Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · –

Incendiul de la Tachileik, 20 martie 2023 Tachileik

Stins · ultima detecție 4 apr. 2023, 07:04 UTC

Focul a pornit pe 20 martie 2023 în Tachileik, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.018 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 266-lea ca mărime din Shan din 2016 (din 625 cu pagină). Al 114-lea din Myanmar în 2023, din 240.

Suprafață arsă
3.018ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
20 mar. 2023 – 4 apr. 2023
Comune afectate
1
comune
A început pe
20 mar.
2023
Focare termice
122
într-un singur focar: 325 MW
Pericol la început
14
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
222MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 20 mar.4 apr.
4 apr. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

20 mar. 2023 · 2 MW · 2 22 mar. 2023 · 2 MW · 1 23 mar. 2023 · 1.261 MW · 23 24 mar. 2023 · 13 MW · 2 25 mar. 2023 · 83 MW · 15 26 mar. 2023 · 310 MW · 35 27 mar. 2023 · 719 MW · 24 31 mar. 2023 · 30 MW · 11 1 apr. 2023 · 7 MW · 4 3 apr. 2023 · 13 MW · 4 4 apr. 2023 · 4 MW · 1
23 mar. 27 mar. 3 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
38km/h · rafală maximă
26%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început.

Zona mai arsese

48 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 550 ha în 2016, 70 ha în 2017, 790 ha în 2018, 1 ha în 2019, 12 ha în 2020, 437 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.440 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 13 % din suprafața pe care o are București (30 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Tachileik a început aici
    3.031 ha a ajuns pe 20 mar.
    0,8 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,51 ha
Locuitori≈ 80

În perimetru se aflau aproximativ 0,51 ha construite și locuiau aproximativ 80 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
20 mar. 32,6 °C 40 % 33 km/h 0,5 mm Moderat 14
21 mar. 33,6 °C 35 % 33 km/h 0,1 mm Moderat 15
22 mar. 34,9 °C 28 % 36 km/h 0,1 mm Moderat 20
23 mar. 34,8 °C 29 % 30 km/h 0,1 mm Moderat 19
24 mar. 34,4 °C 30 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 20
25 mar. 34,4 °C 30 % 25 km/h 0,0 mm Moderat 21
26 mar. 35,5 °C 26 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 22
27 mar. 34,7 °C 32 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 23
28 mar. 35,5 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 25
29 mar. 33,8 °C 29 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 25
30 mar. 34,7 °C 30 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 25
31 mar. 36,2 °C 27 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 25
1 apr. 36,3 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 27
2 apr. 35,1 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 29
3 apr. 34,8 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 29
4 apr. 35,3 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 30
5 apr. după 36,5 °C 22 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 30
6 apr. după 36,0 °C 29 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 30
7 apr. după 36,7 °C 30 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 30
8 apr. după 36,8 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 32
9 apr. după 37,8 °C 29 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 31
10 apr. după 38,9 °C 25 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 31
11 apr. după 38,7 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 33
12 apr. după 38,7 °C 22 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 34
13 apr. după 38,8 °C 28 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 34
14 apr. după 40,1 °C 21 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 36

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 13,8 și o umiditate minimă de 40 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 22.

FWI la pornire 13,8
Umiditate minimă 40 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Pakbeng, aprilie 2017
3.537 ha 5 zile FWI 13,5 Umiditate min. 41 % la 146 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 25,2 mm pe 13 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

6 zile
durată mediană
2.674 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
9,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 19 din 22)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (3.018 ha față de o mediană de 2.674 ha) și a durat 16 zile, față de 6 zile.

La 3 din 22 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 9,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
38km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 4 apr. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 19 din 22, cu o mediană de 9,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 13 mar. 2023
După · 11 apr. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 28 martie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 155 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 91: de 6,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5155 µg/m³
Zile peste prag11 zile
PM10222 µg/m³
Grosime optică1,79
21 mar.24 mar.27 mar.30 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 122Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Tachileik?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 20 martie 2023 și 4 aprilie 2023 (16 zile). Perimetrul îl datează între 23 martie 2023 și 28 martie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.018 hectare (30,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Tachileik (3.031 ha, 0,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,3 °C, o umiditate minimă de 26 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 30, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 22. Durata lor mediană a fost de 6 zile, iar suprafața mediană de 2.674 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 3 din 22 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 9,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 28 martie 2023 → 4 aprilie 2023.
  2. Data de început: 23 martie 2023 → 20 martie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 23 martie 2023 – 28 martie 2023. 122 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.