Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la San Dimas, 8 mai 2024 San Dimas

Stins · ultima detecție 21 mai 2024, 08:37 UTC

Focul a pornit pe 8 mai 2024 în San Dimas, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 7.405 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 13-lea ca mărime din Durango din 2016 (din 238 cu pagină). Al 22-lea din Mexic în 2024, din 289.

Suprafață arsă
7.405ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
14zile
8 mai 2024 – 21 mai 2024
Comune afectate
1
comune
A început pe
8 mai
2024
Focare termice
558
într-un singur focar: 122 MW
Pericol la început
42
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
515MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 mai21 mai
21 mai 2024

Cum a evoluat, zi de zi

8 mai 2024 · 283 MW · 12 9 mai 2024 · 1.541 MW · 80 10 mai 2024 · 1.509 MW · 95 11 mai 2024 · 1.003 MW · 101 12 mai 2024 · 757 MW · 89 13 mai 2024 · 408 MW · 69 14 mai 2024 · 81 MW · 27 15 mai 2024 · 211 MW · 38 16 mai 2024 · 291 MW · 36 17 mai 2024 · 48 MW · 6 18 mai 2024 · 41 MW · 3 21 mai 2024 · 2 MW · 2
9 mai 14 mai 17 mai

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

32°maximă
62km/h · rafală maximă
15%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 52 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,8 mm pe 27 mai.

Zona mai arsese

17 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.252 ha în 2019.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 31 % din suprafața pe care o are București (74 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. San Dimas a început aici
    7.448 ha a ajuns pe 8 mai
    1,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit CONAFOR, acest incendiu a început la 8 mai 2024 și a ars 5.187 ha (satelitul a măsurat 7.405 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 20 % din suprafața din Mexic

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 mai 29,8 °C 16 % 62 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
9 mai 30,7 °C 15 % 58 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
10 mai 32,5 °C 15 % 58 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
11 mai 29,9 °C 19 % 58 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 44
12 mai 27,0 °C 31 % 60 km/h 0,0 mm Ridicat 36
13 mai 26,4 °C 24 % 53 km/h 0,0 mm Ridicat 36
14 mai 26,9 °C 30 % 53 km/h 0,0 mm Ridicat 35
15 mai 27,6 °C 25 % 55 km/h 0,0 mm Ridicat 35
16 mai 27,1 °C 20 % 58 km/h 0,0 mm Ridicat 36
17 mai 27,7 °C 19 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 36
18 mai 29,2 °C 22 % 51 km/h 0,0 mm Ridicat 37
19 mai 30,5 °C 28 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 37
20 mai 29,5 °C 30 % 47 km/h 0,0 mm Ridicat 35
21 mai 30,8 °C 27 % 48 km/h 0,0 mm Ridicat 36
22 mai după 30,7 °C 27 % 54 km/h 0,0 mm Ridicat 37
23 mai după 30,8 °C 21 % 56 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
24 mai după 31,7 °C 21 % 56 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
25 mai după 31,5 °C 18 % 54 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
26 mai după 31,6 °C 23 % 51 km/h 0,4 mm Foarte ridicat 40
27 mai după 31,7 °C 30 % 42 km/h 1,8 mm Moderat 18

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 41,7 și o umiditate minimă de 16 %; înainte: 52 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 29.

FWI la pornire 41,7
Umiditate minimă 16 %
Zile fără ploaie 52
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la San Ignacio, mai 2019
1.709 ha 10 zile FWI 41,8 Umiditate min. 17 % la 18 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,9 mm pe 2 iun..

Ce s-a întâmplat cu ei

14 zile
durată mediană
2.514 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 19 din 29)

A fost de 2,9 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 14 zile, față de 14 zile.

Doar 3 din cei 29 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 10 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,8 mmprima ploaie
27 maila 6 zile după final
62km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 21 mai, iar pe 27 mai au căzut 1,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 19 din 29, cu o mediană de 1,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 mai 2024
După · 28 mai 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 12 mai 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 48 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 27: de 1,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,548 µg/m³
Zile peste prag5 zile
PM1069 µg/m³
Grosime optică0,35
7 mai10 mai13 mai16 mai19 mai
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 558Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la San Dimas?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 8 mai 2024 și 21 mai 2024 (14 zile). Perimetrul îl datează între 9 mai 2024 și 17 mai 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 7.405 hectare (74,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în San Dimas (7.448 ha, 1,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 32,5 °C, o umiditate minimă de 15 % și rafale de 62 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 44, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 29. Durata lor mediană a fost de 14 zile, iar suprafața mediană de 2.514 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 3 din cei 29 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 10 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 9 mai 2024 – 17 mai 2024. 558 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu CONAFOR: 5.187 ha oficiale față de 7.405 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.