Sari la conținut
worldfires
ET · Etiopia · –

Incendiul de la Quara, octombrie 2026 Quara

Arde · ultima detecție 4 nov. 2026, 23:09 UTC

Focul a pornit pe 20 octombrie 2026 în Quara, Etiopia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 6.199 hectare, împărțit între o singură comună.

Al 19-lea din Etiopia în 2026, din 194.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Compară cu…

Mai este activ?

Sateliții au detectat foc pe 4 nov. 2026, 23:09 UTC. Totul indică faptul că încă arde. Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.

Vânt, umiditate și ploaie în următoarele 72 h

Suprafață arsă
6.199ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
20 oct. 2026 – 4 nov. 2026
Comune afectate
1
districte
A început pe
20 oct.
2026
Focare termice
98
într-un singur focar: 32 MW
Pericol la început
38
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
65MW
puterea detectată pe zi, în medie

Următoarele 72 de ore

Acum vântul bate dinspre vest și împinge spre est; până dum. 8, 11:00 nu se așteaptă schimbări bruște de direcție.

ECMWF IFS 0,25° în centrul incendiului · calculat la 5 nov. 2026, 05:53 UTC

joi 5, 20:00 – vin. 6, 07:00, ora locală

Noapte fără refacere: umiditatea nu trece de 24 %

De obicei noaptea umezește vegetația și focul se domolește. În această noapte umiditatea nu ajunge la 55 %, așa că poate rămâne activ spre dimineață.

vin. 6, 20:00 – sâm. 7, 07:00, ora locală

Noapte fără refacere: umiditatea nu trece de 26 %

De obicei noaptea umezește vegetația și focul se domolește. În această noapte umiditatea nu ajunge la 55 %, așa că poate rămâne activ spre dimineață.

sâm. 7, 20:00 – dum. 8, 07:00, ora locală

Noapte fără refacere: umiditatea nu trece de 29 %

De obicei noaptea umezește vegetația și focul se domolește. În această noapte umiditatea nu ajunge la 55 %, așa că poate rămâne activ spre dimineață.

Verificat, fără avertizare: fără rotiri ale vântului de peste 60° nu se așteaptă ploaie utilă (0,0 mm în 72 h)

Oră cu oră, în ora locală

Atingeți banda pentru a vedea fiecare oră

Vânt mediu Rafale încotro bate Umiditate relativă Noapte (20–8) Ploaie (mm) · probabilitate în %

Încotro bate? Următoarele 48 h

geoBoundaries/OCHA ROSEA, Information Management Working Group (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)); geoBoundaries/Open Africa, Code for Ethiopia (Open Data Commons Open Database License 1.0)

La această oră

Locuri atinse de evantai

    Vine spre mine?

    Comparăm punctul dvs. cu evantaiul fiecărei ore. Locația dvs. nu părăsește dispozitivul.

    sau atingeți harta

    Aceasta nu este o avertizare oficială. Este prognoza unui model global cu celule de circa 25 km, în centrul incendiului: nu vede vânturile de vale și nici pe cele create de foc. Evantaiul arată încotro bate vântul, nu pe unde va înainta incendiul. Dacă aveți dubii, urmați indicațiile autorităților.

    Prognoză: ECMWF IFS 0,25° (Centrul European pentru Prognoze Meteorologice pe Medie Durată), servită de propria noastră instanță Open-Meteo; probabilitatea de ploaie provine din ansamblul ECMWF. Variabile: vânt și rafale la 10 m, vânt la 850 hPa, umiditate relativă și temperatură la 2 m, ploaie. Open-Meteo.com (CC BY 4.0).

    Incendiu: GWIS / Copernicus (reconstructed from VIIRS) (CC BY 4.0); focare din ultimele 24 h: VIIRS de la NASA FIRMS. Limite: geoBoundaries/OCHA ROSEA, Information Management Working Group (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)); geoBoundaries/Open Africa, Code for Ethiopia (Open Data Commons Open Database License 1.0).

    Cum se calculează: rotirea vântului = schimbare de peste 60° în 6 h sau mai puțin, cu cel puțin 15 km/h înainte și după; noapte fără refacere = umiditatea maximă între 20 și 8 nu ajunge la 55 %; ploaie utilă = 2 mm sau mai mult în 6 h. Evantaiul se deschide 18° plus cât variază vântul în ±3 h și ajunge la 25 km dincolo de marginea focului: o celulă a modelului, nu o viteză de propagare. Metodologie

    Unde a ars

    FOCARE PE ZI 20 oct.4 nov.
    4 nov. 2026

    Cum a evoluat, zi de zi

    20 oct. 2026 · 44 MW · 5 21 oct. 2026 · 0 MW · 0 22 oct. 2026 · 0 MW · 0 23 oct. 2026 · 80 MW · 6 24 oct. 2026 · 32 MW · 8 25 oct. 2026 · 4 MW · 1 26 oct. 2026 · 6 MW · 1 27 oct. 2026 · 108 MW · 10 28 oct. 2026 · 8 MW · 3 29 oct. 2026 · 23 MW · 4 30 oct. 2026 · 180 MW · 21 31 oct. 2026 · 125 MW · 18 1 nov. 2026 · 188 MW · 10 2 nov. 2026 · 68 MW · 8 3 nov. 2026 · 25 MW · 1 4 nov. 2026 · 15 MW · 2
    20 oct. 24 oct. 28 oct. 1 nov.

    Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

    Pe ce vreme a ars

    41°maximă
    40km/h · rafală maximă
    10%umiditate minimă

    Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 8 zile când a început.

    Zona mai arsese

    32 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 148 ha în 2016, 952 ha în 2017, 1.580 ha în 2019, 1.116 ha în 2020, 1.229 ha în 2021, 17 ha în 2022, 84 ha în 2023, 267 ha în 2024, 340 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.997 ha care arseseră deja.

    Cât de mare este?

    5 km
    A ars echivalentul a 26 % din suprafața pe care o are București (62 km² față de 236 km²).

    Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

    Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

    Ce s-a întâmplat în fiecare comună

    1. Quara a început aici
      6.330 ha a ajuns pe 20 oct.
      0,7 %

    Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

    Oameni și clădiri în perimetru

    GHSL 2025
    Suprafață construită< 0,1 ha
    Locuitori< 20

    În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

    Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

    Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

    Vremea zi de zi

    Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

    Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

    Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
    20 oct. 39,9 °C 18 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
    21 oct. 40,3 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
    22 oct. 40,9 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
    23 oct. 40,7 °C 14 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
    24 oct. 40,1 °C 15 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
    25 oct. 40,3 °C 16 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
    26 oct. 39,5 °C 16 % 32 km/h 0,1 mm Extrem 52
    27 oct. 39,3 °C 21 % 37 km/h 0,3 mm Extrem 53
    28 oct. 37,7 °C 22 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
    29 oct. 40,5 °C 19 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
    30 oct. 39,0 °C 21 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 54
    31 oct. 39,6 °C 19 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
    1 nov. 38,5 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 51
    2 nov. 40,1 °C 15 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
    3 nov. 40,8 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 50
    4 nov. 40,2 °C 10 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48

    Înainte și după, din satelit

    Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

    Înainte · 13 oct. 2026
    După · 4 nov. 2026

    Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

    Fumul

    CAMS · Copernicus

    Pe 26 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 26 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 20: de 1,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

    Vârf de PM2,526 µg/m³
    Zile peste prag4 zile
    PM1055 µg/m³
    Grosime optică0,44
    18 oct.20 oct.22 oct.24 oct.26 oct.
    Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

    Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

    Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

    Tabelul detecțiilor · 98Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
    ⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
    Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

    Alte incendii din zonă

    Toate incendiile din Etiopia

    Întrebări frecvente

    Cât a durat incendiul de la Quara?
    Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 20 octombrie 2026 și 4 noiembrie 2026 (16 zile). Perimetrul îl datează între 21 octombrie 2026 și 2 noiembrie 2026.
    Ce suprafață a ars?
    Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 6.199 hectare (62,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
    Ce comune au ars?
    Focul a intrat doar în Quara (6.330 ha, 0,7 %).
    Incendiul de la Quara mai este activ?
    Da: sateliții au detectat foc pe 4 nov. 2026, 23:09 UTC. Consultă serviciul de urgență pentru starea oficială.
    Cum a fost vremea?
    În timpul incendiului s-au atins 40,9 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
    Ce vreme se așteaptă la incendiu în următoarele 72 de ore?
    Acum vântul bate dinspre vest și împinge spre est; până dum. 8, 11:00 nu se așteaptă schimbări bruște de direcție. Noapte fără refacere: umiditatea nu trece de 24 % (joi 5, 20:00 – vin. 6, 07:00). Noapte fără refacere: umiditatea nu trece de 26 % (vin. 6, 20:00 – sâm. 7, 07:00). Noapte fără refacere: umiditatea nu trece de 29 % (sâm. 7, 20:00 – dum. 8, 07:00). Orele sunt în ora locală a incendiului. Prognoză ECMWF IFS (Open-Meteo) calculată la 5 nov. 2026, 05:53 UTC; nu este o avertizare oficială.
    De unde vin aceste date?
    Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Etiopia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

    Unde se verifică

    O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

    Verificare din satelit

    Istoricul acestei fișe · 4 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 27 octombrie 2026.
    1. Suprafață: 4.203 → 6.300 ha.
    2. Suprafață: 2.092 → 4.203 ha.
    3. Suprafață: 2.040 → 2.092 ha.
    4. Fișa este publicată (2.040 ha).

    RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

    Ceva nu se potrivește în această fișă?

    Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

    Semnalează o eroare
    Ce crezi că este greșit?

    Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

    De unde știm asta
    • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
    • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 21 octombrie 2026 – 2 noiembrie 2026. 98 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
    • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
    • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.
    • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

    Cum facem fișele: metodologie

    De unde vin aceste date

    Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.