Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la San Dimas, martie 2023 San Dimas

Stins · ultima detecție 7 apr. 2023, 08:27 UTC

Focul a pornit pe 25 martie 2023 în San Dimas, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.734 hectare, împărțit între o singură comună. Potrivit CONAFOR, a fost detectat pe 25 martie 2023 și declarat stins pe 9 aprilie 2023.

Este al 105-lea ca mărime din Durango din 2016 (din 238 cu pagină). Al 116-lea din Mexic în 2023, din 285.

Puterea măsurată de satelit este mică (23,2 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
2.734ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
14zile
25 mar. 2023 – 7 apr. 2023
Comune afectate
1
comune
A început pe
25 mar.
2023
Focare termice
81
într-un singur focar: 23 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
43MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 25 mar.7 apr.
7 apr. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

25 mar. 2023 · 74 MW · 13 26 mar. 2023 · 48 MW · 10 27 mar. 2023 · 2 MW · 2 28 mar. 2023 · 6 MW · 2 29 mar. 2023 · 38 MW · 9 30 mar. 2023 · 8 MW · 2 31 mar. 2023 · 171 MW · 32 1 apr. 2023 · 70 MW · 8 5 apr. 2023 · 8 MW · 1 7 apr. 2023 · 3 MW · 2
25 mar. 27 mar. 29 mar. 31 mar. 5 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
59km/h · rafală maximă
15%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 6 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,6 mm pe 11 apr..

Zona mai arsese

24 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 650 ha în 2019.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 12 % din suprafața pe care o are București (27 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. San Dimas a început aici
    2.748 ha a ajuns pe 25 mar.
    0,5 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit CONAFOR, acest incendiu a început la 25 martie 2023 și a ars 3.096 ha (satelitul a măsurat 2.734 ha).

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 20 % din suprafața din Mexic

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
25 mar. 28,0 °C 17 % 52 km/h 0,0 mm Ridicat 30
26 mar. 26,3 °C 16 % 51 km/h 0,0 mm Ridicat 30
27 mar. 27,6 °C 15 % 48 km/h 0,0 mm Ridicat 31
28 mar. 28,8 °C 16 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 32
29 mar. 28,1 °C 18 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 33
30 mar. 26,4 °C 21 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 33
31 mar. 28,5 °C 21 % 52 km/h 0,0 mm Ridicat 34
1 apr. 30,3 °C 25 % 53 km/h 0,0 mm Ridicat 34
2 apr. 29,8 °C 24 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 34
3 apr. 28,8 °C 26 % 51 km/h 0,0 mm Ridicat 34
4 apr. 25,9 °C 34 % 59 km/h 0,0 mm Ridicat 30
5 apr. 27,8 °C 23 % 55 km/h 0,0 mm Ridicat 31
6 apr. 25,5 °C 26 % 57 km/h 0,1 mm Ridicat 32
7 apr. 27,3 °C 22 % 53 km/h 0,0 mm Ridicat 32
8 apr. după 29,0 °C 17 % 53 km/h 0,0 mm Ridicat 36
9 apr. după 30,1 °C 19 % 52 km/h 0,0 mm Ridicat 36
10 apr. după 30,1 °C 22 % 54 km/h 0,0 mm Ridicat 37
11 apr. după 29,6 °C 29 % 47 km/h 2,6 mm Moderat 12

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 29,7 și o umiditate minimă de 17 %; înainte: 6 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 33.

FWI la pornire 29,7
Umiditate minimă 17 %
Zile fără ploaie 6
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Pueblo Nuevo, mai 2017
2.244 ha 21 de zile FWI 32,5 Umiditate min. 17 % la 84 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,3 mm pe 8 iun..

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
2.219 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 27 din 33)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.734 ha față de o mediană de 2.219 ha) și a durat 14 zile, față de 11 zile.

La 6 din 33 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,6 mmprima ploaie
11 apr.la 4 zile după final
59km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 7 apr., iar pe 11 apr. au căzut 2,6 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 27 din 33, cu o mediană de 2,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 18 mar. 2023
După · 14 apr. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 2 aprilie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 14 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,514 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1021 µg/m³
Grosime optică0,34
23 mar.26 mar.29 mar.1 apr.4 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 81Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la San Dimas?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 25 martie 2023 și 7 aprilie 2023 (14 zile). Perimetrul îl datează între 25 martie 2023 și 2 aprilie 2023. Potrivit CONAFOR, a fost detectat pe 25 martie 2023 și declarat stins pe 9 aprilie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.734 hectare (27,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în San Dimas (2.748 ha, 0,5 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,3 °C, o umiditate minimă de 15 % și rafale de 59 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 34, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 33. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 2.219 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 6 din 33 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 25 martie 2023 – 2 aprilie 2023. 81 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu CONAFOR: 3.096 ha oficiale față de 2.734 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.