Incendiul de la Villa Corzo, 1 mai 2022
Villa Corzo
Stins · ultima detecție 11 mai 2022, 19:42 UTC
Focul a pornit pe 1 mai 2022 în Villa Corzo, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 11 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.227 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 112-lea ca mărime din Chiapas din 2016 (din 246 cu pagină). Al 117-lea din Mexic în 2022, din 232.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
cu rezerve
2.227ha
Perimetru publicat de GWIS (Copernicus).
Fișa2.227CONAFOR1.339
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
1 mai 2022 – 11 mai 2022
+− verificare
CONAFOR: 1.339 ha (înregistrări asociate: 5). Diferența fișei față de registrul oficial: +66,3 %. Asociere din 1 noiembrie 2026. Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Durată din satelit
doar satelit
11zile
De pe 1 mai 2022 până pe 11 mai 2022: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 11 mai 2022, 19:42 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
1 mai 2022
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
1 mai 2022
+− verificare
Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Focare termice
doar satelit
111
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 58 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
1 mai 2022 – 11 mai 2022
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
655MW
Putere radiativă însumată pe 6 mai 2022; focare în acea zi: 40.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
6 mai 2022
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
3,2FWI · foarte scăzut
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 1.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
33,0°C · 41 % UR
Maxima de 33,0 °C și umiditatea minimă de 41 % pe 4 mai 2022; rafale de 38 km/h pe 11 mai 2022.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 70persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 1,8 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2020).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial CONAFOR
Înregistrări apropiate, cu cifre foarte diferite: 1.339 ha (înregistrări: 5).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei villa-corzo-2022-05.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2022-05-01
5
31
31
20,3
49
6,2
27,7
2
3,2
muy_bajo
1
2022-05-02
16
126
31
20,9
53
8,3
28,8
1,5
4,1
muy_bajo
1
2022-05-03
10
12
32,7
20,1
45
9
28,1
0,6
9,9
bajo
1
2022-05-04
1
2
33
20,5
41
6,8
28,4
0
12,7
moderado
1
2022-05-05
0
0
30,6
20,9
48
10
31,3
0,5
14,4
moderado
1
2022-05-06
40
655
31,7
21,4
48
10,5
33,5
0,1
15,1
moderado
1
2022-05-07
15
52
30,7
20,4
52
8,3
29,2
0,9
9,5
bajo
1
2022-05-08
12
51
31
21,5
54
11,5
36,4
1,8
6
bajo
1
2022-05-09
8
91
32,5
20,6
45
11
31,3
0
13,2
moderado
1
2022-05-10
3
4
32,8
20,8
45
5,5
33,1
9,6
1,2
muy_bajo
1
2022-05-11
1
8
32,9
20,7
35
7,8
38,2
2,1
4,4
muy_bajo
1
2022-05-12
0
0
33,2
21,2
33
8,4
31
0,1
13
moderado
0
2022-05-13
0
0
32,8
18,8
35
5,2
29,9
0,4
13,6
moderado
0
2022-05-14
0
0
31,4
19,8
38
4,5
24,1
1,3
8,2
bajo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), CONAFOR, ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
2.227ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
11zile
1 mai 2022 – 11 mai 2022
Comune afectate
1
comune
A început pe
1 mai
2022
Focare termice
111
într-un singur focar: 58 MW
Pericol la început
3
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
103MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
1 mai11 mai
Vezi evoluția11 mai 2022
Cum a evoluat, zi de zi
1 mai3 mai6 mai8 mai10 mai
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
33°maximă
38km/h · rafală maximă
35%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,3 mm pe 14 mai.
Zona mai arsese
91 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.275 ha în 2017, 265 ha în 2018, 86 ha în 2019, 593 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.031 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020
Suprafață construită1,8ha
Locuitori≈ 70
În perimetru se aflau aproximativ 1,8 ha construite și locuiau aproximativ 70 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Mai multe înregistrări oficiale corespund acestei zone
Potrivit CONAFOR, în acest perimetru au început 5 incendii în aceste zile, în total 1.339 ha (satelitul a măsurat 2.227 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
CONAFOR înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
1 mai
31,0 °C
49 %
28 km/h
2,0 mm
Foarte scăzut 3
2 mai
31,0 °C
53 %
29 km/h
1,5 mm
Foarte scăzut 4
3 mai
32,7 °C
45 %
28 km/h
0,6 mm
Scăzut 10
4 mai
33,0 °C
41 %
28 km/h
0,0 mm
Moderat 13
5 mai
30,6 °C
48 %
31 km/h
0,5 mm
Moderat 14
6 mai
31,7 °C
48 %
34 km/h
0,1 mm
Moderat 15
7 mai
30,7 °C
52 %
29 km/h
0,9 mm
Scăzut 10
8 mai
31,0 °C
54 %
36 km/h
1,8 mm
Scăzut 6
9 mai
32,5 °C
45 %
31 km/h
0,0 mm
Moderat 13
10 mai
32,8 °C
45 %
33 km/h
9,6 mm
Foarte scăzut 1
11 mai
32,9 °C
35 %
38 km/h
2,1 mm
Foarte scăzut 4
12 mai după
33,2 °C
33 %
31 km/h
0,1 mm
Moderat 13
13 mai după
32,8 °C
35 %
30 km/h
0,4 mm
Moderat 14
14 mai după
31,4 °C
38 %
24 km/h
1,3 mm
Scăzut 8
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 3,2 și o umiditate minimă de 49 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 20.
FWI la pornire3,2
Umiditate minimă49 %
Zile fără ploaie1
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Villa Corzo, 1 mai 2022
2.227 ha11 zileFWI 3,2Umiditate min. 49 %
Incendiul de la Villaflores, mai 2022
1.659 ha4 zileFWI 3,3Umiditate min. 47 %la 32 km, în 2022
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 18,9 mm pe 26 mai.
A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.227 ha față de o mediană de 2.350 ha) și a durat 11 zile, față de 8 zile.
Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,5 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
1,3 mmprima ploaie
14 maila 3 zile după final
38km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 11 mai, iar pe 14 mai au căzut 1,3 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 20 din 20, cu o mediană de 4,5 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 1 mai 2022 și 11 mai 2022 (11 zile). Perimetrul îl datează între 6 mai 2022 și 11 mai 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.227 hectare (22,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Villa Corzo (2.239 ha, 0,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,0 °C, o umiditate minimă de 35 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 15, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 20. Durata lor mediană a fost de 8 zile, iar suprafața mediană de 2.350 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,5 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 6 mai 2022 – 11 mai 2022. 111 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu CONAFOR: 1.339 ha oficiale față de 2.227 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.