Sari la conținut
worldfires
AO · Angola · –

Incendiul de la Nancova, 19 iulie 2019 Nancova

Stins · ultima detecție 2 sept. 2019, 12:59 UTC

Focul a pornit pe 19 iulie 2019 în Nancova, Angola, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 45 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 29.013 hectare, împărțit între o singură comună.

Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.

Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:

Este al 10-lea ca mărime din Cuando Cubango din 2016 (din 504 cu pagină). Al 6-lea din Angola în 2019, din 207.

Suprafață arsă
29.013ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
45de zile
19 iul. 2019 – 1 sept. 2019
Comune afectate
1
comune
A început pe
19 iul.
2019
Focare termice
1.290
într-un singur focar: 233 MW
Pericol la început
49
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
292MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 19 iul.1 sept.
2 sept. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

19 iul. 2019 · 29 MW · 4 20 iul. 2019 · 6 MW · 1 21 iul. 2019 · 35 MW · 2 22 iul. 2019 · 8 MW · 2 24 iul. 2019 · 56 MW · 10 25 iul. 2019 · 31 MW · 4 26 iul. 2019 · 86 MW · 10 27 iul. 2019 · 23 MW · 4 28 iul. 2019 · 136 MW · 11 29 iul. 2019 · 126 MW · 18 30 iul. 2019 · 46 MW · 8 31 iul. 2019 · 100 MW · 16 1 aug. 2019 · 76 MW · 20 2 aug. 2019 · 149 MW · 45 3 aug. 2019 · 390 MW · 55 4 aug. 2019 · 257 MW · 29 5 aug. 2019 · 82 MW · 12 6 aug. 2019 · 2 MW · 1 7 aug. 2019 · 481 MW · 35 8 aug. 2019 · 206 MW · 43 9 aug. 2019 · 234 MW · 29 10 aug. 2019 · 107 MW · 14 11 aug. 2019 · 392 MW · 37 12 aug. 2019 · 179 MW · 29 13 aug. 2019 · 124 MW · 39 14 aug. 2019 · 219 MW · 41 15 aug. 2019 · 333 MW · 37 16 aug. 2019 · 168 MW · 18 17 aug. 2019 · 361 MW · 61 18 aug. 2019 · 390 MW · 61 19 aug. 2019 · 689 MW · 66 20 aug. 2019 · 461 MW · 38 21 aug. 2019 · 291 MW · 48 22 aug. 2019 · 853 MW · 46 23 aug. 2019 · 197 MW · 34 24 aug. 2019 · 234 MW · 30 25 aug. 2019 · 214 MW · 30 26 aug. 2019 · 485 MW · 30 27 aug. 2019 · 4.434 MW · 195 28 aug. 2019 · 212 MW · 27 29 aug. 2019 · 36 MW · 20 30 aug. 2019 · 111 MW · 10 31 aug. 2019 · 15 MW · 4 1 sept. 2019 · 83 MW · 11 2 sept. 2019 · 7 MW · 5
19 iul. 29 iul. 7 aug. 16 aug. 27 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
60km/h · rafală maximă
5%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

40 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.381 ha în 2016, 10.293 ha în 2017, 35 ha în 2018.

Cât de mare este?

5 km
A ars o suprafață de 1,2 ori mai mare decât cea pe care o are București (290 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Nancova a început aici
    29.309 ha a ajuns pe 19 iul.
    2,8 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 40 % din suprafața din Angola 60 de zile fără ploaie: 84 % din suprafața din Angola

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
19 iul. 28,0 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
20 iul. 28,0 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
21 iul. 29,0 °C 9 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 50
22 iul. 29,3 °C 8 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 52
23 iul. 29,8 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
24 iul. 29,9 °C 9 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 52
25 iul. 29,8 °C 9 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 58
26 iul. 29,7 °C 11 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 57
27 iul. 29,2 °C 7 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 54
28 iul. 28,7 °C 9 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 53
29 iul. 30,0 °C 7 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 52
30 iul. 30,1 °C 8 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 56
31 iul. 30,6 °C 7 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 50
1 aug. 30,4 °C 7 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 53
2 aug. 30,8 °C 8 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 54
3 aug. 32,0 °C 11 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 56
4 aug. 31,9 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 51
5 aug. 32,1 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
6 aug. 31,0 °C 22 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
7 aug. 33,4 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
8 aug. 32,6 °C 16 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
9 aug. 33,6 °C 12 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 54
10 aug. 32,4 °C 13 % 45 km/h 0,0 mm Extrem 57
11 aug. 31,3 °C 12 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 54
12 aug. 32,3 °C 11 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 53
13 aug. 32,1 °C 12 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 54
14 aug. 32,2 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 55
15 aug. 31,5 °C 10 % 60 km/h 0,0 mm Foarte extrem 72
16 aug. 28,4 °C 14 % 57 km/h 0,0 mm Extrem 68
17 aug. 28,4 °C 13 % 47 km/h 0,0 mm Extrem 60
18 aug. 29,9 °C 13 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 59
19 aug. 29,3 °C 9 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 61
20 aug. 28,5 °C 10 % 54 km/h 0,0 mm Extrem 66
21 aug. 29,0 °C 9 % 49 km/h 0,0 mm Extrem 64
22 aug. 27,5 °C 19 % 50 km/h 0,0 mm Extrem 58
23 aug. 27,5 °C 14 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 55
24 aug. 27,6 °C 11 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 55
25 aug. 29,1 °C 11 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 53
26 aug. 30,0 °C 7 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 52
27 aug. 32,1 °C 7 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
28 aug. 33,5 °C 5 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 53
29 aug. 34,6 °C 10 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 55
30 aug. 35,1 °C 10 % 19 km/h 0,0 mm Extrem 52
31 aug. 33,9 °C 6 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 56
1 sept. 31,6 °C 8 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 65
2 sept. după 33,2 °C 6 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 63
3 sept. după 34,0 °C 9 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 62
4 sept. după 34,6 °C 12 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 62
5 sept. după 35,6 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 59
6 sept. după 36,2 °C 11 % 45 km/h 0,0 mm Extrem 65
7 sept. după 34,0 °C 11 % 54 km/h 0,0 mm Foarte extrem 75
8 sept. după 28,8 °C 16 % 53 km/h 0,0 mm Extrem 66
9 sept. după 28,4 °C 13 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 58
10 sept. după 30,2 °C 9 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 52
11 sept. după 31,9 °C 6 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 48,9 și o umiditate minimă de 14 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 26.

FWI la pornire 48,9
Umiditate minimă 14 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Nancova, august 2017
5.094 ha 18 zile FWI 50,0 Umiditate min. 13 % la 12 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

14 zile
durată mediană
6.575 ha
suprafață mediană
27 %
au trecut de 10.000 ha
2,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 2 din 26)

A fost de 4,4 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 45 de zile, față de 14 zile.

Doar 1 din cei 26 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 24 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
60km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 1 sept. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 2 din 26, cu o mediană de 2,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 12 iul. 2019
După · 8 sept. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 1.290Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Angola

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Nancova?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 19 iulie 2019 și 1 septembrie 2019 (45 de zile). Perimetrul îl datează între 24 iulie 2019 și 28 august 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 29.013 hectare (290,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Nancova (29.309 ha, 2,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,1 °C, o umiditate minimă de 5 % și rafale de 60 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 72, clasa Foarte extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Angola (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 26. Durata lor mediană a fost de 14 zile, iar suprafața mediană de 6.575 ha; 27 % au trecut de 10.000 ha. Doar 1 din cei 26 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 24 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 28 august 2019 → 1 septembrie 2019.
  2. Data de început: 24 iulie 2019 → 19 iulie 2019.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 24 iulie 2019 – 28 august 2019. 1.290 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.