Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · →

Incendiul de la Mountain (North), mai 2021 Mountain (North)

Stins · ultima detecție 19 mai 2021, 19:45 UTC

Focul a pornit pe 18 mai 2021 în Mountain (North), Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 80 de zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 1.161 hectare, împărțit între o singură subdiviziune de recensământ.

Este al 469-lea ca mărime din Manitoba din 2016 (din 509 cu pagină). Al 283-lea din Canada în 2021, din 304.

Compară cu…
Suprafață arsă
1.161ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
80de zile
18 mai 2021 – 5 aug. 2021
Subdiviziuni de recensământ afectate
1
comune
A început pe
18 mai
2021
Focare termice
52
într-un singur focar: 170 MW
Pericol la început
36
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
1,2GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 18 mai5 aug.
19 mai 2021

Cum a evoluat, zi de zi

18 mai 2021 · 258 MW · 8 19 mai 2021 · 2.127 MW · 44
18 mai 19 mai

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
72km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 14 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,9 mm pe 6 aug..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 4,9 % din suprafața pe care o are București (12 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. Mountain (North) a început aici
    1.157 ha a ajuns pe 18 mai
    1,2 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
18 mai 33,9 °C 13 % 53 km/h 0,0 mm Ridicat 36
19 mai 21,3 °C 21 % 57 km/h 0,6 mm Ridicat 30
20 mai 3,5 °C 58 % 40 km/h 1,7 mm Foarte scăzut 4
21 mai 2,6 °C 87 % 35 km/h 11,1 mm Foarte scăzut 0
22 mai 9,4 °C 63 % 27 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
23 mai 17,2 °C 50 % 28 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
24 mai 20,6 °C 43 % 60 km/h 4,1 mm Foarte scăzut 3
25 mai 10,6 °C 69 % 59 km/h 4,3 mm Foarte scăzut 0
26 mai 10,0 °C 33 % 31 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
27 mai 17,4 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Scăzut 6
28 mai 21,5 °C 28 % 59 km/h 0,0 mm Moderat 16
29 mai 19,8 °C 26 % 60 km/h 0,0 mm Moderat 20
30 mai 17,9 °C 34 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 15
31 mai 28,2 °C 10 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 25
1 iun. 23,0 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Moderat 17
2 iun. 32,1 °C 23 % 41 km/h 0,8 mm Ridicat 22
3 iun. 29,9 °C 35 % 35 km/h 0,6 mm Moderat 17
4 iun. 29,0 °C 22 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 26
5 iun. 33,6 °C 18 % 59 km/h 0,0 mm Ridicat 35
6 iun. 22,2 °C 44 % 70 km/h 2,9 mm Scăzut 8
7 iun. 23,1 °C 37 % 42 km/h 0,5 mm Moderat 12
8 iun. 27,3 °C 19 % 25 km/h 0,0 mm Moderat 19
9 iun. 20,1 °C 67 % 38 km/h 7,3 mm Foarte scăzut 1
10 iun. 16,9 °C 79 % 46 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
11 iun. 18,5 °C 89 % 49 km/h 45,4 mm Foarte scăzut 0
12 iun. 24,6 °C 29 % 55 km/h 8,0 mm Foarte scăzut 1
13 iun. 26,9 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Scăzut 7
14 iun. 27,7 °C 34 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 10
15 iun. 28,4 °C 36 % 43 km/h 0,0 mm Moderat 14
16 iun. 27,8 °C 36 % 72 km/h 0,0 mm Moderat 21
17 iun. 23,2 °C 33 % 66 km/h 0,0 mm Moderat 21
18 iun. 19,0 °C 42 % 33 km/h 0,4 mm Moderat 12
19 iun. 20,1 °C 44 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 12
20 iun. 14,4 °C 43 % 48 km/h 0,3 mm Moderat 14
21 iun. 18,7 °C 31 % 37 km/h 0,1 mm Moderat 14
22 iun. 25,9 °C 39 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 14
23 iun. 23,1 °C 39 % 56 km/h 0,7 mm Moderat 15
24 iun. 24,6 °C 34 % 47 km/h 0,0 mm Moderat 18
25 iun. 28,2 °C 32 % 40 km/h 2,2 mm Scăzut 9
26 iun. 25,6 °C 47 % 32 km/h 1,9 mm Foarte scăzut 4
27 iun. 22,9 °C 55 % 43 km/h 12,2 mm Foarte scăzut 1
28 iun. 26,5 °C 39 % 23 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
29 iun. 30,9 °C 35 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 12
30 iun. 30,6 °C 45 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 12
1 iul. 33,0 °C 35 % 21 km/h 0,0 mm Moderat 15
2 iul. 35,5 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 24
3 iul. 36,5 °C 28 % 34 km/h 2,1 mm Moderat 16
4 iul. 28,7 °C 36 % 45 km/h 3,9 mm Scăzut 6
5 iul. 18,2 °C 67 % 33 km/h 0,3 mm Scăzut 6
6 iul. 18,3 °C 47 % 24 km/h 2,5 mm Foarte scăzut 2
7 iul. 24,1 °C 31 % 25 km/h 0,0 mm Scăzut 8
8 iul. 27,0 °C 35 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 13
9 iul. 31,0 °C 26 % 18 km/h 0,0 mm Moderat 18
10 iul. 34,5 °C 22 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 23
11 iul. 33,3 °C 25 % 41 km/h 3,5 mm Moderat 13
12 iul. 25,2 °C 50 % 44 km/h 14,7 mm Foarte scăzut 1
13 iul. 22,5 °C 52 % 29 km/h 1,6 mm Foarte scăzut 1
14 iul. 25,0 °C 49 % 22 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 4
15 iul. 32,4 °C 28 % 34 km/h 0,3 mm Moderat 16
16 iul. 30,5 °C 43 % 28 km/h 0,6 mm Moderat 14
17 iul. 23,1 °C 73 % 37 km/h 5,7 mm Foarte scăzut 1
18 iul. 27,7 °C 60 % 38 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
19 iul. 19,5 °C 67 % 32 km/h 0,7 mm Foarte scăzut 4
20 iul. 21,4 °C 74 % 34 km/h 8,8 mm Foarte scăzut 0
21 iul. 25,8 °C 72 % 27 km/h 1,2 mm Foarte scăzut 0
22 iul. 28,8 °C 60 % 34 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 3
23 iul. 27,5 °C 23 % 60 km/h 0,2 mm Moderat 19
24 iul. 27,7 °C 31 % 56 km/h 0,0 mm Moderat 19
25 iul. 26,2 °C 30 % 43 km/h 0,0 mm Moderat 18
26 iul. 26,2 °C 37 % 25 km/h 0,0 mm Moderat 14
27 iul. 31,4 °C 30 % 28 km/h 0,3 mm Moderat 17
28 iul. 27,8 °C 27 % 40 km/h 0,0 mm Moderat 21
29 iul. 31,5 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 25
30 iul. 30,1 °C 26 % 42 km/h 0,2 mm Ridicat 27
31 iul. 27,1 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 25
1 aug. 30,3 °C 24 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 23
2 aug. 33,1 °C 24 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 25
3 aug. 31,3 °C 35 % 35 km/h 0,8 mm Ridicat 22
4 aug. 20,7 °C 76 % 28 km/h 15,4 mm Foarte scăzut 0
5 aug. 22,9 °C 47 % 26 km/h 0,7 mm Foarte scăzut 2
6 aug. după 25,8 °C 58 % 26 km/h 3,9 mm Foarte scăzut 1

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 11 mai 2021
După · 12 aug. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 52Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mountain (North)?
A ars între 18 mai 2021 și 5 august 2021: 80 de zile, potrivit datelor înregistrate de CWFIS din Canada și punctelor fierbinți detectate din satelit.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 1.161 hectare (11,6 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat doar în Mountain (North) (1.157 ha, 1,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,5 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 72 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 36, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 52 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.