Incendiul de la Park Ou, 26 martie 2024
Park Ou, Pak Xeng, Ngoi
Stins · ultima detecție 16 apr. 2024, 07:15 UTC
Focul a pornit pe 26 martie 2024 în Park Ou, Laos, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 21 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 14.195 hectare, împărțit între 3 comune.
Este al 6-lea ca mărime din Luang Prabang din 2016 (din 257 cu pagină). Cel mai mare din Laos în 2024, din 113.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
14.195ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
26 mar. 2024 – 15 apr. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
21de zile
De pe 26 mar. 2024 până pe 15 apr. 2024: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 16 apr. 2024, 07:15 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
26 mar. 2024
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
26 mar. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
694
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 526 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
26 mar. 2024 – 15 apr. 2024
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
3.736MW
Putere radiativă însumată pe 3 aprilie 2024; focare în acea zi: 100.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
3 apr. 2024
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
20,6FWI · moderat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 9.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
37,3°C · 30 % UR
Maxima de 37,3 °C și umiditatea minimă de 30 % pe 4 aprilie 2024; rafale de 45 km/h pe 2 aprilie 2024.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 1.700persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 0,51 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei park-ou-2024-03.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2024-03-26
20
327
1
2024-03-27
6
83
1
2024-03-28
8
151
1
2024-03-29
14
101
33,1
18,4
38
9,3
37,8
0
20,6
moderado
1
2024-03-30
17
239
33,7
18,7
35
14,2
43,9
0
24,1
alto
1
2024-03-31
23
887
35,5
19,4
31
12,3
42,1
0
25,7
alto
1
2024-04-01
7
86
36,6
19,5
23
13,4
42,8
0
31,9
alto
1
2024-04-02
74
1.193
36,3
19,6
27
14
45,4
0
33,2
alto
1
2024-04-03
100
3.736
37
18,5
29
12,5
38,5
0
32,8
alto
1
2024-04-04
130
3.039
37,3
20
30
10,2
33,5
0
31,7
alto
1
2024-04-05
76
2.223
36,3
19,4
35
10,4
32
0
30,3
alto
1
2024-04-06
57
1.362
36,9
20,5
36
11,7
36,7
0
31,2
alto
1
2024-04-07
44
454
37,1
21,8
36
10,5
34,9
0
30,8
alto
1
2024-04-08
50
1.306
36,7
21,6
43
8,2
28,1
0
26,2
alto
1
2024-04-09
9
139
34,6
21,8
48
6,7
30,2
3,5
5,7
bajo
1
2024-04-10
0
0
29,9
20,4
60
5,5
25,6
0,7
7,8
bajo
1
2024-04-11
0
0
32,9
22
54
8,2
23,8
1,5
8,3
bajo
1
2024-04-12
3
21
1
2024-04-13
10
73
1
2024-04-14
22
726
1
2024-04-15
22
310
1
2024-04-16
2
14
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
14.195ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
21de zile
26 mar. 2024 – 15 apr. 2024
Comune afectate
3
districte
A început pe
26 mar.
2024
Focare termice
694
într-un singur focar: 526 MW
Pericol la început
21
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
824MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
26 mar.15 apr.
Vezi evoluția16 apr. 2024
Cum a evoluat, zi de zi
26 mar.30 mar.3 apr.7 apr.13 apr.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
37°maximă
45km/h · rafală maximă
23%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 9 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,5 mm pe 11 apr..
Zona mai arsese
93 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 4.391 ha în 2016, 5.712 ha în 2017, 3.519 ha în 2018, 2.045 ha în 2019, 7.640 ha în 2020, 3.742 ha în 2021, 3.486 ha în 2022, 7.567 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 13.264 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită0,51ha
Locuitori≈ 1.700
În perimetru se aflau aproximativ 0,51 ha construite și locuiau aproximativ 1.700 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
29 mar.
33,1 °C
38 %
38 km/h
0,0 mm
Moderat 21
30 mar.
33,7 °C
35 %
44 km/h
0,0 mm
Ridicat 24
31 mar.
35,5 °C
31 %
42 km/h
0,0 mm
Ridicat 26
1 apr.
36,6 °C
23 %
43 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
2 apr.
36,3 °C
27 %
45 km/h
0,0 mm
Ridicat 33
3 apr.
37,0 °C
29 %
38 km/h
0,0 mm
Ridicat 33
4 apr.
37,3 °C
30 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
5 apr.
36,3 °C
35 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 30
6 apr.
36,9 °C
36 %
37 km/h
0,0 mm
Ridicat 31
7 apr.
37,1 °C
36 %
35 km/h
0,0 mm
Ridicat 31
8 apr.
36,7 °C
43 %
28 km/h
0,0 mm
Ridicat 26
9 apr.
34,6 °C
48 %
30 km/h
3,5 mm
Scăzut 6
10 apr.
29,9 °C
60 %
26 km/h
0,7 mm
Scăzut 8
11 apr.
32,9 °C
54 %
24 km/h
1,5 mm
Scăzut 8
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 19 mar. 2024
După · 22 apr. 2024
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 9 aprilie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 166 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 110: de 7,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5166µg/m³
Zile peste prag25de zile
PM10240µg/m³
Grosime optică3,51
OMS 15
24 mar.30 mar.5 apr.11 apr.17 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 694Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 26 martie 2024 și 15 aprilie 2024 (21 de zile). Perimetrul îl datează între 29 martie 2024 și 9 aprilie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 14.195 hectare (142,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Park Ou (13.078 ha, 15 %); Pak Xeng (1.228 ha, 0,7 %); Ngoi (8 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,3 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 33, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Laos (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 29 martie 2024 – 9 aprilie 2024. 694 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.