Sari la conținut
worldfires
ES · Spania · →

Incendiul de la Parada de Sil, octombrie 2017 Parada de Sil, Montederramo, Xunqueira de Espadanedo

Stins · ultima detecție 16 oct. 2017, 02:56 UTC

Focul a început pe 16 octombrie 2017 în comuna Parada de Sil, Spania, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 1.194 hectare, repartizat între 4 comune.

Este al 21-lea ca mărime din Ourense din 2016 (din 118 cu pagină). Al 23-lea din Spania în 2017, din 144.

Puterea măsurată de satelit este mică (25,9 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Compară cu…
Suprafață arsă
1.194ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
16 oct. 2017 – 16 oct. 2017
Comune afectate
4
comune
A început pe
16 oct.
2017
Focare termice
4
într-un singur focar: 26 MW
Pericol la început
11
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
64MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 16 oct.16 oct.

Cum a evoluat, zi de zi

16 oct. 2017 · 64 MW · 4

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

21°maximă
64km/h · rafală maximă
31%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 21 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,5 mm pe 2 nov..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 5,1 % din suprafața pe care o are București (12 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Parada de Sil 500 loc. · la 2,0 km de centru a început aici
    698 ha a ajuns pe 16 oct.
    11 %
  2. Montederramo 660 loc. · la 9,6 km de centru
    256 ha
    1,9 %
  3. Xunqueira de Espadanedo 696 loc. · la 1,2 km de centru
    234 ha
    8,4 %
  4. Maceda 2.874 loc. · la 5,4 km de centru
    7 ha
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale53 %
  • Foioase22 %
  • Tufărișuri și tranziție19 %
  • Terenuri agricole6,6 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Registru oficial

Mai multe înregistrări oficiale corespund acestei zone

Potrivit EGIF (MITECO), în acest perimetru au început 2 incendii în aceste zile, în total 1.667 ha (satelitul a măsurat 1.194 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

EGIF (MITECO) înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.

Când a ars fiecare

1 1.276 ha 2 391 ha
15 oct.18 oct.
intenționat
  1. 1 Parada de Sil 15 octombrie 2017 · 17:52 1.276 ha · stins la 18 octombrie 2017 · cauză: intenționat
  2. 2 Xunqueira de Espadanedo 15 octombrie 2017 · 19:16 391 ha · stins la 18 octombrie 2017 · cauză: intenționat

Total potrivit EGIF (MITECO): 1.667 ha, adică 140 % din cele 1.194 ha ale perimetrului satelitar.

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Verificat cu presa

Verificat la 2 octombrie 2026

Am comparat această fișă cu 3 surse publicate după stingerea incendiului. Iată ce adaugă:

Surse

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
16 oct. 21,3 °C 31 % 64 km/h 2,4 mm Scăzut 11
17 oct. după 15,7 °C 50 % 46 km/h 10,2 mm Foarte scăzut 1
18 oct. după 9,5 °C 76 % 54 km/h 18,5 mm Foarte scăzut 0
19 oct. după 11,2 °C 69 % 39 km/h 2,3 mm Foarte scăzut 0
20 oct. după 15,0 °C 86 % 51 km/h 1,4 mm Foarte scăzut 0
21 oct. după 12,4 °C 65 % 54 km/h 4,3 mm Foarte scăzut 0
22 oct. după 12,3 °C 53 % 31 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
23 oct. după 17,6 °C 35 % 14 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
24 oct. după 19,6 °C 35 % 30 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
25 oct. după 19,6 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Scăzut 7
26 oct. după 19,0 °C 44 % 39 km/h 0,0 mm Scăzut 8
27 oct. după 22,0 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Scăzut 9
28 oct. după 20,0 °C 36 % 27 km/h 0,0 mm Scăzut 9
29 oct. după 17,0 °C 40 % 35 km/h 0,0 mm Scăzut 10
30 oct. după 15,4 °C 54 % 26 km/h 0,0 mm Scăzut 7
31 oct. după 14,9 °C 30 % 21 km/h 0,0 mm Scăzut 8
1 nov. după 14,4 °C 55 % 44 km/h 0,0 mm Scăzut 10
2 nov. după 13,0 °C 69 % 54 km/h 2,5 mm Foarte scăzut 2

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 9 oct. 2017
După · 23 oct. 2017

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 16 octombrie 2017 aerul de lângă foc a ajuns la 161 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 86: de 5,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5161 µg/m³
Zile peste prag4 zile
PM10205 µg/m³
1415161718192021222324252627
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 4Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Spania ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Parada de Sil?
Copernicus îl datează între 16 octombrie 2017 și 16 octombrie 2017: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 1.194 hectare (11,9 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Parada de Sil (698 ha, 11 %); Montederramo (256 ha, 1,9 %); Xunqueira de Espadanedo (234 ha, 8,4 %); Maceda (7 ha, 0,1 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul s-a oprit la 1,2 km de centrul zonei Xunqueira de Espadanedo, cea mai apropiată dintre cele atinse. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 21,3 °C, o umiditate minimă de 31 % și rafale de 64 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 11, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Spania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 4 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu EGIF (MITECO): 1.667 ha oficiale față de 1.194 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 3.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.