Focul a pornit pe 24 februarie 2022 în Palizada, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 6 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.042 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 13-lea ca mărime din Campeche din 2016 (din 124 cu pagină). Al 27-lea din Mexic în 2022, din 232.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
cu rezerve
5.042ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Fișa5.042CONAFOR8.717
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
24 feb. 2022 – 1 mar. 2022
+− verificare
CONAFOR: 8.717 ha (înregistrări asociate: 1). Diferența fișei față de registrul oficial: −42,2 %. Asociere din 1 noiembrie 2026. Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Durată din satelit
doar satelit
6zile
De pe 24 feb. 2022 până pe 1 mar. 2022: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 2 mar. 2022, 19:55 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
24 feb. 2022
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
24 feb. 2022
+− verificare
Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Focare termice
doar satelit
172
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 83 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
24 feb. 2022 – 1 mar. 2022
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
961MW
Putere radiativă însumată pe 25 februarie 2022; focare în acea zi: 57.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
25 feb. 2022
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
8,4FWI · scăzut
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 4.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
30,7°C · 61 % UR
Maxima de 30,7 °C și umiditatea minimă de 61 % pe 24 februarie 2022; rafale de 45 km/h pe 24 februarie 2022.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial CONAFOR
Înregistrări apropiate, cu cifre foarte diferite: 8.717 ha (înregistrări: 1).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei palizada-2022-02.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2022-02-24
2
8
30,7
23,9
61
24,9
45
0
8,4
bajo
1
2022-02-25
57
961
29,9
23,8
56
24,7
43,9
0
8,8
bajo
1
2022-02-26
71
207
28,4
23,3
61
17,1
31
0,1
7,2
bajo
1
2022-02-27
22
127
28,6
22,5
66
19,3
33,1
0,4
7,1
bajo
1
2022-02-28
8
18
25,6
22,5
67
19,6
37,1
1,1
3,6
muy_bajo
1
2022-03-01
8
8
26,1
21,3
66
16
27,7
1,1
2,7
muy_bajo
1
2022-03-02
4
43
27,4
22,5
61
22,1
39,2
0,5
6,4
bajo
0
2022-03-03
0
0
28,3
22,2
63
20,6
32,8
0,5
7,2
bajo
0
2022-03-04
0
0
29,5
23,4
58
19,6
31,3
0
8,3
bajo
0
2022-03-05
0
0
30,7
23
44
20,5
38,2
0
12,1
moderado
0
2022-03-06
0
0
32,1
24,1
52
25
46,1
0
14,3
moderado
0
2022-03-07
0
0
32,8
24,8
52
22,9
41,4
0
14
moderado
0
2022-03-08
0
0
32,2
25,3
52
19
35,6
0
13
moderado
0
2022-03-09
0
0
33
25,3
50
19
34,2
0
13,5
moderado
0
2022-03-10
0
0
31,1
24,4
61
10,4
23
0
9,5
bajo
0
2022-03-11
0
0
34,8
25,9
50
15,1
31,3
0
12,4
moderado
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), CONAFOR, ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
5.042ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
6zile
24 feb. 2022 – 1 mar. 2022
Comune afectate
1
comune
A început pe
24 feb.
2022
Focare termice
172
într-un singur focar: 83 MW
Pericol la început
8
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
196MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
24 feb.1 mar.
Vezi evoluția2 mar. 2022
Cum a evoluat, zi de zi
25 feb.28 feb.2 mar.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
31°maximă
45km/h · rafală maximă
56%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început.
Zona mai arsese
64 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.973 ha în 2016, 6 ha în 2018, 1.679 ha în 2019. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.215 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Potrivit CONAFOR, acest incendiu a început la 25 februarie 2022 și a ars 8.717 ha (satelitul a măsurat 5.042 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
PalizadaRibera San Francisco25 februarie 20228.717 ha· stins la 4 martie 2022· cauză: neglijență
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
24 feb.
30,7 °C
61 %
45 km/h
0,0 mm
Scăzut 8
25 feb.
29,9 °C
56 %
44 km/h
0,0 mm
Scăzut 9
26 feb.
28,4 °C
61 %
31 km/h
0,1 mm
Scăzut 7
27 feb.
28,6 °C
66 %
33 km/h
0,4 mm
Scăzut 7
28 feb.
25,6 °C
67 %
37 km/h
1,1 mm
Foarte scăzut 4
1 mar.
26,1 °C
66 %
28 km/h
1,1 mm
Foarte scăzut 3
2 mar. după
27,4 °C
61 %
39 km/h
0,5 mm
Scăzut 6
3 mar. după
28,3 °C
63 %
33 km/h
0,5 mm
Scăzut 7
4 mar. după
29,5 °C
58 %
31 km/h
0,0 mm
Scăzut 8
5 mar. după
30,7 °C
44 %
38 km/h
0,0 mm
Moderat 12
6 mar. după
32,1 °C
52 %
46 km/h
0,0 mm
Moderat 14
7 mar. după
32,8 °C
52 %
41 km/h
0,0 mm
Moderat 14
8 mar. după
32,2 °C
52 %
36 km/h
0,0 mm
Moderat 13
9 mar. după
33,0 °C
50 %
34 km/h
0,0 mm
Moderat 14
10 mar. după
31,1 °C
61 %
23 km/h
0,0 mm
Scăzut 10
11 mar. după
34,8 °C
50 %
31 km/h
0,0 mm
Moderat 12
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 8,4 și o umiditate minimă de 61 %; înainte: 4 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 16.
FWI la pornire8,4
Umiditate minimă61 %
Zile fără ploaie4
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Palizada, februarie 2022
5.042 ha6 zileFWI 8,4Umiditate min. 61 %
Incendiul de la Centla, august 2016
1.699 ha4 zileFWI 3,7Umiditate min. 61 %la 39 km, în 2016
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 5,1 mm pe 14 aug..
A fost de 2,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 6 zile, față de 8 zile.
Doar 1 din cei 16 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 1 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 7,1 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
45km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 1 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 15 din 16, cu o mediană de 7,1 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
GWIS (Copernicus) îl datează între 24 februarie 2022 și 1 martie 2022: 6 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.042 hectare (50,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Palizada (5.075 ha, 2,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,7 °C, o umiditate minimă de 56 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 9, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 16. Durata lor mediană a fost de 8 zile, iar suprafața mediană de 2.054 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 16 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 1 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 7,1 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 172 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu CONAFOR: 8.717 ha oficiale față de 5.042 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.