Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · –

Incendiul de la Pauk, 8 martie 2024 Pauk, Tilin

Stins · ultima detecție 23 mar. 2024, 18:54 UTC

Focul a pornit pe 8 martie 2024 în Pauk, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.354 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 104-lea ca mărime din Magway din 2016 (din 140 cu pagină). Al 123-lea din Myanmar în 2024, din 174.

Puterea măsurată de satelit este mică (8,1 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
2.354ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
8 mar. 2024 – 23 mar. 2024
Comune afectate
2
comune
A început pe
8 mar.
2024
Focare termice
85
într-un singur focar: 8 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
16MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 mar.23 mar.
23 mar. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

8 mar. 2024 · 5 MW · 4 9 mar. 2024 · 17 MW · 4 10 mar. 2024 · 28 MW · 13 11 mar. 2024 · 29 MW · 17 12 mar. 2024 · 10 MW · 4 13 mar. 2024 · 3 MW · 2 14 mar. 2024 · 18 MW · 4 15 mar. 2024 · 45 MW · 12 16 mar. 2024 · 31 MW · 16 17 mar. 2024 · 24 MW · 6 19 mar. 2024 · 1 MW · 1 20 mar. 2024 · 3 MW · 1 23 mar. 2024 · 1 MW · 1
8 mar. 11 mar. 15 mar. 23 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
39km/h · rafală maximă
23%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

59 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.060 ha în 2018, 778 ha în 2019, 237 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.380 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 10 % din suprafața pe care o are București (24 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Pauk a început aici
    1.551 ha a ajuns pe 8 mar.
    0,6 %
  2. 815 ha a ajuns pe 11 mar.
    0,6 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 24 % din suprafața din Myanmar

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 mar. 32,9 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 30
9 mar. 31,6 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 31
10 mar. 31,7 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 32
11 mar. 32,6 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 34
12 mar. 32,0 °C 34 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 33
13 mar. 32,7 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 30
14 mar. 33,2 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 33
15 mar. 33,4 °C 27 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 32
16 mar. 32,7 °C 32 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 33
17 mar. 33,4 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 32
18 mar. 33,4 °C 31 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 32
19 mar. 33,2 °C 33 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 31
20 mar. 33,7 °C 32 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 36
21 mar. 28,8 °C 42 % 26 km/h 2,1 mm Scăzut 11
22 mar. 26,6 °C 57 % 34 km/h 1,3 mm Scăzut 8
23 mar. 29,9 °C 39 % 37 km/h 0,1 mm Moderat 20
24 mar. după 33,8 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 30
25 mar. după 32,8 °C 30 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 32
26 mar. după 33,3 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 31
27 mar. după 34,6 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 33
28 mar. după 32,9 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 32
29 mar. după 34,2 °C 33 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 31
30 mar. după 35,7 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 31
31 mar. după 36,2 °C 24 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 33
1 apr. după 37,3 °C 25 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 34
2 apr. după 37,7 °C 26 % 22 km/h 0,1 mm Ridicat 34

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 30,4 și o umiditate minimă de 26 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 29.

FWI la pornire 30,4
Umiditate minimă 26 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Thantlang, martie 2025
4.051 ha 9 zile FWI 30,5 Umiditate min. 26 % la 120 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 5,1 mm pe 8 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

14 zile
durată mediană
3.263 ha
suprafață mediană
3 %
au trecut de 10.000 ha
2,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 12 din 29)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.354 ha față de o mediană de 3.263 ha) și a durat 16 zile, față de 14 zile.

La 17 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
39km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 23 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 29, cu o mediană de 2,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 mar. 2024
După · 30 mar. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 16 martie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 63 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 51: de 3,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,563 µg/m³
Zile peste prag14 zile
PM1094 µg/m³
Grosime optică1,19
6 mar.9 mar.12 mar.15 mar.18 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 85Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Pauk?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 8 martie 2024 și 23 martie 2024 (16 zile). Perimetrul îl datează între 8 martie 2024 și 16 martie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.354 hectare (23,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Pauk (1.551 ha, 0,6 %); Tilin (815 ha, 0,6 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,7 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 39 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 36, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 29. Durata lor mediană a fost de 14 zile, iar suprafața mediană de 3.263 ha; 3 % au trecut de 10.000 ha. La 17 din 29 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 16 martie 2024 → 23 martie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 8 martie 2024 – 16 martie 2024. 85 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.