Sari la conținut
worldfires
SS · Sudanul de Sud · →

Incendiul de la Wau, 21 decembrie 2022 Wau, Tambura, Nagero

Stins · ultima detecție 13 ian. 2023, 10:42 UTC

Focul a pornit pe 21 decembrie 2022 în Wau, Sudanul de Sud, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 23 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 20.602 hectare, împărțit între 3 comune.

Este al 63-lea ca mărime din Western Bahr el Ghazal din 2016 (din 441 cu pagină). Al 14-lea din Sudanul de Sud în 2022, din 124.

Compară cu…
Suprafață arsă
20.602ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
23de zile
21 dec. 2022 – 12 ian. 2023
Comune afectate
3
comitate
A început pe
21 dec.
2022
Focare termice
997
într-un singur focar: 86 MW
Pericol la început
45
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
342MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 21 dec.12 ian.
13 ian. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

21 dec. 2022 · 441 MW · 14 22 dec. 2022 · 189 MW · 15 23 dec. 2022 · 6 MW · 1 24 dec. 2022 · 2 MW · 1 25 dec. 2022 · 114 MW · 7 26 dec. 2022 · 389 MW · 43 27 dec. 2022 · 515 MW · 34 28 dec. 2022 · 160 MW · 20 29 dec. 2022 · 75 MW · 22 30 dec. 2022 · 295 MW · 48 31 dec. 2022 · 110 MW · 37 1 ian. 2023 · 1.245 MW · 133 2 ian. 2023 · 102 MW · 33 3 ian. 2023 · 579 MW · 93 4 ian. 2023 · 1.013 MW · 82 5 ian. 2023 · 534 MW · 85 6 ian. 2023 · 418 MW · 121 7 ian. 2023 · 887 MW · 95 8 ian. 2023 · 187 MW · 34 9 ian. 2023 · 250 MW · 23 10 ian. 2023 · 162 MW · 34 11 ian. 2023 · 175 MW · 21 13 ian. 2023 · 13 MW · 1
21 dec. 25 dec. 29 dec. 1 ian. 2 ian. 6 ian. 10 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
41km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 51 de zile când a început.

Zona mai arsese

99 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 20.841 ha în 2016, 5.492 ha în 2017, 8.454 ha în 2018, 9.734 ha în 2019, 12.450 ha în 2020, 4.719 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 20.329 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 87 % din suprafața pe care o are București (206 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Wau a început aici
    10.769 ha a ajuns pe 21 dec.
    0,6 %
  2. 9.675 ha a ajuns pe 22 dec.
    0,8 %
  3. 289 ha a ajuns pe 25 dec.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
21 dec. 35,9 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
22 dec. 35,9 °C 16 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
23 dec. 35,5 °C 15 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
24 dec. 34,3 °C 17 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
25 dec. 33,9 °C 14 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 54
26 dec. 32,6 °C 13 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 54
27 dec. 31,8 °C 13 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 53
28 dec. 32,9 °C 13 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
29 dec. 33,5 °C 13 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 54
30 dec. 33,9 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
31 dec. 34,9 °C 18 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 50
1 ian. 35,2 °C 17 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 54
2 ian. 35,4 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 52
3 ian. 35,2 °C 19 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 51
4 ian. 35,5 °C 19 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 55
5 ian. 34,7 °C 17 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 54
6 ian. 35,5 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 52
7 ian. 35,0 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 52
8 ian. 35,1 °C 12 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 52
9 ian. 36,5 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 50
10 ian. 34,7 °C 11 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 53
11 ian. 33,9 °C 10 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 54
12 ian. 34,1 °C 10 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
13 ian. după 34,4 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 52
14 ian. după 35,4 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 53
15 ian. după 35,9 °C 12 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 56
16 ian. după 36,4 °C 10 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 53
17 ian. după 35,8 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
18 ian. după 36,1 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
19 ian. după 37,3 °C 11 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 54
20 ian. după 37,7 °C 12 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 56
21 ian. după 38,0 °C 9 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 61
22 ian. după 37,6 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 14 dec. 2022
După · 19 ian. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 24 decembrie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 142 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 64: de 4,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5142 µg/m³
Zile peste prag22 de zile
PM10204 µg/m³
Grosime optică1,07
2425262728293031123456789101112131415
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 997Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Sudanul de Sud ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Wau?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 21 decembrie 2022 și 12 ianuarie 2023 (23 de zile). Perimetrul îl datează între 26 decembrie 2022 și 12 ianuarie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 20.602 hectare (206,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Wau (10.769 ha, 0,6 %); Tambura (9.675 ha, 0,8 %); Nagero (289 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,5 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 55, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sudanul de Sud (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 26 decembrie 2022 → 21 decembrie 2022.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 26 decembrie 2022 – 12 ianuarie 2023. 997 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.