Sari la conținut
worldfires
TH · Thailanda · →

Incendiul de la Sung Men, martie 2023 สูงเม่น · Sung Men, Tha Pla, Den Chai

Stins · ultima detecție 16 apr. 2023, 19:09 UTC

Focul a pornit pe 25 martie 2023 în Sung Men, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 23 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.797 hectare, împărțit între 3 comune.

Este al 19-lea ca mărime din Phrae Province din 2016 (din 116 cu pagină). Al 59-lea din Thailanda în 2023, din 369.

Puterea măsurată de satelit este mică (8,1 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Compară cu…
Suprafață arsă
2.797ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
23de zile
25 mar. 2023 – 16 apr. 2023
Comune afectate
3
districte
A început pe
25 mar.
2023
Focare termice
117
într-un singur focar: 8 MW
Pericol la început
23
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
21MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 25 mar.16 apr.
16 apr. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

25 mar. 2023 · 10 MW · 3 26 mar. 2023 · 30 MW · 14 27 mar. 2023 · 41 MW · 11 28 mar. 2023 · 3 MW · 1 29 mar. 2023 · 3 MW · 2 30 mar. 2023 · 14 MW · 3 31 mar. 2023 · 14 MW · 6 1 apr. 2023 · 15 MW · 2 4 apr. 2023 · 15 MW · 5 5 apr. 2023 · 48 MW · 14 6 apr. 2023 · 60 MW · 30 7 apr. 2023 · 41 MW · 12 9 apr. 2023 · 5 MW · 2 12 apr. 2023 · 7 MW · 2 15 apr. 2023 · 15 MW · 3 16 apr. 2023 · 21 MW · 7
25 mar. 28 mar. 31 mar. 5 apr. 6 apr. 9 apr. 16 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
36km/h · rafală maximă
25%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început.

Zona mai arsese

91 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.253 ha în 2016, 288 ha în 2017, 3.147 ha în 2019, 658 ha în 2020, 112 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.532 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 12 % din suprafața pe care o are București (28 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Sung Men สูงเม่น a început aici
    2.340 ha a ajuns pe 25 mar.
    6,3 %
  2. Tha Pla ท่าปลา
    436 ha a ajuns pe 31 mar.
    0,2 %
  3. Den Chai เด่นชัย
    34 ha a ajuns pe 5 apr.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
19 mar. 34,6 °C 38 % 32 km/h 0,4 mm Ridicat 23
20 mar. 35,1 °C 35 % 28 km/h 0,1 mm Ridicat 24
21 mar. 35,6 °C 31 % 31 km/h 0,4 mm Ridicat 27
22 mar. 36,2 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 30
23 mar. 36,9 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 33
24 mar. 36,9 °C 27 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 31
25 mar. 36,5 °C 25 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 32
26 mar. 35,8 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
27 mar. 36,6 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 34
28 mar. 35,3 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 33
29 mar. 34,9 °C 35 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
30 mar. 34,9 °C 34 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 31
31 mar. 35,3 °C 35 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 31
1 apr. 34,6 °C 38 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 31
2 apr. 36,0 °C 30 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 32
3 apr. 36,4 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 35
4 apr. 36,2 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 34
5 apr. 36,0 °C 27 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 32
6 apr. 36,5 °C 30 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 33
7 apr. 36,8 °C 30 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 34
8 apr. 36,1 °C 38 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 32
9 apr. 35,1 °C 43 % 35 km/h 0,1 mm Ridicat 31
10 apr. 37,3 °C 32 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
11 apr. 37,4 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 32
12 apr. 37,8 °C 32 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 31
13 apr. 37,4 °C 37 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 31
14 apr. 38,2 °C 32 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 32
15 apr. 37,9 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
16 apr. 36,6 °C 38 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 35
17 apr. după 37,4 °C 34 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 36
18 apr. după 37,8 °C 34 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 33
19 apr. după 37,7 °C 37 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 35

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 18 mar. 2023
După · 23 apr. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 6 aprilie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 71 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 50: de 3,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,571 µg/m³
Zile peste prag19 zile
PM10102 µg/m³
Grosime optică1,56
232425262728293031123456789101112
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 117Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Thailanda ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Sung Men?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 25 martie 2023 și 16 aprilie 2023 (23 de zile). Perimetrul îl datează între 25 martie 2023 și 9 aprilie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.797 hectare (28,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Sung Men (2.340 ha, 6,3 %); Tha Pla (436 ha, 0,2 %); Den Chai (34 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,9 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 35, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 199 · 191 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 9 aprilie 2023 → 16 aprilie 2023.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 199 · 191.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 25 martie 2023 – 9 aprilie 2023. 117 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.