Sari la conținut
worldfires
ES · Spania · →

Incendiul de la Tamajón, iulie 2026 Semillas, Zarzuela de Jadraque, Bustares

Stins · ultima detecție 2 aug. 2026, 14:05 UTC

Focul a început pe 16 iulie 2026 în comuna Tamajón, Spania, iar sateliții au detectat foc timp de 18 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 33.022 hectare, repartizat între 27 de comune.

Al 3-lea din Spania în 2026, din 196.

Compară cu…
Suprafață arsă
33.022ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 18zile
16 iul. 2026 – 2 aug. 2026
Comune afectate
27
comune
A început pe
16 iul.
2026
Focare termice
1.537
într-un singur focar: 412 MW
Pericol la început
57
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
3,5GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 16 iul.2 aug.
2 aug. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

17 iul. 2026 · 4.066 MW · 119 18 iul. 2026 · 2.991 MW · 179 19 iul. 2026 · 6.795 MW · 300 20 iul. 2026 · 15.971 MW · 488 21 iul. 2026 · 7.514 MW · 382 22 iul. 2026 · 565 MW · 39 23 iul. 2026 · 140 MW · 18 24 iul. 2026 · 59 MW · 7 25 iul. 2026 · 2 MW · 3 1 aug. 2026 · 7 MW · 1 2 aug. 2026 · 5 MW · 1
17 iul. 19 iul. 20 iul. 21 iul. 23 iul. 25 iul. 2 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
61km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început.

Zona mai arsese

0 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 9 ha în 2022.

Cât de mare este?

5 km
A ars o suprafață de 1,4 ori mai mare decât cea pe care o are București (330 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Semillas 25 loc. · focul a ajuns în centru
    4.744 ha a ajuns pe 17 iul.
    95 %
  2. Zarzuela de Jadraque 49 loc. · focul a ajuns în centru
    3.121 ha a ajuns pe 19 iul.
    98 %
  3. Bustares 62 loc. · focul a ajuns în centru
    2.688 ha a ajuns pe 19 iul.
    88 %
  4. La Miñosa 31 loc. · focul a ajuns în centru
    2.356 ha a ajuns pe 20 iul.
    54 %
  5. Prádena de Atienza 45 loc. · focul a ajuns în centru
    2.340 ha a ajuns pe 20 iul.
    81 %
  6. Tamajón 153 loc. · la 2,4 km de centru a început aici
    2.183 ha a ajuns pe 17 iul.
    19 %
  7. Gascueña de Bornova 22 loc. · focul a ajuns în centru
    2.075 ha a ajuns pe 19 iul.
    77 %
  8. 1.824 ha a ajuns pe 20 iul.
    42 %
  9. Villares de Jadraque 39 loc. · focul a ajuns în centru
    1.563 ha a ajuns pe 19 iul.
    91 %
  10. Arbancón 574 loc. · la 5,1 km de centru
    1.235 ha a ajuns pe 17 iul.
    35 %
  11. El Ordial 32 loc. · la 1,4 km de centru
    1.087 ha a ajuns pe 19 iul.
    36 %
  12. Albendiego 50 loc. · la 0,7 km de centru
    990 ha a ajuns pe 21 iul.
    43 %
  13. Arroyo de las Fraguas 45 loc. · focul a ajuns în centru
    952 ha a ajuns pe 17 iul.
    44 %
  14. Las Navas de Jadraque 37 loc. · focul a ajuns în centru
    833 ha a ajuns pe 19 iul.
    93 %
  15. Miedes de Atienza 60 loc. · la 3,1 km de centru
    806 ha a ajuns pe 20 iul.
    19 %
  16. Monasterio 13 loc. · la 1,3 km de centru
    672 ha a ajuns pe 18 iul.
    31 %
  17. Ujados 20 loc. · focul a ajuns în centru
    640 ha a ajuns pe 21 iul.
    55 %
  18. La Toba 70 loc. · la 4,9 km de centru
    618 ha a ajuns pe 20 iul.
    17 %
  19. Robledo de Corpes 39 loc. · la 1,4 km de centru
    583 ha a ajuns pe 20 iul.
    14 %
  20. Atienza 406 loc. · la 4,4 km de centru
    573 ha a ajuns pe 20 iul.
    5,5 %
  21. La Mierla 44 loc. · la 0,5 km de centru
    565 ha a ajuns pe 17 iul.
    29 %
  22. Hiendelaencina 107 loc. · la 0,5 km de centru
    266 ha a ajuns pe 20 iul.
    14 %
  23. 204 ha a ajuns pe 18 iul.
    2,1 %
  24. Hijes 24 loc. · la 1,7 km de centru
    74 ha a ajuns pe 21 iul.
    3,5 %
  25. La Huerce 52 loc. · la 2,7 km de centru
    27 ha a ajuns pe 22 iul.
    0,6 %
  26. Condemios de Abajo 101 loc. · la 2,9 km de centru
    25 ha a ajuns pe 21 iul.
    2,0 %
  27. San Andrés del Congosto 63 loc. · la 1,8 km de centru
    4 ha
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Vegetație sclerofilă33 %
  • Alte terenuri naturale30 %
  • Conifere25 %
  • Terenuri agricole4,4 %
  • Tufărișuri și tranziție2,9 %
  • Pădure mixtă2,8 %
  • Foioase1,8 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 51 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită10 ha
Locuitori≈ 250

În perimetru se aflau aproximativ 10 ha construite și locuiau aproximativ 250 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Verificat cu presa

Verificat la 29 septembrie 2026

Am comparat această fișă cu 4 surse publicate după stingerea incendiului. Iată ce adaugă:

Cunoscut și ca
Incendio de Guadalajara · incendio de la Sierra Norte de Guadalajara
Suprafață oficială citată: 34.447 ha (satelitul a măsurat 33.022 ha)

Surse

Cifrele oficiale se măsoară altfel decât cele din satelit și uneori acoperă doar o parte din incendiu.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
16 iul. 31,2 °C 16 % 59 km/h 0,0 mm Extrem 57
17 iul. 30,4 °C 14 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 51
18 iul. 31,7 °C 10 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 56
19 iul. 31,8 °C 10 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 55
20 iul. 32,2 °C 11 % 50 km/h 0,0 mm Extrem 61
21 iul. 33,8 °C 12 % 45 km/h 0,0 mm Extrem 56
22 iul. 35,2 °C 13 % 54 km/h 0,5 mm Extrem 61
23 iul. 34,9 °C 9 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 60
24 iul. 30,1 °C 12 % 61 km/h 0,0 mm Extrem 69
25 iul. 24,1 °C 27 % 38 km/h 1,7 mm Moderat 21
26 iul. 27,2 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 35
27 iul. 31,2 °C 20 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 35
28 iul. 33,7 °C 16 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
29 iul. 34,6 °C 18 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
30 iul. 34,7 °C 14 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 54
31 iul. 34,1 °C 10 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 58
1 aug. 34,8 °C 13 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 56
2 aug. 33,0 °C 15 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 53
3 aug. după 28,6 °C 24 % 40 km/h 0,3 mm Foarte ridicat 47
4 aug. după 30,8 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
5 aug. după 32,8 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
6 aug. după 33,6 °C 22 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
7 aug. după 34,8 °C 15 % 36 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 49
8 aug. după 33,5 °C 14 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 55
9 aug. după 32,1 °C 17 % 54 km/h 0,0 mm Extrem 59
10 aug. după 33,4 °C 13 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
11 aug. după 32,6 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
12 aug. după 34,5 °C 12 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 9 iul. 2026
După · 9 aug. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 19 iulie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 19 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,519 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1030 µg/m³
Grosime optică0,56
141516171819
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1.537Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Spania ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Tamajón?
Perimetrul oficial dă doar data de început (16 iulie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 2 august 2026 (18 zile de la 16 iulie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 33.022 hectare (330,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 27 de comune: Semillas (4.744 ha, 95 %); Zarzuela de Jadraque (3.121 ha, 98 %); Bustares (2.688 ha, 88 %); La Miñosa (2.356 ha, 54 %); Prádena de Atienza (2.340 ha, 81 %); Tamajón (2.183 ha, 19 %); Gascueña de Bornova (2.075 ha, 77 %); Condemios de Arriba (1.824 ha, 42 %); Villares de Jadraque (1.563 ha, 91 %); Arbancón (1.235 ha, 35 %); El Ordial (1.087 ha, 36 %); Albendiego (990 ha, 43 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a ajuns în centrul zonei Semillas: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,2 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 61 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 69, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Spania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 16 iulie 2026 → 2 august 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 1.537 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 4.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.