Sari la conținut
worldfires
LA · Laos · –

Incendiul de la Nambak, martie 2021 Nambak, Nga

Stins · ultima detecție 1 apr. 2021, 06:04 UTC

Focul a pornit pe 24 martie 2021 în Nambak, Laos, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 9 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.927 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 108-lea ca mărime din Luang Prabang din 2016 (din 257 cu pagină). Al 31-lea din Laos în 2021, din 88.

Suprafață arsă
2.927ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
9zile
24 mar. 2021 – 1 apr. 2021
Comune afectate
2
districte
A început pe
24 mar.
2021
Focare termice
79
într-un singur focar: 187 MW
Pericol la început
9
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
344MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 24 mar.1 apr.
1 apr. 2021

Cum a evoluat, zi de zi

24 mar. 2021 · 118 MW · 4 25 mar. 2021 · 156 MW · 7 26 mar. 2021 · 503 MW · 8 27 mar. 2021 · 1.878 MW · 46 28 mar. 2021 · 42 MW · 6 29 mar. 2021 · 33 MW · 4 31 mar. 2021 · 8 MW · 2 1 apr. 2021 · 13 MW · 2
24 mar. 27 mar. 31 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
48km/h · rafală maximă
27%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 14,5 mm pe 4 apr..

Zona mai arsese

69 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 573 ha în 2016, 651 ha în 2017, 918 ha în 2018, 576 ha în 2019, 1.231 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.008 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 12 % din suprafața pe care o are București (29 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Nambak a început aici
    1.917 ha a ajuns pe 24 mar.
    1,0 %
  2. Nga
    1.023 ha a ajuns pe 25 mar.
    0,5 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori≈ 250

În perimetru se aflau aproximativ 0,07 ha construite și locuiau aproximativ 250 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
24 mar. 29,2 °C 54 % 24 km/h 0,0 mm Scăzut 9
25 mar. 30,7 °C 50 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 11
26 mar. 31,8 °C 52 % 48 km/h 0,0 mm Moderat 12
27 mar. 33,0 °C 44 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 14
28 mar. 32,1 °C 48 % 41 km/h 0,0 mm Moderat 16
29 mar. 32,8 °C 42 % 46 km/h 0,0 mm Moderat 17
30 mar. 30,8 °C 41 % 40 km/h 0,0 mm Moderat 18
31 mar. 34,6 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 24
1 apr. 34,4 °C 30 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 23
2 apr. după 34,6 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 23
3 apr. după 33,4 °C 36 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 22
4 apr. după 24,0 °C 65 % 19 km/h 14,5 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 8,7 și o umiditate minimă de 54 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 43.

FWI la pornire 8,7
Umiditate minimă 54 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Hongsa, aprilie 2017
8.764 ha 6 zile FWI 7,0 Umiditate min. 54 % la 75 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 21,5 mm pe 13 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
3.045 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
7,1 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 41 din 43)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.927 ha față de o mediană de 3.045 ha) și a durat 9 zile, față de 9 zile.

La 2 din 43 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 7,1 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

14,5 mmprima ploaie
4 apr.la 3 zile după final
48km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 1 apr., iar pe 4 apr. au căzut 14,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 41 din 43, cu o mediană de 7,1 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 17 mar. 2021
După · 8 apr. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 79Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Laos

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Nambak?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 24 martie 2021 și 1 aprilie 2021 (9 zile). Perimetrul îl datează între 24 martie 2021 și 29 martie 2021.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.927 hectare (29,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Nambak (1.917 ha, 1,0 %); Nga (1.023 ha, 0,5 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,6 °C, o umiditate minimă de 27 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 24, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Laos (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 43. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 3.045 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 2 din 43 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 7,1 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 24 martie 2021 – 29 martie 2021. 79 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.