Incendiul de la Villa Corzo, 24 aprilie 2023
Villa Corzo, Villaflores
Stins · ultima detecție 9 mai 2023, 19:37 UTC
Focul a pornit pe 24 aprilie 2023 în Villa Corzo, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 18 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 6.034 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 15-lea ca mărime din Chiapas din 2016 (din 246 cu pagină). Al 32-lea din Mexic în 2023, din 285.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
cu rezerve
6.034ha
Perimetru publicat de GWIS (Copernicus).
Fișa6.034CONAFOR4.191
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
24 apr. 2023 – 11 mai 2023
+− verificare
CONAFOR: 4.191 ha (înregistrări asociate: 3). Diferența fișei față de registrul oficial: +44,0 %. Asociere din 1 noiembrie 2026. Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Durată din satelit
doar satelit
18zile
De pe 24 apr. 2023 până pe 11 mai 2023: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 9 mai 2023, 19:37 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
24 apr. 2023
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
24 apr. 2023
+− verificare
Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Focare termice
doar satelit
437
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 69 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
24 apr. 2023 – 11 mai 2023
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
873MW
Putere radiativă însumată pe 26 aprilie 2023; focare în acea zi: 90.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
26 apr. 2023
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
27,8FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 1.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
32,7°C · 35 % UR
Maxima de 32,7 °C și umiditatea minimă de 35 % pe 7 mai 2023; rafale de 53 km/h pe 30 aprilie 2023.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 100persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 2,0 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial CONAFOR
Înregistrări apropiate, cu cifre foarte diferite: 4.191 ha (înregistrări: 3).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită2,0ha
Locuitori≈ 100
În perimetru se aflau aproximativ 2,0 ha construite și locuiau aproximativ 100 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Mai multe înregistrări oficiale corespund acestei zone
Potrivit CONAFOR, în acest perimetru au început 3 incendii în aceste zile, în total 4.191 ha (satelitul a măsurat 6.034 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
CONAFOR înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
24 apr.
28,3 °C
40 %
41 km/h
0,3 mm
Ridicat 28
25 apr.
30,5 °C
29 %
40 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
26 apr.
30,1 °C
34 %
48 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
27 apr.
29,9 °C
36 %
52 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
28 apr.
30,1 °C
33 %
48 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
29 apr.
29,8 °C
32 %
46 km/h
0,1 mm
Foarte ridicat 39
30 apr.
26,2 °C
52 %
53 km/h
0,1 mm
Ridicat 34
1 mai
30,7 °C
42 %
37 km/h
0,9 mm
Ridicat 31
2 mai
30,1 °C
48 %
41 km/h
0,7 mm
Ridicat 28
3 mai
31,9 °C
39 %
28 km/h
0,3 mm
Ridicat 22
4 mai
31,9 °C
40 %
30 km/h
1,5 mm
Ridicat 26
5 mai
32,6 °C
40 %
31 km/h
0,3 mm
Moderat 14
6 mai
32,4 °C
34 %
31 km/h
0,4 mm
Ridicat 25
7 mai
32,7 °C
35 %
32 km/h
0,8 mm
Ridicat 28
8 mai
31,9 °C
41 %
30 km/h
0,1 mm
Ridicat 22
9 mai
30,4 °C
52 %
33 km/h
0,3 mm
Ridicat 22
10 mai
29,1 °C
60 %
35 km/h
1,8 mm
Ridicat 26
11 mai
28,4 °C
52 %
44 km/h
1,9 mm
Moderat 16
12 mai după
29,5 °C
55 %
36 km/h
1,0 mm
Moderat 17
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 27,8 și o umiditate minimă de 40 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 22.
FWI la pornire27,8
Umiditate minimă40 %
Zile fără ploaie1
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Villa Corzo, 24 aprilie 2023
6.034 ha18 zileFWI 27,8Umiditate min. 40 %
Incendiul de la Villa Corzo, aprilie 2021
2.425 ha2 zileFWI 27,2Umiditate min. 38 %la 42 km, în 2021
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,2 mm pe 20 apr..
A fost de 2,3 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 18 zile, față de 9 zile.
Doar 1 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
1,0 mmprima ploaie
12 maia doua zi după final
53km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 11 mai, iar pe 12 mai au căzut 1,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 22 din 22, cu o mediană de 1,7 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 17 apr. 2023
După · 18 mai 2023
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 5 mai 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 59 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 38: de 2,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,559µg/m³
Zile peste prag11zile
PM1086µg/m³
Grosime optică1,76
OMS 15
22 apr.26 apr.30 apr.4 mai
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 437Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 24 aprilie 2023 și 11 mai 2023 (18 zile). Perimetrul îl datează între 24 aprilie 2023 și 4 mai 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 6.034 hectare (60,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Villa Corzo (5.999 ha, 2,2 %); Villaflores (70 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 32,7 °C, o umiditate minimă de 29 % și rafale de 53 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 44, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 22. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 2.621 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 24 aprilie 2023 – 4 mai 2023. 437 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu CONAFOR: 4.191 ha oficiale față de 6.034 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.