Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Muanza, 2 noiembrie 2021 Muanza

Stins · ultima detecție 12 nov. 2021, 10:41 UTC

Focul a pornit pe 2 noiembrie 2021 în Muanza, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 10 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.855 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 92-lea ca mărime din Sofala din 2016 (din 156 cu pagină). Al 136-lea din Mozambic în 2021, din 233.

Suprafață arsă
3.855ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
10zile
2 nov. 2021 – 11 nov. 2021
Comune afectate
1
districte
A început pe
2 nov.
2021
Focare termice
142
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
19
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
198MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 nov.11 nov.
12 nov. 2021

Cum a evoluat, zi de zi

2 nov. 2021 · 263 MW · 16 4 nov. 2021 · 590 MW · 19 5 nov. 2021 · 423 MW · 32 6 nov. 2021 · 26 MW · 7 7 nov. 2021 · 416 MW · 32 8 nov. 2021 · 106 MW · 15 9 nov. 2021 · 57 MW · 17 10 nov. 2021 · 3 MW · 1 11 nov. 2021 · 86 MW · 1 12 nov. 2021 · 8 MW · 2
4 nov. 7 nov. 9 nov. 11 nov.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
52km/h · rafală maximă
37%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 7 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,0 mm pe 14 nov..

Zona mai arsese

77 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.146 ha în 2019, 560 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.983 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 16 % din suprafața pe care o are București (39 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Muanza a început aici
    3.880 ha
    0,5 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,11 ha
Locuitori≈ 40

În perimetru se aflau aproximativ 0,11 ha construite și locuiau aproximativ 40 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 nov. 36,5 °C 43 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 19
3 nov. 33,7 °C 60 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 18
4 nov. 30,6 °C 58 % 40 km/h 0,0 mm Moderat 16
5 nov. 32,7 °C 48 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 17
6 nov. 31,5 °C 52 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 15
7 nov. 33,1 °C 42 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 19
8 nov. 35,4 °C 37 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 23
9 nov. 37,2 °C 48 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 25
10 nov. 29,4 °C 73 % 52 km/h 1,3 mm Scăzut 10
11 nov. 30,8 °C 67 % 40 km/h 1,6 mm Scăzut 7
12 nov. după 30,0 °C 60 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 11
13 nov. după 32,7 °C 52 % 38 km/h 0,2 mm Moderat 18
14 nov. după 33,4 °C 55 % 42 km/h 1,0 mm Moderat 15

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 19,2 și o umiditate minimă de 43 %; înainte: 7 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 35.

FWI la pornire 19,2
Umiditate minimă 43 %
Zile fără ploaie 7
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Búzi, octombrie 2020
3.145 ha 16 zile FWI 18,8 Umiditate min. 43 % la 114 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 4,8 mm pe 11 nov..

Ce s-a întâmplat cu ei

15 zile
durată mediană
5.125 ha
suprafață mediană
17 %
au trecut de 10.000 ha
3,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 31 din 35)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (3.855 ha față de o mediană de 5.125 ha) și a durat 10 zile, față de 15 zile.

La 4 din 35 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,0 mmprima ploaie
14 nov.la 3 zile după final
52km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 11 nov., iar pe 14 nov. au căzut 1,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 31 din 35, cu o mediană de 3,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 26 oct. 2021
După · 18 nov. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Muanza?
GWIS (Copernicus) îl datează între 2 noiembrie 2021 și 11 noiembrie 2021: 10 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.855 hectare (38,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Muanza (3.880 ha, 0,5 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,2 °C, o umiditate minimă de 37 % și rafale de 52 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 25, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 35. Durata lor mediană a fost de 15 zile, iar suprafața mediană de 5.125 ha; 17 % au trecut de 10.000 ha. La 4 din 35 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 4 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 18 noiembrie 2021 → 11 noiembrie 2021.
  2. Data de început: 28 octombrie 2021 → 2 noiembrie 2021.
  3. Ultima zi cu foc: 11 noiembrie 2021 → 18 noiembrie 2021.
  4. Data de început: 2 noiembrie 2021 → 28 octombrie 2021.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.