Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Muanza, 7 octombrie 2019 Muanza, Dondo

Stins · ultima detecție 14 nov. 2019, 11:48 UTC

Focul a pornit pe 7 octombrie 2019 în Muanza, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 39 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 57.955 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 2-lea ca mărime din Sofala din 2016 (din 156 cu pagină). Al 2-lea din Mozambic în 2019, din 212.

Suprafață arsă
57.955ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
39de zile
7 oct. 2019 – 14 nov. 2019
Comune afectate
2
districte
A început pe
7 oct.
2019
Focare termice
4.600
într-un singur focar: 400 MW
Pericol la început
15
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
1,8GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 7 oct.14 nov.
14 nov. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

7 oct. 2019 · 200 MW · 21 8 oct. 2019 · 106 MW · 18 9 oct. 2019 · 371 MW · 50 10 oct. 2019 · 233 MW · 32 13 oct. 2019 · 61 MW · 9 14 oct. 2019 · 247 MW · 23 15 oct. 2019 · 14 MW · 4 16 oct. 2019 · 1.171 MW · 84 17 oct. 2019 · 816 MW · 55 18 oct. 2019 · 239 MW · 30 19 oct. 2019 · 1.184 MW · 105 20 oct. 2019 · 1.492 MW · 118 21 oct. 2019 · 1.442 MW · 133 22 oct. 2019 · 56 MW · 13 23 oct. 2019 · 1.429 MW · 142 24 oct. 2019 · 3.054 MW · 274 25 oct. 2019 · 12.758 MW · 668 26 oct. 2019 · 5.418 MW · 358 27 oct. 2019 · 1.657 MW · 175 28 oct. 2019 · 19.302 MW · 930 29 oct. 2019 · 2.305 MW · 206 30 oct. 2019 · 218 MW · 26 31 oct. 2019 · 791 MW · 52 1 nov. 2019 · 75 MW · 10 2 nov. 2019 · 649 MW · 85 3 nov. 2019 · 2.954 MW · 156 4 nov. 2019 · 1.971 MW · 134 5 nov. 2019 · 1.605 MW · 116 6 nov. 2019 · 822 MW · 81 7 nov. 2019 · 1.764 MW · 186 8 nov. 2019 · 894 MW · 92 9 nov. 2019 · 79 MW · 8 10 nov. 2019 · 433 MW · 44 11 nov. 2019 · 652 MW · 27 12 nov. 2019 · 542 MW · 46 13 nov. 2019 · 728 MW · 55 14 nov. 2019 · 399 MW · 34
7 oct. 17 oct. 28 oct. 10 nov.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

43°maximă
51km/h · rafală maximă
15%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,4 mm pe 15 nov..

Zona mai arsese

19 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 7.953 ha în 2016, 1.854 ha în 2017, 3.008 ha în 2018. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 11.271 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 2,5 ori mai mare decât cea pe care o are București (580 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Muanza a început aici
    47.268 ha a ajuns pe 7 oct.
    6,3 %
  2. 11.632 ha a ajuns pe 8 oct.
    5,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită11 ha
Locuitori≈ 3.700

În perimetru se aflau aproximativ 11 ha construite și locuiau aproximativ 3.700 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
7 oct. 30,7 °C 45 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 15
8 oct. 34,9 °C 48 % 39 km/h 2,2 mm Scăzut 10
9 oct. 36,6 °C 34 % 36 km/h 0,1 mm Moderat 20
10 oct. 37,0 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 23
11 oct. 28,1 °C 66 % 49 km/h 2,9 mm Foarte scăzut 4
12 oct. 25,1 °C 75 % 32 km/h 4,9 mm Foarte scăzut 0
13 oct. 28,9 °C 56 % 28 km/h 1,1 mm Foarte scăzut 3
14 oct. 27,0 °C 59 % 38 km/h 0,4 mm Scăzut 6
15 oct. 29,1 °C 46 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 12
16 oct. 29,0 °C 47 % 51 km/h 0,8 mm Moderat 14
17 oct. 28,5 °C 53 % 41 km/h 0,5 mm Moderat 12
18 oct. 27,3 °C 61 % 31 km/h 8,4 mm Foarte scăzut 1
19 oct. 29,3 °C 65 % 34 km/h 3,2 mm Foarte scăzut 1
20 oct. 31,1 °C 66 % 36 km/h 1,2 mm Foarte scăzut 2
21 oct. 35,9 °C 43 % 35 km/h 0,0 mm Scăzut 11
22 oct. 34,4 °C 54 % 47 km/h 0,0 mm Moderat 14
23 oct. 35,7 °C 41 % 45 km/h 0,1 mm Moderat 17
24 oct. 40,2 °C 32 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 23
25 oct. 41,0 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 29
26 oct. 40,2 °C 23 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 32
27 oct. 40,1 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 32
28 oct. 42,8 °C 15 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
29 oct. 41,9 °C 20 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
30 oct. 31,5 °C 57 % 44 km/h 0,2 mm Moderat 21
31 oct. 33,0 °C 49 % 38 km/h 0,2 mm Moderat 21
1 nov. 30,8 °C 49 % 47 km/h 0,8 mm Moderat 19
2 nov. 31,2 °C 39 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 22
3 nov. 34,7 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 30
4 nov. 34,0 °C 37 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 32
5 nov. 30,9 °C 44 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 26
6 nov. 32,8 °C 40 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 28
7 nov. 36,4 °C 38 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 30
8 nov. 39,5 °C 33 % 38 km/h 0,3 mm Ridicat 34
9 nov. 32,5 °C 61 % 45 km/h 1,7 mm Moderat 13
10 nov. 32,2 °C 52 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 19
11 nov. 34,5 °C 41 % 43 km/h 0,1 mm Ridicat 27
12 nov. 33,3 °C 46 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 27
13 nov. 34,2 °C 41 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 28
14 nov. 36,1 °C 43 % 32 km/h 1,0 mm Ridicat 24
15 nov. după 34,4 °C 51 % 37 km/h 3,4 mm Scăzut 8

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 14,6 și o umiditate minimă de 45 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 36.

FWI la pornire 14,6
Umiditate minimă 45 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Muanza, octombrie 2021
4.775 ha 17 zile FWI 17,2 Umiditate min. 44 % la 14 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,9 mm pe 11 nov..

Ce s-a întâmplat cu ei

14 zile
durată mediană
4.440 ha
suprafață mediană
14 %
au trecut de 10.000 ha
2,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 34 din 36)

A fost de 13,1 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 39 de zile, față de 14 zile.

Niciunul dintre cei 36 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 2 din 36 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

3,4 mmprima ploaie
15 nov.a doua zi după final
51km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 14 nov., iar pe 15 nov. au căzut 3,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 34 din 36, cu o mediană de 2,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 30 sept. 2019
După · 21 nov. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 4.600Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Muanza?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 7 octombrie 2019 și 14 noiembrie 2019 (39 de zile). Perimetrul îl datează între 13 octombrie 2019 și 11 noiembrie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 57.955 hectare (579,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Muanza (47.268 ha, 6,3 %); Dondo (11.632 ha, 5,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 42,8 °C, o umiditate minimă de 15 % și rafale de 51 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 45, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 36. Durata lor mediană a fost de 14 zile, iar suprafața mediană de 4.440 ha; 14 % au trecut de 10.000 ha. Niciunul dintre cei 36 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 2 din 36 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 11 noiembrie 2019 → 14 noiembrie 2019.
  2. Data de început: 13 octombrie 2019 → 7 octombrie 2019.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 6 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 13 octombrie 2019 – 11 noiembrie 2019. 4.600 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.