Sari la conținut
worldfires
CL · Chile · –

Incendiul de la Ninhue, februarie 2023 Ninhue, Quirihue, San Carlos

Stins · ultima detecție 12 feb. 2023, 19:34 UTC

Focul a pornit pe 3 februarie 2023 în Ninhue, Chile, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 10 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 17.412 hectare, împărțit între 4 comune.

Este al 2-lea ca mărime din Región de Ñuble din 2016 (din 45 cu pagină). Al 5-lea din Chile în 2023, din 72.

Suprafață arsă
17.412ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
10zile
3 feb. 2023 – 12 feb. 2023
Comune afectate
4
comune
A început pe
3 feb.
2023
Focare termice
1.211
într-un singur focar: 366 MW
Pericol la început
42
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
2,5GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 3 feb.12 feb.
12 feb. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

3 feb. 2023 · 3.208 MW · 37 4 feb. 2023 · 601 MW · 64 5 feb. 2023 · 284 MW · 23 6 feb. 2023 · 2.893 MW · 97 7 feb. 2023 · 5.422 MW · 240 8 feb. 2023 · 5.231 MW · 311 9 feb. 2023 · 1.064 MW · 103 10 feb. 2023 · 4.906 MW · 160 11 feb. 2023 · 1.664 MW · 168 12 feb. 2023 · 36 MW · 8
3 feb. 5 feb. 7 feb. 9 feb. 11 feb.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
50km/h · rafală maximă
24%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 9 zile când a început.

Zona mai arsese

9 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 58 ha în 2018, 859 ha în 2021, 1.085 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.573 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 74 % din suprafața pe care o are București (174 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Ninhue a început aici
    14.912 ha a ajuns pe 3 feb.
    37 %
  2. 2.045 ha a ajuns pe 3 feb.
    3,5 %
  3. 311 ha a ajuns pe 10 feb.
    0,4 %
  4. 174 ha a ajuns pe 8 feb.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită19 ha
Locuitori≈ 550

În perimetru se aflau aproximativ 19 ha construite și locuiau aproximativ 550 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 29 % din suprafața din Chile

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
3 feb. 35,9 °C 33 % 50 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
4 feb. 26,4 °C 47 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 23
5 feb. 25,9 °C 52 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 20
6 feb. 29,4 °C 34 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 25
7 feb. 31,6 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 30
8 feb. 29,3 °C 34 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 29
9 feb. 31,7 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 33
10 feb. 29,5 °C 40 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 30
11 feb. 29,4 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 31
12 feb. 23,6 °C 53 % 40 km/h 0,1 mm Ridicat 24
13 feb. după 26,1 °C 37 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 27
14 feb. după 26,6 °C 35 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 29
15 feb. după 28,1 °C 38 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 29
16 feb. după 25,0 °C 24 % 49 km/h 0,0 mm Ridicat 36
17 feb. după 28,8 °C 18 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
18 feb. după 28,4 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 34
19 feb. după 29,4 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 33
20 feb. după 28,7 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 34
21 feb. după 29,4 °C 25 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 33
22 feb. după 29,8 °C 36 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 30

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 41,7 și o umiditate minimă de 33 %; înainte: 9 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 35.

FWI la pornire 41,7
Umiditate minimă 33 %
Zile fără ploaie 9
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Nacimiento, februarie 2019
3.566 ha 6 zile FWI 43,7 Umiditate min. 32 % la 126 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,6 mm pe 22 feb..

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
1.716 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
9,5 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 17 din 35)

A fost de 10,1 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 10 zile, față de 4 zile.

Doar 2 din cei 35 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 18 din 35 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 9,5 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
50km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 12 feb. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 17 din 35, cu o mediană de 9,5 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 27 ian. 2023
După · 19 feb. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 7 februarie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 1.039 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 562: de 37 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,51.039 µg/m³
Zile peste prag11 zile
PM101.486 µg/m³
Grosime optică5,70
1 feb.4 feb.7 feb.10 feb.13 feb.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1.211Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Chile

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ninhue?
GWIS (Copernicus) îl datează între 3 februarie 2023 și 12 februarie 2023: 10 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 17.412 hectare (174,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Ninhue (14.912 ha, 37 %); Quirihue (2.045 ha, 3,5 %); San Carlos (311 ha, 0,4 %); Cauquenes (174 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,9 °C, o umiditate minimă de 24 % și rafale de 50 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 42, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Chile (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 35. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 1.716 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 35 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 18 din 35 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 9,5 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 130 (CONAF) · 132 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 130 (CONAF) · 132.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 1.211 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.