Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia · –

Incendiul de la Mogadouro, august 2023 Mogadouro, Valverde, Vale de Porco e Vilar de Rei, Castelo Branco

Stins · ultima detecție 24 aug. 2023, 14:33 UTC

Focul a început pe 24 august 2023 în comuna Mogadouro, Valverde, Vale de Porco e Vilar de Rei, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 1.425 hectare, repartizat între 2 comune. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 24 august 2023 la ora 12:47 și declarat stins pe 25 august 2023.

Al 4-lea din Portugalia în 2023, din 39.

Suprafață arsă
1.425ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
24 aug. 2023 – 25 aug. 2023
Freguesii afectate
2
freguesii
A început pe
24 aug.
2023
Focare termice
17
într-un singur focar: 71 MW
Pericol la început
46
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
705MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 24 aug.25 aug.

Cum a evoluat, zi de zi

24 aug. 2023 · 705 MW · 17

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
43km/h · rafală maximă
20%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 11,5 mm pe 2 sept..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 6,1 % din suprafața pe care o are București (14 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Mogadouro, Valverde, Vale de Porco e Vilar de Rei 3.603 loc. · la 3,8 km de centru a început aici
    1.027 ha a ajuns pe 24 aug.
    10,0 %
  2. Castelo Branco la 3,5 km de centru
    399 ha a ajuns pe 24 aug.
    7,4 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Tufărișuri și tranziție44 %
  • Terenuri agricole32 %
  • Alte terenuri naturale22 %
  • Foioase2,5 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,34 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,34 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 24 august 2023 și a ars 1.268 ha (satelitul a măsurat 1.425 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
24 aug. 35,5 °C 20 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
25 aug. 31,5 °C 26 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
26 aug. după 24,7 °C 32 % 48 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
27 aug. după 23,9 °C 31 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
28 aug. după 26,2 °C 36 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 36
29 aug. după 25,9 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 32
30 aug. după 26,8 °C 28 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 28
31 aug. după 29,5 °C 25 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 28
1 sept. după 27,8 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 37
2 sept. după 20,8 °C 53 % 31 km/h 11,5 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 46,2 și o umiditate minimă de 20 %; înainte: 1 zi fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 46,2
Umiditate minimă 20 %
Zile fără ploaie 1
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Freixo de Espada à Cinta, august 2025
11.932 ha 4 zile FWI 48,5 Umiditate min. 19 % la 16 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
348 ha
suprafață mediană
32 %
au trecut de 1.000 ha
1,5 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 10 din 19)

A fost de 4,1 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 2 zile, față de 2 zile.

Doar 6 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,5 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

11,5 mmprima ploaie
2 sept.la 8 zile după final
43km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 25 aug., iar pe 2 sept. au căzut 11,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 10 din 19, cu o mediană de 1,5 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 17 aug. 2023
După · 1 sept. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 24 august 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 16 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,516 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1034 µg/m³
Grosime optică0,22
22 aug.24 aug.26 aug.28 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 17Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Mogadouro?
Copernicus îl datează între 24 august 2023 și 25 august 2023: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 24 august 2023 la ora 12:47 și declarat stins pe 25 august 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 1.425 hectare (14,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 2 de freguesii: Mogadouro, Valverde, Vale de Porco e Vilar de Rei (1.027 ha, 10,0 %); Castelo Branco (399 ha, 7,4 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul s-a oprit la 3,5 km de centrul zonei Castelo Branco, cea mai apropiată dintre cele atinse. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,5 °C, o umiditate minimă de 20 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 48, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 348 ha; 32 % au trecut de 1.000 ha. Doar 6 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,5 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 17 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 1.268 ha oficiale față de 1.425 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.