Incendiul de la Cintalapa, 18 aprilie 2022
Cintalapa
Stins · ultima detecție 23 apr. 2022, 18:39 UTC
Focul a pornit pe 18 aprilie 2022 în Cintalapa, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 10 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.192 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 59-lea ca mărime din Chiapas din 2016 (din 246 cu pagină). Al 65-lea din Mexic în 2022, din 232.
Puterea măsurată de satelit este mică (28,8 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
cu rezerve
3.192ha
Perimetru publicat de GWIS (Copernicus).
Fișa3.192CONAFOR2.343
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
18 apr. 2022 – 27 apr. 2022
+− verificare
CONAFOR: 2.343 ha (înregistrări asociate: 2). Diferența fișei față de registrul oficial: +36,3 %. Asociere din 1 noiembrie 2026. Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Durată din satelit
doar satelit
10zile
De pe 18 apr. 2022 până pe 27 apr. 2022: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 23 apr. 2022, 18:39 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
18 apr. 2022
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
18 apr. 2022
+− verificare
Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Focare termice
doar satelit
129
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 29 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
18 apr. 2022 – 27 apr. 2022
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
211MW
Putere radiativă însumată pe 20 aprilie 2022; focare în acea zi: 39.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
20 apr. 2022
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
28,3FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 9.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
31,7°C · 40 % UR
Maxima de 31,7 °C și umiditatea minimă de 40 % pe 18 aprilie 2022; rafale de 56 km/h pe 26 aprilie 2022.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 20persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 0,37 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2020).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial CONAFOR
Înregistrări apropiate, cu cifre foarte diferite: 2.343 ha (înregistrări: 2).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei cintalapa-2022-04.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2022-04-18
3
79
31,7
19,7
40
20,7
55,1
0
28,3
alto
1
2022-04-19
22
176
27,3
19,9
57
19,9
54,4
0,2
29,5
alto
1
2022-04-20
39
211
31
18,3
39
8,5
26,3
0
22,3
alto
1
2022-04-21
33
128
30,7
19
40
14,1
35,3
0
20
moderado
1
2022-04-22
22
55
28,3
18,4
50
16,1
50
1,5
27,6
alto
1
2022-04-23
10
25
27,6
18,7
57
8,5
29,5
1,6
9,3
bajo
1
2022-04-24
0
0
29,6
16,9
43
7,9
27
0,6
15,5
moderado
1
2022-04-25
0
0
30,3
18,2
44
5,8
25,6
0,3
18,1
moderado
1
2022-04-26
0
0
26,4
19
62
20,2
56,2
4,8
11,3
moderado
1
2022-04-27
0
0
24,9
17,5
63
20,6
52,9
1,7
7
bajo
1
2022-04-28
0
0
27,3
18
54
14,5
41,4
1,9
13,1
moderado
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), CONAFOR, ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
3.192ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
10zile
18 apr. 2022 – 27 apr. 2022
Comune afectate
1
comune
A început pe
18 apr.
2022
Focare termice
129
într-un singur focar: 29 MW
Pericol la început
28
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
112MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
18 apr.27 apr.
Vezi evoluția23 apr. 2022
Cum a evoluat, zi de zi
18 apr.20 apr.22 apr.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
32°maximă
56km/h · rafală maximă
39%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 9 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,9 mm pe 28 apr..
Zona mai arsese
79 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.064 ha în 2017, 2.545 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.534 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020
Suprafață construită0,37ha
Locuitori≈ 20
În perimetru se aflau aproximativ 0,37 ha construite și locuiau aproximativ 20 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Mai multe înregistrări oficiale corespund acestei zone
Potrivit CONAFOR, în acest perimetru au început 2 incendii în aceste zile, în total 2.343 ha (satelitul a măsurat 3.192 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
CONAFOR înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (3.192 ha față de o mediană de 2.708 ha) și a durat 10 zile, față de 9 zile.
La 2 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
1,9 mmprima ploaie
28 apr.a doua zi după final
56km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 27 apr., iar pe 28 apr. au căzut 1,9 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 22 din 24, cu o mediană de 2,4 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 18 aprilie 2022 și 27 aprilie 2022 (10 zile). Perimetrul îl datează între 18 aprilie 2022 și 23 aprilie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.192 hectare (31,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Cintalapa (3.208 ha, 1,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 31,7 °C, o umiditate minimă de 39 % și rafale de 56 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 30, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 24. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 2.708 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 2 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 18 aprilie 2022 – 23 aprilie 2022. 129 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu CONAFOR: 2.343 ha oficiale față de 3.192 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.