Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · →

Incendiul de la Saw, 1 martie 2026 Tilin, Saw

Stins · ultima detecție 19 mar. 2026, 18:47 UTC

Focul a pornit pe 1 martie 2026 în Saw, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 20 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 17.976 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 4-lea ca mărime din Magway din 2016 (din 190 cu pagină). Al 22-lea din Myanmar în 2026, din 480.

Compară cu…
Suprafață arsă
17.976ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
20de zile
1 mar. 2026 – 20 mar. 2026
Comune afectate
2
comune
A început pe
1 mar.
2026
Focare termice
403
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
31
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
75MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 mar.20 mar.
19 mar. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

1 mar. 2026 · 59 MW · 26 2 mar. 2026 · 24 MW · 8 3 mar. 2026 · 16 MW · 6 4 mar. 2026 · 5 MW · 4 5 mar. 2026 · 51 MW · 20 6 mar. 2026 · 73 MW · 36 7 mar. 2026 · 259 MW · 66 8 mar. 2026 · 59 MW · 19 9 mar. 2026 · 10 MW · 2 13 mar. 2026 · 4 MW · 4 14 mar. 2026 · 97 MW · 13 15 mar. 2026 · 80 MW · 17 16 mar. 2026 · 221 MW · 69 17 mar. 2026 · 95 MW · 62 18 mar. 2026 · 113 MW · 44 19 mar. 2026 · 35 MW · 7
1 mar. 4 mar. 7 mar. 13 mar. 16 mar. 19 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
44km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

88 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 4.170 ha în 2016, 2.880 ha în 2017, 3.262 ha în 2018, 7.350 ha în 2019, 2.521 ha în 2020, 8.554 ha în 2021, 2.452 ha în 2022, 594 ha în 2023, 7.895 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 15.812 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars echivalentul a 76 % din suprafața pe care o are București (180 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 12.349 ha
    9,2 %
  2. Saw a început aici
    5.722 ha
    3,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 mar. 32,5 °C 21 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 31
2 mar. 32,7 °C 24 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 31
3 mar. 32,0 °C 30 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 31
4 mar. 30,5 °C 35 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 28
5 mar. 32,3 °C 29 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 29
6 mar. 32,7 °C 32 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 35
7 mar. 34,7 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 35
8 mar. 34,7 °C 22 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 37
9 mar. 34,7 °C 19 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
10 mar. 34,9 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 38
11 mar. 35,2 °C 27 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 36
12 mar. 33,5 °C 34 % 24 km/h 1,3 mm Moderat 21
13 mar. 32,2 °C 36 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 26
14 mar. 35,5 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 32
15 mar. 34,3 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 34
16 mar. 33,4 °C 29 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 34
17 mar. 33,4 °C 26 % 37 km/h 0,6 mm Ridicat 33
18 mar. 34,0 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 34
19 mar. 34,0 °C 27 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 32
20 mar. 32,3 °C 33 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 33
21 mar. după 29,6 °C 38 % 23 km/h 0,1 mm Ridicat 30
22 mar. după 31,4 °C 35 % 30 km/h 0,1 mm Ridicat 29
23 mar. după 33,7 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 35
24 mar. după 31,9 °C 33 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 33
25 mar. după 34,6 °C 23 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 35
26 mar. după 35,1 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 38
27 mar. după 34,8 °C 29 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 37
28 mar. după 34,0 °C 29 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 36
29 mar. după 34,8 °C 27 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 36
30 mar. după 35,5 °C 31 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 35

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 22 feb. 2026
După · 27 mar. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 12 martie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 87 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 76: de 5,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,587 µg/m³
Zile peste prag24 de zile
PM1096 µg/m³
Grosime optică2,04
27281234567891011121314151617181920212223
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Saw?
GWIS (Copernicus) îl datează între 1 martie 2026 și 20 martie 2026: 20 de zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 17.976 hectare (179,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Tilin (12.349 ha, 9,2 %); Saw (5.722 ha, 3,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,5 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 39, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 28 februarie 2026 → 1 martie 2026.
  2. Data de început: 1 martie 2026 → 28 februarie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.