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 55, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sudanul de Sud (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 8 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 9 decembrie 2025 – 13 ianuarie 2026. 3.765 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.